Kryptomeny od januárového maxima padli už o 80 %
- 17:36 12.09.2018
- New York
Veľký pokles kryptomien v roku 2018 zrejme patrí medzi rekordné pády.
Digitálne meny v stredu opäť oslabili. MVIS CryptoCompare Digital Assets 10 Index, ktorý sleduje výkon 10 najväčších a najlikvidnejších digitálnych aktív, od januárového vrcholu stratil 80 %. Tento prepad je už prudší, než 78 % pokles indexu Nasdaq Composite po spľasnutí internetovej bubliny v roku 2000. Investori do kryptomien, ktorí veľa vsadili na údajne revolučnú technológiu, zažili bolestivé stretnutie s realitou podobne, ako ich predchodcovia pred takmer 20 rokmi počas boomu internetových akcií.
„To len ukazuje, aká veľká špekulatívna bublina boli kryptomeny, ako mnohí z nás kedysi varovali,“ uviedol hlavný trhový analytik obchodnej platformy Markets.com Neil Wilson.
V stredu spomedzi dôležitých kryptomien najviac oslabilo ethereum, teda druhá najväčšia digitálna mena, ktorého kurz klesol o 6 % na 171,15 USD. Tohtomesačný pád etherea sa tak prehĺbil na 40 %. Bitcoin stagnoval a index MVIS CryptoCompare sa znížil o 3,8 %.
Hodnota všetkých kryptomien sledovaných portálom CoinMarketCap.com klesla na 10-mesačné minimum 187 miliárd USD (161,42 miliardy eur), čo je o vyše o 640 miliárd USD menej v porovnaní s januárovým vrcholom.
Mánia kryptomien z roku 2017 vyvolaná nádejami, že z bitcoinu sa stane „digitálne zlato“ a že meny založené na technológii blockchainu zmenia rôzne odvetvia od financií po potraviny, rýchlo ustúpila obavám, že ide len o módnu vlnu, obavám z bezpečnostných chýb, manipulácií s trhom, sprísnenia regulácie a z pomalšieho, než očakávaného, prijatia zo strany Wall Street.
Investori, ktorí veria kryptomenám, odmietajú negatívne porovnanie s internetovou bublinou a poukazujú na to, že index Nasdaq Composite sa po 15 rokoch dostal na nové maximá a že internet výrazne zmenil celú spoločnosť. Takisto upozorňujú, že bitcoin sa už viackrát spamätal z minulých prepadov podobného rozsahu.
Jedným z pozitív, ktoré ukázal prepad kryptomien je, že jeho dôsledky na globálnu ekonomiku sú minimálne. Takisto prepojenie digitálnych aktív s tradičným finančným systémom je stále slabé, čo je síce sklamaním pre tých, ktorí investovali do kryptomien, ale dobrou správou pre všetkých ostatných.
(1 EUR = 1,1585 USD)
Raši: Eurofondy musíme čerpať efektívnejšie a nebojovať so zbytočnými prekážkami
Najväčšou výzvou Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR zostáva čerpanie nových eurofondov.
Minister Erik Tomáš hodnotí úspechy MPSVR: Historické výsledky v zamestnanosti
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR v tomto roku splnilo veľkú časť svojich cieľov.
Ruské firmy využívajú bitcoiny: Nová legislatíva bojuje proti sankciám
Ruské firmy začali využívať v rámci zahraničných platieb bitcoiny a iné digitálne meny.
Turecká centrálna banka znižuje úrokovú sadzbu: Prvá redukcia po dvoch rokoch
Turecká centrálna banka znížila vo štvrtok kľúčovú úrokovú sadzbu o 250 bázických bodov. Znamená to prvú redukciu za takmer dva roky, pričom rozsah zníženia bol výraznejší, než sa čakalo.
NDS: Tunel Višňové bude hotový vo februári 2026
Národná diaľničná spoločnosť dokončila rokovania v súvislosti s termínom sprejazdnenia tunela Višňové.