Zadržaní v krajinách Únie nemusia doma skončiť vo väzbe

Občania Európskej únie (EÚ), ktorých zadržíme u nás po tom, ako sa dopustia niektorých trestných deliktov, nepoputujú vo svojej vlasti rovno za mreže.
Právna norma umožní, aby takíto ľudia neboli domov vydaní pod podmienkou väzobného stíhania. Ak by sa však taká osoba nedostavila pred príslušný súd členského štátu, v ktorom sa proti nej vedie trestné stíhanie, je možné ju na tento účel vyžiadať na základe európskeho zatýkacieho rozkazu.
Medzi opatrenia dohľadu, ktoré treba pri tomto postupe dodržať, patrí povinnosť stíhaného informovať orgány štátu o každej zmene miesta pobytu. Musí to robiť najmä preto, aby mu mohli doručovať predvolania na vypočúvanie alebo na súdne konania. Môže dostať aj zákaz vstupu do určitých lokalít, respektíve naopak, zdržiavať sa v určenom čase na určenom mieste. Ďalej by sa musel v určenom čase hlásiť inštitúcii, ktorá je na to určená. Ďalšou povinnosťou je vyhýbať sa kontaktu s osobami, ktoré nejako súvisia s údajne spáchanými trestnými činmi.

Šutaj Eštok: ÚS odmietol sťažnosť jedného z čurillovcov proti rozhodnutiu NS SR
Ústavný súd SR v pondelok odmietol ústavnú sťažnosť jedného z vyšetrovateľov zo skupiny tzv. čurillovcov proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR o dovolaní.

Žilinka sa v prípade Bombica zastal postupu Najvyššieho súdu
Z pohľadu prokurátora oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry SR je dôležité, že v prípade obvineného Daniela B. nepodľahol tlaku a postupoval nestranne.

V roku 2024 dopadlo na územie SR približne 330.000 ton saharského prachu
Rok 2024 priniesol rekordný počet dní s možným výskytom saharského prachu nad územím Slovenska, minimálne od roku 2015.

Polícia a NBÚ varujú pred falošnými QR kódmi
Mestská polícia v Bratislave upozorňuje na falošné QR kódy nalepené na parkomatoch PAAS. Vodičov preto vyzýva na opatrnosť.

Obvineného Bombica vzali do väzby
Najvyšší súd SR vzal Daniela B., ktorý je obvinený z extrémistickej trestnej činnosti, do väzby.