• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 2.11.2024Dnes je Pamiatka zosnulých
Bratislava

Ľudstvo sa nepoučilo, Poprad spomínal na obete holokaustu

  • 20:34 25.03.2014
  • POPRAD
Ľudstvo sa nepoučilo, Poprad spomínal na obete holokaustu

V utorok uplynulo 72 rokov od prvého transportu Židov z územia Slovenska do koncentračných táborov. Z Popradu, kde bolo zriadené jedno zo sústreďovacích stredísk, odišiel 25. marca 1942 prvý vlak s 1000 židovskými dievčatami do koncentračného tábora v Osvienčime. Túto udalosť si v utorok na popradskej stanici pripomenuli desiatky ľudí.

"Je mi to veľmi ťažko povedať, ale ľudstvo sa nepoučilo. Táto hrôza by predpokladala, že si ľudia uvedomia, čo urobil človek človeku. My sme denno-denne svedkami zabíjania a vraždenia. Domnievam sa, že je veľmi dôležité neustále sa k tomu vracať a vysvetľovať, že tá situácia sa môže zopakovať," povedal počas utorňajšej pietnej spomienky v Poprade riaditeľ Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan.

Holokaust je podľa Mešťana druh genocídy, na ktorý treba stále upozorňovať, aby sa to už nikdy nestalo. Do tejto pamäte však patria aj príbehy o pomoci ľuďom. "Aj v tých hrozných časoch sa našli ľudia, ktorí zachraňovali a pomáhali Židom a týmto prejavovali svoj postoj k režimu, v ktorom žili. Pamäť nie je len o vrahoch, ktorí ubližovali, ale pamäť smeruje aj k tým, ktorí pomáhali," uviedol Mešťan.

Video: Pod Tatrami sa spomínalo na obete holokaustu


Podľa neho Slovensko je na jednom z prvých miest v počte udelených ocenení Spravodliví medzi národmi. Podľa neho sú aj títo ľudia dôležitou súčasťou holokaustu. "Dnes máme desiatky či stovky celebrít a nemáme čas sa pozastaviť pri tom, čo robili títo ľudia," uviedol Mešťan. Je podľa neho dôležité hovoriť mladým ľuďom nielen o hrôzach, ale aj o ľuďoch, ktorí boli ochotní s nasadením vlastného života zachraňovať

Do koncentračných táborov počas druhej svetovej vojny deportovali aj Popradčanov. V roku 1940 žilo v Poprade vyše 600 Židov, v celom okrese ich bolo okolo 960. V júli 1940 ich tu zostalo už len niečo vyše 100. V druhej vlne deportácií, v roku 1944, boli deportovaní takmer všetci Židia z Popradu. Po vojne sa ich vrátilo len niekoľko.

Spomienkou na pôsobenie Židov v Poprade je dnes už len budova bývalej synagógy, kde je dnes tlačiareň a na okraji centra Popradu spustnutý cintorín s mnohými pováľanými náhrobnými kameňmi. Jedna zo zvalených náhrobných dosiek na popradskom cintoríne pripomína, že jedna z rodín zahynula v koncentračnom tábore v Osvienčime v roku 1942.

Ešte pred pár rokmi vznikla v Poprade iniciatíva študentov miestneho gymnázia, ktorí vyčistili starý židovský cintorín. Už niekoľko rokov sa však v tom nepokračuje. Podľa informácií z Ústredného zväzu židovských náboženských obcí popradský židovský cintorín patrí k niekoľkým cintorínom na Slovensku, kde sa robí aspoň základná údržba v podobe kosenia trávy. "Cintorín je posvätné miesto a snáď príde čas, keď sa k nemu budeme správať ako k posvätnému miestu," dodal Mešťan.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na železničnej trati zahynuli dvaja muži

Na železničnej trati zahynuli dvaja muži

VČERA - 22:16Domáce

Železničná polícia v Banskej Bystrici začala trestné stíhanie pre prečin usmrtenia v dvoch prípadoch tragických úmrtí na železničnej trati v Banskej Bystrici a pri Brezne.

Premiér: Čína sa v súvislosti s Ukrajinou obáva hrozby jadrového konfliktu

Premiér: Čína sa v súvislosti s Ukrajinou obáva hrozby jadrového konfliktu

VČERA - 18:53Domáce

Čína sa podľa predsedu vlády SR Roberta Fica v súvislosti s vojnou na Ukrajine oprávnene obáva nezvládnutej eskalácie napätia a hrozby jadrového konfliktu.

Tri osoby mali pri bratislavskom cintoríne napadnúť muža a ženu

Tri osoby mali pri bratislavskom cintoríne napadnúť muža a ženu

VČERA - 16:47Domáce

V blízkosti cintorína v bratislavskej mestskej časti Vrakuňa mali tri osoby napadnúť muža a ženu. Prípadom sa zaoberá polícia.

M. Kosová: Sudcovia nerozhodujú zo strachu, ako to tvrdí Kiska

M. Kosová: Sudcovia nerozhodujú zo strachu, ako to tvrdí Kiska

VČERA - 16:31Domáce

Sudcovia na Slovensku podľa predsedníčky Súdnej rady SR Marcely Kosovej nerozhodujú zo strachu, ako to vo štvrtok (31. 10.) naznačil bývalý prezident SR Andrej Kiska.

Muž, ktorý napadol redaktorku TV Markíza, je stíhaný väzobne

Muž, ktorý napadol redaktorku TV Markíza, je stíhaný väzobne

VČERA - 16:13Domáce

Muž, ktorý mal napadnúť reportérku a moderátorku TV Markíza Kristínu Kövešovú, ide do väzby.