Prvý príznak Alzheimera sa objavuje už v mladom veku a potrápi väčšinu populácie
Vedci identifikovali znak, ktorý sa považuje za jeden z prvých náznakov Alzheimerovej choroby. Môže sa dostaviť až 10 rokov pred nástupom ochorenia.
Prvým príznakom rozvoja Alzheimerovej choroby je podľa najnovšieho medicínskeho výskumu neustála nervozita. Zhoršujúce sa príznaky nervozity môžu v staršom veku vyústiť do vysokej pravdepodobnosti nástupu tohto ochorenia.
Ako uvádza článok publikovaný v American Journal of Psychiatry, pretrvávajúce príznaky nervozity sa spájajú s vyššou úrovňou beta-amyloidu v mozgu starších ľudí, u ktorých sa zatiaľ neprejavili žiadne poruchy kognitívnej funkcie. Práve tento proteín sa považuje za spúšťač ochorenia.
„Údaje, ktoré sa nám podarilo vypracovať, naznačujú, že depresia a neustály pocit nervozity môžu byť prvým príznakom nástupu Alzheimerovej choroby. Tieto symptómy vznikajú ešte predtým, ako dôjde k oslabeniu kognitívnych schopností nositeľa. Ak naše zistenie potvrdia aj nasledovné výskumy, mohlo by to pomôcť včasnej diagnostike tohto ochorenia,“
uvádza autorka štúdie Nancy Donovanová z Harvardovej univerzity (Massachusetts, USA).
Túto spojitosť sa vedcom podarilo zistiť pomocou výskumu na 300 dobrovoľníkoch vo veku od 60 do 90 rokov, z ktorých každý, kto bol nositeľom ľahkej formy Alzheimera, mal jednu spoločnú črtu – nervozitu. Vedci zaznamenávali zmeny v štruktúre mozgu účastníkov po dobu 5 rokov.
Postrach starších ľudí
Alzheimerova choroba je jednou z foriem demencie. Jej typickými príznakmi sú problémy s pamäťou a myslením a zmeny správania. Odhaduje sa, že demenciou dnes trpí 47 miliónov ľudí na celom svete (štatistický údaj z roku 2016), čo je viac ako počet obyvateľov Španielska. Keďže populácia celkovo starne, toto číslo bude v nasledovných rokoch ešte stúpať.
Presnú príčinu vzniku Alzheimerovej choroby vedci zatiaľ nezistili, no najčastejšie sa spája práve s beta-amyloidom, ktorého úroveň v mozgu z tohto hľadiska zohráva dôležitú úlohu. Proteín v mozgu vytvára „plaky“, ktoré blokujú komunikáciu nervových buniek.
Podľa výskumu zo Švédska môže dôjsť k zvýšeniu hladiny beta-amyloidu v mozgu už 10 rokov pred nástupom Alzheimerovej choroby.
Ponožky si plním žihľavou, o tomto mnohí nevedia
Brit vysvetľuje, prečo považuje žihľavu za dôležitú súčasť svojej prírodnej lekárničky, a ako pomáha vložiť si ju do ponožiek.
Toto sa stane, keď si do kávy začnete dávať javorový sirup
Klinická štúdia skúmala účinky javorového sirupu na ľudské zdravie.
Spánkové apnoe sa u žien prejavuje inak ako u mužov. Všímajte si tieto znaky
Lekári často prehliadajú spánkové apnoe u žien. Môžu za to aj príznaky, ktoré sa často nepodobajú tým u mužov.
Najzdravší druh zeleniny zo všetkých? Toto hovoria lekári
Existuje prinajmenšom 6 dôvodov, prečo táto zelenina predbieha všetky ostatné v rebríčku najzdravších druhov zeleniny.
Ako sa zachovať pri diabetikovi v bezvedomí? Podajte mu cukor, nie však v tejto forme!
Diabetikov môže ohrozovať hypoglykémia, teda pokles cukru krvi pod normálne hodnoty, aj hyperglykémia, teda príliš vysoké hladiny cukru v krvi. Pri oboch stavoch môžu upadnúť do bezvedomia.