Barack Obama chce začať rozhovory o voľnom obchode s EÚ
- 8:31 13.02.2013
- WASHINGTON

Spojené štáty americké začnú s 27 krajinami Európskej únie vyjednávať podmienky dohody o voľnom obchode.
"Dnes oznamujem, že s EÚ začneme rozhovory o komplexnej dohode o transatlantickom obchode a investíciách, pretože slobodné a férové obchodné vzťahy naprieč Atlantickým oceánom podporia milióny dobre platených amerických pracovných miest," povedal vo svojom výročnom prejave o stave americkej únie Obama.
USA aj EÚ začali o možnosti rozšírenia svojho existujúceho partnerstva debatovať už v roku 2011, a to vo svetle spomaľujúceho sa rastu na oboch stranách oceánu a zostrujúcej sa konkurencie z Číny a iných rastúcich ekonomík.
Obe strany pritom už dnes majú najväčšiu ekonomickú spoluprácu na svete, je však zároveň aj jednou z najkomplikovanejších. Dohoda o voľnom obchode by zjednotila USA, najväčšiu ekonomiku sveta, s ďalšími štyrmi z desiatky najväčších: Nemeckom, Francúzskom, Veľkou Britániou a Talianskom.
Keďže väčšina sadzieb medzi USA a Európou už je relatívne nízka, za najťažší bod nadchádzajúcich vyjednávaní sa vo všeobecnosti považuje odstránenie regulatívnych prekážok obchodu v oblastiach ako sú poľnohospodárstvo alebo chemických výrobkov. Vytvorenie dohody s USA pred týždňom schválili aj predstavitelia EÚ a dali ju tak na vrchol širšej agendy, ktorá zahŕňa vytvorenie obdobných dohôd aj s Kanadou a Japonskom.

Väčšina kytíc v kvetinárstvach a supermarketoch v EÚ je plná pesticídov
Holanďania sú na celom svete známi pestovaním tulipánov. Patria medzi lídrov v medzinárodnom kvetinárskom sektore, ktorý je čoraz viac pod dohľadom ochranárov pre nadmerné používanie pesticídov na poliach.

Blíži sa veľká zmena, ktorá ohrozí polovicu počítačov na Slovensku
50 % počítačov sa môže stať bezpečnostným rizikom.

Pozor na takéto SMS od ZSE Energia, je to podvod
Spoločnosť ZSE Energia opätovne varuje pred podvodnými SMS správami.

Majetok v 2. pilieri zaznamenal pokles, po prepade príde rast
Dôchodkové fondy v druhom pilieri zaznamenali v posledných mesiacoch pokles majetku zo 17,6 miliardy eur na 15,2 miliardy eur.

Bývalý šéf Google verí, že AI čoskoro nahradí väčšinu programátorov
Umelá inteligencia by mohla nahradiť väčšinu programátorov už v priebehu budúceho roka, myslí si bývalý výkonný riaditeľ spoločnosti Google Eric Schmidt.