Zbavte sa nepríjemného nafukovania – tieto triky vám pomôžu
Plynatosť a nafukovanie je pomerne častým problémom u mnohých ľudí. Zvyčajne ho spôsobuje nesprávne trávenie alebo nadmerná konzumácia potravín s vysokým obsahom vlákniny. Prečítajte si tipy, ako si s ním poradiť.
Nafukovanie, respektíve plynatosť vznikajú, keď sa jedlo v tenkom čreve nerozloží dostatočne a putuje ďalej do hrubého čreva, ktoré musí túto úlohu dokončiť. Popri spracovaní vznikajú rôzne plyny, ktoré sú zodpovedné za tento nepríjemný problém. Tu je niekoľko rád, ako nadúvanie odstrániť.
Týmto potravinám sa vyhnite
Začnime prevenciou. Nadúvanie zvyčajne spôsobujú potraviny, ktoré majú vysoký obsah vlákniny. Medzi ne patria hlavne strukoviny (fazuľa, šošovica, hrášok) a niektoré druhy zeleniny (napríklad brokolica, kapusta, karfiol), ale aj ovocie, keďže je bohaté na vlákninu a fruktózu. Problémy môžu ale spôsobovať aj korenené a ťažko stráviteľné jedlá a takisto šumivé nápoje, či káva. Neznamená to, že ich automaticky musíte vylúčiť z jedálnička, iba obmedzte ich konzumáciu.
Nápoje odstránia problém
-
Zázvorový čaj
Zázvor pôsobí veľmi dobre pri črevných a žalúdočných ťažkostiach. Dokáže si teda poradiť aj s nadúvaním a plynatosťou. Pripravte si čaj tak, že zázvor (nastrúhaný alebo nakrájaný) zalejete teplou vodou – odporúča sa zalievať vodou ešte pred zovretím. Lúhujte aspoň desať minút a čaj pite pred alebo po jedle. Ďalšou alternatívou je surový zázvor žuvať ešte pred jedlom.
-
Mätový čaj
Silica, ktorá sa v mäte nachádza, má antispazmodický účinok. To znamená, že upokojí tráviaci trakt. Mäta dokáže tiež upokojiť podráždený žalúdok a aj nervy. Pri príprave čaju lúhujte mätu v horúcej vode 15 minút.
-
Teplá voda s citrónom
Citrón dokáže stimulovať produkciu kyseliny chlorovodíkovej, ktorá nám pomáha rozkladať potravu a tiež podporuje pečeňové enzýmy, aby pracovali rýchlejšie. To znamená, že citrón dokáže urýchliť celkové spracovanie potravín v našom tráviacom trakte.
Ak nápoje nepomáhajú, vždy je možnosť si v lekárni zakúpiť tablety, ktoré tento problém tiež účinne potlačia.
Nadmerná plynatosť ale môže mať aj iné príčiny, napríklad nedostatočnú tvorbu tráviacich enzýmov alebo žlče a nadmerné prehĺtanie vzduchu. To vzniká počas konzumácie jedál, pri strese alebo žuvaní žuvačky, či pití nápojov cez slamku.
Lekára by ste mali vyhľadať v prípade, že pocit nafúknutého brucha sprevádzajú aj iné problémy - dlhotrvajúce kŕče, zápcha alebo hnačky, či krv v stolici.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.