Od druhej svetovej vojny nebolo na svete toľko krízových situácií
- 15:38 15.06.2016
- Bratislava
Najnovším príkladom je Sýria, kde sa ľudia v dôsledku sucha presťahovali z vidieka do miest, vznikli tam tenzie pre nedostatok potravy, čo prispelo k politickej nestabilite.
"Najnovším príkladom je Sýria, kde sa ľudia v dôsledku sucha presťahovali z vidieka do miest, vznikli tam tenzie pre nedostatok potravy, čo prispelo k politickej nestabilite. A v dôsledku iných okolností to tam dospelo k otvorenému konfliktu," povedala Vatráľová. Pojem migrácia nevnímajú podľa nej všade rovnako. Európa sa pozerá na svoje hranice prísne a rigidne, v niektorých častiach Afriky je to voľnejšie.
"V krajinách, kde prebiehajú vojnové konflikty, sa humanitárnym pracovníkom veľmi ťažko strategicky pôsobí," povedal Branislav Tichý z občianskeho združenia Človek v ohrození. Situácia je tam podľa neho často neprehľadná, čo komplikuje distribúciu humanitárnej pomoci. "Ťažko sa niekedy odhaduje, cez koho tú pomoc poskytnúť, aby to nebolo kontraproduktívne a aby to nebolo vnímané ako zásah do vnútorných záležitostí," doplnila Vatráľová.
V oblasti humanitárnej pomoci Tichý štátu vyčíta, že do postihnutých krajín posiela materiál a nie peniaze. "Prispieva to k ťažkopádnosti. Materiálnu pomoc je totiž nutné na dané miesto nejakým spôsobom dopraviť, čo môže trvať aj mesiac. Príkladom je naša reakcia na minuloročné zemetrasenie v Nepále, kedy to štátu trvalo až päť týždňov," povedal. Rýchlosť zásahu je pritom podľa neho kľúčová. Potvrdzuje to i Vatráľová. Slovensku sa to podľa nej podarilo počas konfliktu v Gruzínsku. "Štát vtedy prispel 100.000 dolármi v čase, keď väčšie krajiny o pomoci ešte len rozhodovali," podotkla. Rýchla pomoc je podľa nej efektívna a krajiny si ju vážia.
Slovenská republika poskytla v roku 2015 rozvojovú pomoc vo výške 78 miliónov eur. Na bilaterálnu pomoc išlo 17 miliónov eur a na multilaterálnu 61 miliónov eur. Pomoc putovala prioritne na Ukrajinu, do Kene a Moldavska. V porovnaní s predchádzajúcim rokom narástla o 27 percent z dôvodu navýšenia príspevkov Slovenska do medzinárodných organizácií a prostriedkov na humanitárnu pomoc SR.
Ministerstvo zahraničných vecí v oblasti rozvojovej spolupráce čelilo predovšetkým trom výzvam – aktívnemu podieľaniu sa na príprave novej medzinárodnej rozvojovej architektúry po roku 2015, efektívnemu implementovaniu konkrétnych programov a projektov rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci pod hlavičkou SlovakAid a uskutočňovaniu dôležitých systémových zmien v zabezpečovaní rozvojovej spolupráce.
Tajomstvo finančného úspechu? Je to táto vlastnosť
Štúdia po 50 rokoch odhalila tajomstvo finančného úspechu, a nemá to nič spoločné s akademickým úspechom, známymi kontaktmi alebo kariérou.
Severný magnetický pól sa posunul k ruskej Sibíri. Ako to ovplyvní bežný život?
Vedci zverejnili model pre rok 2025, v rámci ktorého zaznamenali posun severného magnetického pólu Zeme smerom k Rusku.
Psychológ radí: 3 činnosti, ktoré vynechajte zo života pre viac šťastia
Ako si zaistiť každodenný pocit pohody a radosti? Podľa odborníka treba zo života vynechať tri bežné činnosti.
Betlehemská hviezda nebola vôbec kométa, tvrdí slovenský astronóm
Betlehemskou hviezdou mala byť v skutočnosti pravdepodobne jedna z planét slnečnej sústavy.
Toto je dôvod, prečo si nesmiete požičiavať nabíjačky a káble
Odborník prezradil, prečo by ste nikdy nemali zdieľať nabíjačky a káble s cudzími ľuďmi.