Slovák a Čech v Brightone si nerobia starosti kvôli referendu o EÚ
- 17:16 17.06.2016
- Brighton

V Brightone, ktorý má 273.000 obyvateľov, je asi 20.000 občanov iných členských krajín EÚ.
Ak referendum rozhodne o vystúpení Británie z EÚ, môže to ovplyvniť kariéry, postavenie imigrantov a osobné životy mnohých z 2,8 milióna migrantov žijúcich v Británii. Napriek tomu sa zdá, že väčšina z nich si nerobí obavy z politického boja, ktorý okolo nich zúri.
"Nebude to jednoduché, ale neobávam sa," uviedol Slovák Ivan Fekete, ktorý je spolumajiteľom kaviarne Green Chair Cafe v centre juhoanglického prímorského mesta Brighton. "Som tu už 11 rokov," povedal 32ročný Fekete agentúre DPA. "Ak sa budem musieť vrátiť, pôjdem. Ale bude to rozhodnutie ľudí (hlasujúcich v referende)."
Španiel Miguel Huerta má 36 rokov a prišiel do Brightonu s manželkou a malým synom z Madridu pred štyri a pol rokom.
"Keďže som nemal v Španielsku prácu a nemala ju tam ani moja žena, rozhodli sme sa, že sa sem presťahujeme." Podľa jeho slov s tým nemali problém, keď manželka, ktorá je učiteľkou základnej školy, našla prácu ako upratovačka. Po roku ju vymenila za prácu asistentky učiteľa a Huerta pracuje šesť večerov v týždni v obchode.
"V Brightone sa nám páči, môj syn tu chodí do školy a je šťastný, má tu veľa kamarátov," dodal Španiel, ktorý je tiež profesiou učiteľ. "Moja žena má dobrú prácu a ja som O.K., keď pracujem tu (v obchode), mohlo by to byť horšie, neponosujem sa."
Podobne ako Slovák Fekete hovorí, že "nie je nervózny" z referenda, ale myslí si, že "by to bola chyba, ak by Anglicko opustilo Európu". "Možno by sme si museli vybaviť víza, ale hádam by to pre nás bolo ľahšie, keďže už v Anglicku žijeme," dodal.
Prieskum medzi poľskými, rumunskými a portugalskými migrantmi, ktorý v máji uskutočnili anketári Southamptonskej univerzity pre vládnou podporované Centrum pre zmeny v populácii, ukázal, že len 11 percent z nich by zvažovalo opustiť Britániu po prípadnom brexite.
Počas debaty o brexite tábor stúpencov odchodu z EÚ (Leave) naznačil, že príchod migrantov z členských krajín únie viedol k zníženiu miezd a že obsadili nekvalifikované miesta, ktoré by inak dostali britskí občania, ale ekonómovia s nimi nesúhlasia, vplyv na mzdy bol podľa nich minimálny.
Brighton má 273.000 obyvateľov, z ktorých je asi 20.000 občanov iných členských krajín EÚ, ak medzi nich nerátame občanov Írska. Ich percento v populácii je teda v Brightone vyššie, ako je celoštátny priemer.
Niektorí stúpenci kampane Leave hovoria, že migranti z EÚ vytvorili miestami pretlak v školách, bývaní a vzdelávaní. Brightonská politička Caroline Lucasová, ktorá je jedinou zástupkyňou Strany zelených v britskom parlamente, minulý týždeň vo vysielaní BBC povedala, že migranti z EÚ sú čistým prínosom pre britskú ekonomiku. Naliehala však na vládu, aby "využila peniaze, ktoré prinášajú (do rozpočtu)... a investovala do služieb".
Miroslav Horváth, ktorý je z Česka a je kuchár, si myslí, že migranti z EÚ plnia dôležitú úlohu, pretože sú ochotní pracovať dlhé hodiny a vykonávať manuálne práce, o ktoré Briti nestoja.
"Skúste sa opýtať Angličana, či bude čistiť záchody za minimálnu mzdu," povedal Horváth, ktorý žije v Británii už päť rokov. "Práve preto tu sú Poliaci, Česi alebo Slováci, pretože nám nevadí pracovať 70 hodín týždenne," dodal 33ročný Horváth. Pracuje pri stánku s palacinkami, ktorý si otvorila jeho česká priateľka Katerina Velková. Šesť dní v týždni ponúkajú palacinky, zemiakové placky a sladké koláčiky, často až do polnoci, pričom Velková po večeroch pracuje ešte v druhom zamestnaní ako kaderníčka.
Fekete má svoju kaviarničku otvorenú šesť dní v týždni, ale zvyčajne ju popoludní na chvíľu zatvára. V minulosti si zvykol pracovať dlho do noci v kaviarni pri pláži, kde často končil až o 11. hodine večer. "Myslím si, že sa príchodom sem stal zo mňa lepší a zodpovednejší človek... Zrazu vám nikto nič nedá, musíte si to odpracovať," povedal.
Horváth je rovnako ako Fekete ochotný tvrdo pracovať a taktiež si nerobí starosti kvôli možnému odchodu Británie z EÚ. "Už som tu dosť dlho, preto by som zrejme dostal ihneď (pracovné) vízum," myslí si. "Preto by sa ma to v skutočnosti zrejme nedotklo... Ak by sa však situácia vyhrotila natoľko, že by som musel túto krajinu opustiť, vyžiadal by som si späť svoje (zaplatené) dane a odišiel by som, pokúsil by som sa ísť niekam inam," citovala ho agentúra DPA.
"V najbližších rokoch nemám v pláne vrátiť sa do Česka," dodal.

Ako zabrániť vysychaniu trávnika? Pozor na túto chybu
Ku koseniu trávnika treba pristupovať opatrne zvlášť počas leta.

Prečo ráno meškáte do práce: Fantómové zápchy a ako sa im vyhnúť
Prečo na niektorých miestach vznikajú dopravné zápchy aj napriek absencii prekážky na ceste?

Koniec WhatsApp na niektorých zariadeniach: Hrozí to aj vášmu?
Aplikácia WhatsApp prestane v priebehu niekoľkých dní fungovať na viacerých mobilných zariadeniach. Zistite, či tam nepatrí aj vaše.

Vtáky v záhrade? Vyskúšajte tento trik, a rastlinám viac neuškodia
Zbavte sa vtákov v záhrade pomocou jednoduchého triku, ktorý navyše skrášli vaše záhony.

Ako variť cestoviny, aby telu dodali menej sacharidov?
Taliani vedia, ako na to. Toto robia pri príprave cestovín inak, vďaka čomu získavajú vždy skvelé výsledky.