Najlepšie čaje na tráviace problémy – viete, ktorý si pripraviť?
Tráviaci trakt nás vie potrápiť viacerými problémami – od neškodného nafukovania až po kŕče, hnačku alebo zápchu. Poradíme vám, ktoré čaje sa hodia na konkrétne tráviace problémy.
Zápcha
Pri zápche budete potrebovať čaje, ktoré pôsobia ako prirodzené laxatíva. Tu vám pomôže slez. Lúhujte dve čajové lyžičky zhruba 10 minút v horúcej vode. Piť ho môžete trikrát denne počas zápchy. Nemal by mať žiadne vedľajšie účinky na organizmus.
Hnačka
Počas hnačky by ste mali siahnuť po kamilkovom čaji. Má antispazmatické (protikŕčové) vlastnosti, ktoré pomáhajú pri zastavení hnačky. Tento čaj môžete počas hnačky piť až štyrikrát denne. Vhodné je nesladiť ho.
Čítajte: Sprievodca zdravými čajmi
Kŕče a vredy
Okrem kamilkového čaju je na uvoľnenie kŕčov vhodný aj nechtík lekársky. Okrem toho ho môžete využiť aj pri liečbe žalúdočných vredov a dokonca aj zápalov. Čaj si pripravíte klasickým spôsobom - stačí zaliať lyžičku byliniek horúcou vodou, nechať lúhovať 8 minút a následne vypiť.
Čítajte: Nechtík lekársky: 7 liečivých schopností
Nadúvanie, nafukovanie a plynatosť
S týmito problémami si poradí obyčajná mäta. Odporúčame vám ju piť v podobe silného čaju zhruba 15 minút po jedle. Mäta ale pomáha aj pri syndróme dráždivého čreva a celkovom zhoršenom trávení.
Na nadúvanie je vhodné pripraviť si čerstvý zázvorový čaj.
Čítajte: 7 bylinných čajov, ktoré zlepšujú imunitu, podporujú mozgové funkcie a dodávajú energiu
Na žalúdok, žlčník a pečeň
Na upokojenie žalúdku skvele funguje kamilkový alebo púpavový čaj. Pripravte si šálku a po vychladení ju vypite. Čaj nie je vhodné pri takýchto problémoch sladiť (cukrom ani medom).
Púpave sa ale radšej vyhnite, ak máte chronický zápal pečene!
Podobný účinok má aj čakanka, ktorá pôsobí blahodárne aj na žlčník a pečeň. Čaj sa pripravuje tak, že dáte do pohára vody jednu lyžičku sušenej čakanky, povaríte 8-10 minút, necháte ešte 5 minút lúhovať a po precedení vypijete.
Čítajte: Top 10 bylinných čajov na imunitu, sústredenie či únavu
Na celkové zlepšenie trávenia
Ak si chcete udržať tráviaci trakt zdravý, odporúčame vám pravidelne piť kvalitný zelený čaj, pretože obsahuje polyfenoly, ktoré stimulujú tvorbu tráviacich štiav. Rovnako vhodný je aj zázvorový čaj, ktorý má protizápalové účinky. Takisto pozitívne účinkuje aj chai, ktorý obsahuje zaujímavú zmes korenín, ktoré pôsobia blahodárne na tráviaci trakt.
Čítajte: Zelený čaj: osviežujúci liek na cukrovku
Najvšestrannejší je ale rebríček alebo myší chvost, ktorý mnohí považujú za burinu. Táto rastlinka ale pomáha pri rozličných problémoch, od zápalov čriev a pečene, až po pálenie záhy alebo hemoroidy. Čaj sa z neho pripravuje klasickým spôsobom a pije sa dvakrát denne.
Aký čaj si pripravujete na trávenie vy?
10 tipov kardiológa, ako sa vyhnúť infarktu pred 60-tkou
Infarkt čoraz častejšie postihuje mladých ľudí. Ak sa mu chcete vyhnúť, dodržiavajte 10 odporúčaní odborníka na zdravie srdca.
Najlepšie raňajky po opici: Lekárka radí, čo jesť po prehýrenej noci
Lekárka poradila, čo by mal obsahovať sendvič na liečbu opice.
Ako sa rýchlo zotaviť z alkoholu: Opicu dokáže vyliečiť známa aminokyselina
Odborníci zistili, že jeden druh aminokyseliny dokáže bojovať s príznakmi opice z alkoholu.
Dietologička onkologických pacientov: Iba tieto dve potraviny spôsobujú rakovinu
Odborníčka v oblasti výživy a onkológie upozornila na dve potraviny, ktorým by ste sa mali vyhýbať, aby ste znížili riziko vzniku rakoviny.
Máte zápchu? Tieto triky okamžite rozhýbu vaše črevá
Lekár poradil jednoduché techniky, ktorá vám pomôžu pri zápche.