Uznávaná harvardská profesorka šokuje pravdou o kokosovom oleji
Harvardská profesorka svojou 50-minútovou prednáškou šokovala snáď celý svet, keď odhalila prekvapujúce fakty o kokosovom oleji, pričom sa nevyhla ani poznámkam o ďalších superjedlách.
Poslucháči prednášky vedúcej nemeckého Inštitútu pre prevenciu a epidemiológiu tumorov a súčasne profesorky na Harvardovej univerzite Karin Michelsovej na začiatku zrejme ani netušili, čo sa im uznávaná vedkyňa chystá povedať.
Na 50-minútovom vystúpení, ktoré nieslo kontroverzný názov Kokosový olej a iné nutričné omyly, Michelsová celkom jasne predstavila svoje postoje k odporúčaniam dietológov, a zároveň očiernila hit 21. storočia – kokosový olej.
„Kokosový olej je čistý jed.“
Michelsová na svojej prednáške zašla až tak ďaleko, že označila kokosový olej za „čistý jed“ a „to najhoršie, čo môžete jesť“. Čo však vedkyňu tak nahnevalo, aby o nevinnom oleji takto rozprávala?
Faktom je, že do dnešnej doby nevznikla jediná štúdia, ktorá by poukazovala na významné zdravotné prínosy konzumácie kokosového oleja. Michelsová dokonca tvrdí, že kokosový olej je oveľa nebezpečnejší ako masť, pretože takmer výlučne obsahuje nasýtené mastné kyseliny, ktoré dokážu upchať koronárne cievy.
Tuky s obsahom nasýtených mastných kyselín poznáme tak, že si všímame, ako sa správajú pri izbovej teplote. Pokiaľ ostanú v tuhom stave, ako je to napríklad u masla alebo masti, dá sa predpokladať, že obsahujú veľké množstvo týchto látok. Experti preto odporúčajú nahradiť ich napríklad olivovým alebo repkovým olejom.
Michelsová sa okrajovo vyjadrila aj na margo iných „superjedál“ ako chia semienka, matcha a acai bobule. Neoznačila ich síce za škodlivé, ale vyjadrila presvedčenie o tom, že nie sú efektívne. Väčšinu živín, vďaka ktorým sa dostali do tituliek novinových článkov, možno totiž prekvapivo nájsť aj v dostupnejších potravinách ako sú mrkva, čerešne alebo marhule.
Čo si o nasýtených tukoch myslia iní?
Vedecký svet sa doteraz jednoznačne nedohodol na tom, či sú nasýtené tuky diablovým dielom alebo nie. Aj keď doteraz nie je jasné, kto má pravdu a kto nie, väčšina sa zhoduje na tom, že olivový a ľanový olej by mali tvoriť základ zdravého stravovania.
Štúdia publikovaná v American Journal of Clinical Nutrition napríklad tvrdí, že ľudia, ktorí pravidelne konzumujú plnotučné mlieko, syr a iné výrobky s vysokým obsahom nasýtených mastných kyselín, nie sú vo väčšom ohrození infarktu, porážky a iných, ktoré v rovnakej miere postihujú aj tých, ktorí sa týmto potravinám vyhýbajú.
Výsledkom ďalšej štúdie, ktorá skúmala zdravie 135.000 ľudí z 18 krajín sveta je, že strava pozostávajúca z vysokého príjmu tukov a nízkeho príjmu cukrov znižuje riziko úmrtia o 23 percent.
Aký je teda konečný verdikt o zdraví kokosového oleja? Väčšina medzinárodných vyživovacích odporúčaní hovorí, že nasýtených tukov sa nemusíte vzdať, pokiaľ ich jete s mierou.
Ako sa hovorí, všetkého veľa škodí. Ak teda nedáte dopustiť na kokosový olej, pokojne ho aj naďalej používajte v kuchyni, no nepreháňajte to.
Akupunkturista radí: 12 jedál, ktoré vám ničia srdce
Ak chcete chrániť svoje srdce pred ochoreniami, vyhnite sa týmto dvanástim obľúbeným potravinám.
Spánková deprivácia alebo len únava? Takto ich od seba rozoznáte
Zdá sa vám, že už nemožno hovoriť len o únave? Spoznajte príznaky spánkovej deprivácie.
Prevencia pankreatitítdy: Tento vitamín najlepšie chráni pankreas
Nová štúdia prináša nádej pre tých, ktorí sú ohrození akútnou pankreatitídou.
Pozor na tieto predmety v kuchyni, patria do koša
Vedci varujú pred pred bežnou pomôckou v kuchyni. Mali by ste ju vyhodiť do koša.
Pozor na takéto zemiaky: Lekár varuje pred nenápadným znakom, že vaše zemiaky môžu byť jedovaté
Lekár varuje pred konzumáciou nevhodných zemiakov.