SaS: Dohoda CETA obsahuje chybu, ktorá môže Slovensku spôsobiť ekonomické škody
- 13:35 30.11.2017
- Bratislava
Dohodu ešte musia ratifikovať jednotlivé členské štáty EÚ, na Slovensku už k dokumentu odštartovalo medzirezortné pripomienkové konanie.
Kompletná hospodárska a obchodná dohoda CETA obsahuje chybu, ktorá by mohla Slovensku spôsobiť do budúcnosti ekonomické škody. Nachádza sa v nej neplatný geologický zákon. Upozornili na to na štvrtkovej tlačovej konferencii v Bratislave opoziční parlamentní poslanci za SaS. Vyzvali Ministerstvo hospodárstva (MH) SR, aby tieto nezrovnalosti odstránilo.
Kanadské banské spoločnosti by mohli podľa poslancov SaS využiť túto chybu v podobe neplatného znenia zákona v dohode. Súčasný platný zákon z roku 2007 totiž hovorí o tom, že dobývanie nerastov je zakázané, ak s tým obyvatelia dotknutej oblasti nesúhlasia. Na kanadské spoločnosti by sa podľa poslankyne Anny Zemanovej nevzťahovala referendová povinnosť, v ktorej by obyvatelia vyjadrili svoj názor na ťažbu v ich okolí.
Zemanová tiež upozornila, že CETA obsahuje neplatný geologický zákon. „Problém je ten, že CETA tento zákon neobsahuje, ale obsahuje zákon, ktorý je neplatný a ktorý bol nahradený práve zákonom z roku 2007. To znamená, v čase, kedy sa dohoda pripravovala, už deväť rokov starý geologický zákon neplatil,“ priblížila s tým, že chýbať má tiež banský zákon, ktorý je kľúčový pre ťažbu.
Slovensku by tak podľa SaS mohli vzniknúť ekonomické škody zo súdnych sporov. Poslanec Alojz Baránik upozornil na to, že už v minulosti Slovensko čelilo medzinárodným arbitrážam.
Zemanová vyzvala ministra hospodárstva Petra Žigu (Smer-SD) na nápravu tohto stavu. „Chceme dôrazne požiadať ministra hospodárstva o nápravu chyby v dohode CETA, uvedenie platnej legislatívy, aby Slovensko zbytočne neriskovalo desiatky miliónov eur v medzinárodných arbitrážach a v platbách za služby rôznych drahých právnikov. Veríme, že v tomto prípade ide o chybu a nie o úmyselnú stratégiu strany Smer-SD získať výhodné zákazky pre jej blízke právnické firmy,“ dodala Zemanová.
Dohoda CETA má uľahčiť vstup európskych firiem na trh Kanady a vytvoriť lepšie podmienky na rozvoj investícií a uplatnenie sa expertov z členských krajín, vrátane SR. Na základe prijatia dohody sa majú odstrániť clá, skončiť obmedzenia prístupu k verejným zákazkám, otvoriť sa má aj trh so službami.
Dohodu ešte musia ratifikovať jednotlivé členské štáty EÚ, na Slovensku už k dokumentu odštartovalo medzirezortné pripomienkové konanie.
Andrej Danko kritizuje reakciu prezidenta na premiérovu cestu v Moskve
Líder koaličnej SNS a podpredseda Národnej rady SR Andrej Danko kritizuje vyjadrenia prezidenta SR Petra Pellegriniho voči premiérovi Robertovi Ficovi.
Analytik: Ruský plyn zažíva "comeback" v Česku, jeho dovoz vzrástol o 530 %
Dovoz ruského zemného plynu do Česka vzrástol medziročne o približne 530 %, a to aj napriek tomu, že minulý rok česká vláda deklarovala, že na území Česka sa ruský plyn nenachádza.
Hlas-SD zatiaľ nechce komentovať Ficovu cestu do Moskvy, čaká výsledky rokovaní
Strana Hlas-SD nebude predčasne komentovať pracovnú cestu premiéra Roberta Fica do ruskej Moskvy.
NBS: Miera nezamestnanosti dosiahla historicky najnižšiu úroveň
Mierny pokles v počte nezamestnaných osôb v novembri spôsobil, že miera nezamestnanosti po niekoľkých mesiacoch spadla pod šesť percent.
SaS chce pre stretnutie Fica s Putinom zvažovať vyslovenie nedôvery vláde
Strana SaS navrhne opozičným kolegom, aby spoločne zvážili zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR na vyslovenie nedôvery vláde Roberta Fica.