Psy vedia, kedy sa k ich majiteľom ostatní ľudia správajú zle

Nemusí pritom ísť o agresívne správanie. Psy vycítia aj jemné negatívne pocity, ktoré by ste mohli mať voči ich majiteľom.
Vedci stále prichádzajú na nové poznatky, ktoré podporujú tvrdenie, že pes je najlepší priateľ človeka. Nová japonská štúdia naznačuje, že naši chlpáči dokážu identifikovať, kedy sa k nám ľudia nesprávajú nápomocne alebo dobre. Nemusí pritom ísť o výrazné alebo agresívne správanie. Psy vycítia aj jemné negatívne pocity.
Čítajte: Prečo psy nakláňajú hlavu na stranu
Japonskí vedci toto tvrdenie testovali v experimente, ktorého sa zúčastnilo 18 psov aj s majiteľmi. Ich majitelia komunikovali s ďalšími dvoma ľuďmi a pes túto komunikáciu sledoval.
V prvej fáze pokusu požiadal ich majiteľ oboch ľudí o pomoc s otvorením krabice. V tejto fáze mu bola pomoc odmietnutá. V druhej fáze mu s otvorením pomohol iba jeden človek. A v tretej fáze boli obaja ľudia neutrálni (neformulovali odmietnutie alebo ochotu pomôcť verbálne ani fyzicky).
Čítajte: Ako dokáže pes pomôcť vášmu zdraviu
Potom títo dvaja ľudia ponúkali psom misku s jedlom. A psy si v drvivej väčšine vybrali jedlo od ľudí, ktorí ich pánovi pomohli alebo boli neutráli. Jedlo od ľudí, ktorí ich pánovi odmietli pomôcť, jednoducho odmietli.
Čítajte: Čo sa deje s mozgom vášho psa, keď vás vidí?
„Týmto experimentom sa nám prvýkrát podarilo dokázať, že psy dokážu sociálne a emocionálne vyhodnotiť situáciu, bez ohľadu na to, aký prínos to bude mať pre nich,“ povedal vedúci výskumník Kazuo Fujita. Podľa tohto výskumu nevykazovali psy v iných scenároch žiadnu preferenciu ohľadom prijímania potravy.
To, že psy sú schopné jednať aj mimo svojho bezprostredného záujmu, je dôkaz o ich schopnosti spoločensky spolupracovať. Väčšina zvierat takéto správanie nevykazuje, už vôbec nie voči inému druhu.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.