Starostlivosť o hrubé črevo a zdravie tráviaceho traktu
Poradíme vám, ako sa starať o svoj tráviaci systém, čo mu škodí a čo mu najviac prospieva.
Zdravie tráviaceho traktu je priamo spojené so zdravím celého tela. Závisí najmä od potravín a nápojov, ktoré konzumujete. Keď je váš tráviaci trakt v dobrom stave, prospieva to celému telu.
To, čo jete, je dôležité
V ideálnom prípade by ste mali konzumovať tie najkvalitnejšie potraviny. Čerstvé a bio potravíny pomôžu dostať zdravie zažívacieho traktu späť do formy. Okrem toho sa odporúča mať kombináciu surových a varených potravín v každom jedle, pričom 80% by mala tvoriť zelenina.
Čítajte: Tri osvedčené spôsoby, ako si zlepšiť trávenie
Počas každého jedla je na mieste dôkladne žuť. Sliny v ústach pomáhajú v procese trávenia tým, že enzýmy rozkladajú jedlo.
Čo sa deje v žalúdku a tenkom čreve?
Keď sa potraviny dostanú do žalúdka, začnú sa rozkladať pred prechodom do tenkého čreva. Žalúdočná kyselina ničí škodlivé baktérie a parazity a spúšťa enzým zvaný pepsín, ktorý rozkladá potravu.
Zlá strava, vek a návyky môžu spôsobiť, že vaše telo bude príliš kyslé. Telo potom neprodukuje dostatok žalúdočnej kyseliny, čo vedie k narušeniu trávenia a fermentovaniu potravín, čo spôsobuje choroby. Medzi kompilácie patrí nadúvanie, plynatosť či pálenie záhy. Je možné užívať doplnok, ktorý obsahuje kyselinu a pepsín na podporu žalúdka pri trávení proteínov.
Tenké črevo absorbuje 90% živín a užívanie tráviaceho enzýmu s každým jedlom môže pomôcť extrahovať živiny z potravín. Enzým s názvom pankreatín pomáha predchádzať nadúvaniu ako aj ďalšiemu nepohodliu.
Čo pomáha tráveniu
Prebiotiká a probiotiká sú mikroflóra, ktorá pomáha tráveniu potravín a udržiava silný imunitný systém. Môžu byť užívané denne vo forme tabliet, ako kvapaliny, ale aj v kultivovanej zelenine. Jablčný ocot je prebiotikum, ktoré môže byť pridané do šalátu ako zálievka. Pridanie prebiotík a probiotík do vášho jedálnička je pomerne jednoduché.
Čítajte: Prebiotické potraviny, ktoré posilnia vašu imunitu
Vyhnite sa sóde a káve, pretože tie dehydratujú organizmus. Filtrovaná voda, probiotické nápoje a bylinné čaje dodávajú energiu a hydratujú.
Citrónová voda
Pridanie citrónovej vody do denného príjmu tekutín podporuje trávenie a bojuje so zápchou. Pitie citrónovej vody s medom hneď ráno na lačný žalúdok zlepší funkciu tráviaceho systému po celý deň.
Čítajte: Prečo piť citrónovú vodu
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.