Vajanský kliesnil cestu slovenskej investigatívnej žurnalistike

Do sveta sa možno dostať len cez národné, čiže jedinečné, neopakovateľné. Tento fakt je príznačný aj pre Vajanského literárnu tvorbu.
Tento fakt je príznačný aj pre Vajanského literárnu tvorbu, keď bol na vrchole tvorivých síl. A to je obdobie deväťdesiatych rokov 19. storočia, keď dovršoval piatu dekádu svojho života. Jeho tvorba začala prenikať za hranice Slovenska, najmä do slovanského sveta a v rámci neho celkom prirodzene do Čiech. Už v roku 1894 mu u chýrneho nakladateľa a tlačiara Edvarda Beauforta v Prahe v preklade do češtiny vychádza románovo koncipovaná novela Letiace tiene (Letící stíny) a vzápätí i román Suchá ratolesť. "Současně posíláme Vaší Slovútnosti kartáčové otisky dalších dvou archů románu Suchá ratolesť a prosíme o laskavé vrácení otisků prvních dvou archů, jakož i brzké odeslání této korektury... Se zvláštnou úctou", píše vydavateľ Edvar Beaufort Vajanskému do väzenia v Segedíne, čo potvrdzuje, akej úcte, vážnosti a záujmu sa Vajanský ako spisovateľ tešil nielen v slovenskom prostredí, ale aj za hranicami Slovenska.
V Olomouci mu v tom roku zasa vydali dvojzväzkový výber z epiky Novely I. a Novely II. V prvom zväzku sú to novely Dve sestry, Kandidát, V malom meste, Podrost a v druhom Búrka v zátiší, Babie leto, Pokoj duše a Šumena. A do tretice - vo vydavateľstve J. Ottu vychádza knižne obsiahly a prierezový výber z jeho epiky Novely. V ruskom literárnom časopise Zvezda vyšla jeho dlhšia báseň Zima v básnickom pretlmočení A. Zarina a v srbskom časopise Dom i sviet poviedka V jasku pod názvom U tunelu. Zo zatiaľ zdanlivo neznámeho dôvodu Vajanský sa pod ňu podpísal pseudonymom Ján Zvara. No možno to bolo preto, čo Štefan Krčméry neskôr charakterizoval takto: "Erotika Vajanského zázračne širokú má škálu. Do blázniva rozpálená v Majáku, pekelne tmavá v novele V jasku, inde mesačná, námesačnícka, tuhá ako neskoré vinobranie, clivá ako babie leto, no vždy protivy vyrovnávajúca rytmom svojim." Poznamenajme ešte, že novela V jasku, v srbskom preklade s názvom U tunelu, bola naším prvým literárnym dielom zo železničiarskeho prostredia.
V tomto období vznikajú aj prvé literárnovedné štúdie o Vajanského tvorbe. V ruskom časopise Trud bola, napríklad, publikovaná pomerne rozsiahla štúdia "Sovremennaja slovackaja literatura". Jej autor N. N. Filipov venuje najväčšiu pozornosť práve Vajanskému a považuje ho za najväčšieho slovenského spisovateľa v dejinách našej literatúry.
V tomto období sa Vajanský čoraz viac angažuje aj politicky. Predovšetkým ako publicista a komentátor, a to cez Národné noviny. Pozorne sleduje dianie na Slovensku i v celom Uhorsku, hlavne prechmaty politickej moci a čoraz viac aj mediálne prechmaty. Napríklad takto: "Všetky peštianske časopisy pasú po látke pre svoju rubriku Súdobná sieň, kŕmia obecenstvo kriminalistikou, katujú súdených i súdiacich, celé drámy predvádzajú, kde hrajú hriešnici a hriešnice zástoje na gaudium hladného precibreného obecenstva. A tu príde Tőrőkovský prípad, kde ide o vážnu vec, oslepenie apatekárom človeka, a ani jeden časopis neprináša o tom chýru. Zo socialistického časopisu, ktorý správu priniesol, machináciou v tlačiarni prevedenou, Tőrők vyhodil svoje meno. Tým vyšlo najavo, že keď nemohol podplatiť časopis, ako to urobil inde, násilenstvom kassoval nepríjemný chýr. Tu ukázala sa sila kapitalizmu v tak hnusnej podobe, že nenie div, keď socialisti, zaťatí vrahovia kapitalizmu, použili príležitosti k čulej agitácii." Na základe tohto a mnohých iných novinárskych textov, pravidelne uverejňovaných v Národných novinách, môžeme povedať, že Vajanský kliesnil cestu slovenskej investigatívnej žurnalistike a svojím spôsobom bol jej prvým spontánnym predstaviteľom, hoci si to vôbec neuvedomoval.
O Vajanského vitalite, tvorivej sile i fyzickom vzhľade z tohto obdobia nám spisovateľ Ján Hrušovský zanechal takýto literárny obrázok: "Čo sa pamätám, redakciu mali Národnie noviny spolu i so Slovenskými pohľadmi najprv v mudroňovskom dome naproti Matici, až neskôr v budove kníhtlačiarne na dolnom konci mestečka, to keď ju zvýšili o poschodie. Sem chodieval Vajanský každé ráno, obvykle s tmavým plédom cez plece, svieži, energický..."

Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované Žofii Bosniakovej
Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované spomienke na jeho najznámejšiu majiteľku Žofiu Bosniakovú.

Thurzove slávnosti na Oravskom hrade ponúknu sprievod i jarmok
Slávnostným sprievodom Oravským Podzámkom a ďalším kultúrnym programom na Oravskom hrade budú v nedeľu pokračovať Thurzove slávnosti.

Festival Rock pod Kameňom hlási zmenu miesta
Rock pod Kameňom, najväčší rockový festival na Slovensku, ktorý prebehne 26. až 28. júna, prichádza s novinkami.

Večerné bohoslužby na Zelený štvrtok pripomínajú Ježišovu Poslednú večeru
Katolíci, evanjelici a ďalší kresťania vstúpili Palmovou nedeľou, nazývanou aj ako Kvetná nedeľa (13. 4.), do Svätého týždňa.

Slnko v sieti: Najlepším hraným filmom sú Vlny, získali deväť cien
Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vyhlásila v stredu v Bratislave laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za rok 2024.