Po vražde tínedžerky žiada Merkelová rýchlejšie azylové konania
- 6:02 11.06.2018
- Berlín
Nemecký minister vnútra Horst Seehofer predtým tiež vo svetle tohto prípadu zopakoval svoju požiadavku na reformu azylového systému krajiny.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyzvala v nedeľu na rýchlejšie deportácie tých, ktorým v krajine zamietli udeliť štatút utečenca. Vyjadrila sa v reakcii na vraždu 14-ročného dievčaťa, z ktorej je podozrivý iracký žiadateľ o azyl a ktorá otriasla Nemeckom, píše agentúra DPA.
„Tento prípad ukazuje, aké dôležité je, aby ľudia, ktorí nemajú povolenie na pobyt, rýchlo dostali svoje pojednávanie pred správnym súdom a mohli byť rýchlo poslaní späť domov,“ povedala Merkelová pre verejnoprávnu televíziu ARD.
Dvadsaťročného žiadateľa o azyl z irackého Kurdistanu Aliho B. poslali cez víkend späť do Nemecka po tom, ako z krajiny ušiel po vražde 14-ročnej Susanny F.
Žiadosť podozrivého o azyl nemecké úrady zamietli ešte koncom roku 2016, s právnou pomocou sa však vyhýbal deportácii. V piatok ho zadržali v jeho domovskom irackom Kurdistane a tamojšia polícia pred jeho vydaním uviedla, že sa priznal k uškrteniu nemeckej tínedžerky. Nemecká prokuratúra v nedeľu večer podobne oznámila, že muž sa priznal k zabitiu dievčaťa, poprel však obvinenia z jej znásilnenia.
Nemecký minister vnútra Horst Seehofer predtým tiež vo svetle tohto prípadu zopakoval svoju požiadavku na reformu azylového systému krajiny.
„Azylová politika Nemecka musí byť zásadne prepracovaná. Stále nemáme náležité pravidlá pre budúcnosť,“ citovalo Seehofera nedeľňajšie vydanie denníka Bild.
Minister chce podľa správ predstaviť médiám v utorok 63-bodový plán v tejto záležitosti, podľa ktorého by migrantom bez dokladov mali na hranici odmietnuť vstup do krajiny, pričom by mali byť aj sprísnené predpisy týkajúce sa deportácií.
Ukrajina vyhlásila celoštátny poplach
Ukrajinské úrady v stredu vyhlásili letecký poplach pre celú krajinu po tom, čo kyjevské vzdušné sily varovali pred prichádzajúcimi raketami.
V Južnej Kórei sa začalo vypočúvanie zatknutého prezidenta Juna
Juhokórejskí vyšetrovatelia z Úradu pre vyšetrovanie korupcie začali v stredu vypočúvať suspendovaného prezidenta Jun Sok-Jola v súvislosti s decembrovým vyhlásením stanného práva v krajine.
Steinmeier: Zahraničná politika Nemecka sa po parlamentných voľbách nezmení
Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier prisľúbil medzinárodnému spoločenstvu zachovanie kontinuity v oblasti zahraničnej politiky krajiny bez ohľadu na to, kto zvíťazí vo februárových parlamentných voľbách.
Vlajky na Kapitole sa v deň Trumpovej inaugurácie vztýčia do plnej výšky
Vlajky na budove amerického Kapitolu vo Washingtone budú pri príležitosti inaugurácie novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa 20. januára vztýčené do plnej výšky.
Ukrajina a Moldavsko môžu v najbližších rokoch prísť o nezávislosť, vyhlásil Putinov poradca
Blízky poradca ruského prezidenta Vladimira Putina a bývalý tajomník Rady bezpečnosti Ruskej federácie Nikolaj Patrušev vyhlásil, že Ukrajina a Moldavsko by v budúcnosti mohli úplne prísť o svoju nezávislosť.