• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 21.12.2024Meniny má Bohdan
Bratislava

Povodne očami klimatológa: Faktory, ktoré ich spôsobili

  • 6:00 07.06.2013
  • BRATISLAVA
Povodne očami klimatológa: Faktory, ktoré ich spôsobili

Na povodniach, ktoré v týchto dňoch ohrozujú Slovensko, má svoj podiel aj dlhá a na zrážky bohatá tohtoročná zima. Upozorňuje na to klimatológ Pavel Faško zo Slovenského hydrometeorologického ústavu.

"Toto, čo sa deje teraz, je dôsledkom celého vývoja od začiatku zimy až doteraz. Celú zimu tu bolo veľa zrážok," hovorí. "Január, február a marec boli zrážkovo tak výdatné, že keby sme ich zmerali dokopy, tak na Slovensku to bolo asi najzrážkovejšie trojmesačné obdobie od januára do marca v histórii meteorologických meraní u nás.

A keď po aprílovej prestávke v máji zase nadobudli zrážky výraznejší charakter, tak spôsobili povodne, pričom sa to dialo aj na území Nemecka, Rakúska a Čiech, kde tiež bolo zrážok v predchádzajúcich mesiacoch veľa," povedal Faško pre agentúru SITA.

Obrazom: Letecký pohľad na rozvodnený Dunaj a zaplavené časti Bratislavy


Sneh z Álp a globálne otepľovanie

Klimatológ hovorí, že nie každý výdatný dážď musí priniesť veľkú povodeň, no je dôležité aj to, čo mu predchádza. "Ak sa napríklad situácie s výdatnými dažďami opakujú viackrát na danom území, tak spôsobujú nasýtenie prírodného prostredia, a tak pri následných dažďoch nie je schopné vodu absorbovať. Preto sa potom vytvára zvýšený povrchový odtok, a ten spôsobuje povodňový stav v riekach," ozrejmil Faško.

Ako hovorí, na súčasnú povodňovú situáciu ešte vplýva aj to, že v Alpách sa stále topí sneh. "V zime bolo v Alpách veľa snehu, to je dodatkový faktor," uviedol.

Povodne v posledných rokoch sú podľa klimatológa aj dôsledkom globálneho otepľovania. "Niektorí argumentujú, že povodne vždy boli. Súhlasím, ale v poslednom období sme mali veľa nápadných povodní," povedal a pripomenul, že v roku 1997 bola veľká povodeň na Odre a Morave, v roku 2002 na Dunaji, Vltave a Labe, potom v roku 2010 na Slovensku, a teraz zase v tom regióne, kde aj v roku 2002.

"Výpočet týchto príkladov dáva akosi najavo, že výskyt týchto mimoriadnych udalostí je častejší ako v minulosti," tvrdí Faško. "Dával by som to do súvislosti s globálnym otepľovaním. Naozaj, čím je teplejšie, tým sú v súvislosti s dažďom a povodňami väčšie predpoklady pre väčší obsah vodných pár v atmosfére. A viac vodných pár v atmosfére pri kondenzačných procesoch navodzuje situácie, keď viac prší," dôvodil. Ak sa budú častejšie vyskytovať obdobia s výdatnými zrážkami, tak podľa Faška riziko povodní bude mať vzostupnú tendenciu.

Obrazom: Rozvodnená rieka Morava pod hradom Devín


Vodu do riek "prilieva" aj tzv. severoatlantická oscilácia

Klimatický systém je zložitý a na počasie vplývajú rôzne faktory, ktoré sa prekrývajú, pokračuje Faško. "Ťažko sa určuje presne podiel jednotlivých vplyvov," tvrdí.

Okrem topenia morského ľadu v Arktíde vplýva na charakter počasia u nás aj tzv. severoatlantická oscilácia. "Je to akési pravidelné kolísanie toho, akým spôsobom sa prenášajú vzduchové vody z Atlantického oceánu do vnútrozemia Európy. Teraz je toto prúdenie zoslabené. Dôsledok je taký, že sa u nás prejavia viac tlakové níže, ktoré sa tvoria v oblasti Stredomoria alebo v priestore Jadranského mora.

Tie potom postupujú na sever až severovýchod, dostávajú sa do strednej Európy a tu potom spôsobujú také problémy, aké boli napríklad cez zimu a spôsobili aj výdatné snehové zrážky v Bratislave," vysvetľuje klimatológ.

Na Slovensku sme okrem toho svedkami množstva situácií, ktoré v minulosti bežné neboli. "Vyskytuje sa u nás príliš veľa mesiacov, ktoré sú nadnormálne vlhké alebo nadnormálne suché. Striedajú sa obdobia, keď buď veľmi prší s tými, keď skoro vôbec a neexistuje zlatý stred. Veľká nevyváženosť v prejavoch počasia je príznak toho, že niečo sa v klimatickom systéme deje," uzatvára Faško.

Obrazom: Dunaj lámal rekordy, ukázal svoju silu


Odporúčame aj:

Dunaj sa ustálil, v Devíne musela armáda zvýšiť hrádzu

Obrazom: Letecké zábery na Dunaj a zatopené časti Bratislavy

Vojenský vrtuľník zachraňoval v odrezanom Devína malé dieťa

S veľkou vodou bojujú aj na juhu Slovenska, uzatvorili cesty

Obrazom: Dunaj ako ho nepoznáte, od sveta odrezal aj Devín

Predpovede zlyhali, Dunaj bude kulminovať na vyššej úrovni

Pozrite si hrozivo vyzerajúci Dunaj pri západe slnka

Obrazom: Z Vodného diela Gabčíkovo vytiahli mŕtve telo

Most do Rakúska je pre vysokú hladinu Moravy zatvorený

Ľudia pri Dunaji riskujú, deti vykladajú na zábrany

Obrazom: Dunaj mení mesto na nepoznanie, hladina stále stúpa

Dunaj stúpa, obyvateľov domova v Komárne evakuovali
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vlak na železničnom priecestí vrazil do auta

Vlak na železničnom priecestí vrazil do auta

DNES - 16:50Domáce

V aute sa nachádzali dve osoby.

Pátranie po mladíkovi sa skončilo tragicky

Pátranie po mladíkovi sa skončilo tragicky

DNES - 15:58Domáce

Polícia ukončila pátranie po 19-ročnom Bogdanovi, zúčastnili sa ho aj dobrovoľníci.

Boli medzi obeťami v Nemecku aj Slováci? Ministerstvo informuje

Boli medzi obeťami v Nemecku aj Slováci? Ministerstvo informuje

DNES - 15:53Domáce

Slovenský zastupiteľský úrad v Berlíne je v kontakte s nemeckými zložkami.

Smútok môže byť cez Vianoce intenzívnejší. Toto radia odborníci

Smútok môže byť cez Vianoce intenzívnejší. Toto radia odborníci

DNES - 15:43Domáce

Ľudia môžu smútok či samotu pociťovať cez vianočné sviatky intenzívnejšie. V niektorých môžu vyvolávať zraňujúce spomienky. Upozornil na to Slovenský Červený kríž.

Prezident prijal portugalskú hlavu štátu, diskutovali aj o rozvoji vzťahov

Prezident prijal portugalskú hlavu štátu, diskutovali aj o rozvoji vzťahov

DNES - 12:53Domáce

Prezident SR Peter Pellegrini prijal v sobotu v Prezidentskom paláci portugalskú hlavu štátu Marcela Rebela de Sousu. Diskutovali aj o bilaterálnych vzťahoch a možnostiach ich ďalšieho rozvoja.