DETI MAJÚ SVOJ SVIATOK: Prečo práve prvého júna?
- 7:00 01.06.2016
- Ženeva/Bratislava
Tento deň sa slávi vo vyše 20 štátoch.
Valné zhromaždenie OSN v rezolúcii A/RES/66/292 zo 17. septembra 2012 vyhlásilo 1. jún aj za Svetový deň rodičov s tým, aby sa zdôraznila úloha rodičov na celom svete.
Idea, aby vznikol Medzinárodný deň detí, siaha do roku 1925. Vtedy sa vo švajčiarskej Ženeve konala Svetová konferencia pre blaho detí. Delegáti z 54 štátov schválili deklaráciu, v ktorej sa zaoberali chudobou, detskou prácou, vzdelaním a ďalšími otázkami.
Vlády vo viacerých krajinách na základe programu konferencie zaviedli deň detí, aby im urobili radosť a poukázali na ich problémy. Nie je úplne jasné, prečo bol za sviatok detí zvolený 1. jún. Podľa jednej z verzií v roku 1925 čínsky generálny konzul v americkom meste San Francisco zhromaždil skupinu čínskych sirôt a pripravil im sviatok Festival člnov - drakov. Akcia sa konala práve 1. júna. V ten istý deň v Ženeve rokovali odborníci na Svetovej konferencii pre blaho detí. Rozhodne MDD patrí medzi obľúbené sviatky - tento deň ho slávia vo vyše 20 štátoch.
MDD nebol "komunistickým nápadom". Deň detí sa napríklad v USA prvýkrát oslavoval v San Francisku v roku 1925. V každom prípade v bývalom Sovietskom zväze sa školopovinným deťom 1. júna začínali letné prázdniny.
V iných štátoch sa sviatok detí spája s 20. novembrom a nazýva sa Svetový deň detí ale aj Svetový deň práv dieťaťa. Termín odporučilo Valné zhromaždenie OSN uznesením 836 (IX) zo 14. decembra 1954. V ten novembrový deň by si ľudia mali pripomínať bratstvo a porozumenie najmä medzi deťmi a mali by ho venovať aktivitám s deťmi, myslieť na ich dobro a usilovať sa zlepšovať podmienky ich života kdekoľvek na svete. VZ OSN schválilo 20. novembra 1959 Deklaráciu práv dieťaťa, presne o 30 rokov neskôr bol schválený Dohovor o právach dieťaťa.
Pri príležitosti MDD na Slovensku organizujú rôzne inštitúcie početné programy pre deti. Napríklad deň otvorených dverí, zábavné, kultúrne a ďalšie podujatia spojené s hrami.
Severný magnetický pól sa posunul k ruskej Sibíri. Ako to ovplyvní bežný život?
Vedci zverejnili model pre rok 2025, v rámci ktorého zaznamenali posun severného magnetického pólu Zeme smerom k Rusku.
Psychológ radí: 3 činnosti, ktoré vynechajte zo života pre viac šťastia
Ako si zaistiť každodenný pocit pohody a radosti? Podľa odborníka treba zo života vynechať tri bežné činnosti.
Betlehemská hviezda nebola vôbec kométa, tvrdí slovenský astronóm
Betlehemskou hviezdou mala byť v skutočnosti pravdepodobne jedna z planét slnečnej sústavy.
Toto je dôvod, prečo si nesmiete požičiavať nabíjačky a káble
Odborník prezradil, prečo by ste nikdy nemali zdieľať nabíjačky a káble s cudzími ľuďmi.
Poľovník strieľal na medveďa na strome, ten spadol a zabil iného poľovníka
Poľovník v americkom štáte Virgínia zomrel po tom, ako naňho zo stromu spadol medveď postrelený iným poľovníkom, uviedli miestne úrady.