Tusk v mene EÚ odkázal Britom: Zostaňte s nami, potrebujeme vás
- 19:48 20.06.2016
- Brusel
Predseda Európskej rady D. Tusk dnes povedal,že bez Britov bude slabšia nielen Európa, ale celá západná a transatlantická komunita.
"Chcel by som apelovať na britských občanov v mene - a viem, že je to fakt - takmer všetkých Európanov a európskych lídrov: Zostaňte s nami, potrebujeme vás," uviedol Tusk na spoločnej tlačovej konferencii v Lisabone s portugalským premiérom Antoniom Costom.
Tusk dodal, že bez Britov bude slabšia nielen Európa, ale celá západná a transatlantická komunita. Zároveň pripomenul, že britské hlasovanie v prospech brexitu môže byť "prvý krok procesu rozpadu EÚ".
"Existuje veľa signálov nespokojnosti s Európskou úniou, prichádzajúcich z celej Európy, nielen zo Spojeného kráľovstva," priznal Tusk a dodal, že únia by bola "hlúpa" ak by ignorovala odkaz, ktorý symbolizuje nadchádzajúce britské referendum.
V závere svojho prejavu predseda Európskej rady zopakoval, že existujú vnútorní aj vonkajší nepriatelia EÚ, ktorých by správa o brexite potešila a ktorí by za takejto situácie otvárali "fľašu šampanského".
"Zjednotení pretrváme, rozdelení padneme," odkázal Tusk do Británie.
Podľa jeho slov Európska únia a jej inštitúcie sú pripravené na "deň po", na obdobie po britskom referende. Tusk bude o výsledku hlasovania britských voličov rokovať v piatok v Bruseli spolu s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom a šéfom Európskeho parlamentu Martinom Schulzom.
Prisťahovalci rozdelili Doverčanov
Brit Brian Hall z anglického prístavného mesta Dover, ležiaceho iba 34 kilometrov od francúzskeho Calais, sa s vami nebude rozprávať o ekonomike, obchodných zoskupeniach či hodnote britskej libry. Takéto reči ani dokonca nepočúva.
Je len jediná vec, ktorá formuje jeho názor na otázku, či má Británia zostať v Európskej únii - a tou je prisťahovalectvo. Hall je už unavený z Východoeurópanov prichádzajúcich do Anglicka a tento svoj postoj chce dať najavo aj v nadchádzajúcom referende.
"V Doveri je najväčšou témou prisťahovalectvo," povedal tento majiteľ obchodu so zmiešaným tovarom W&G Hall. "Rozprávam sa s mnohými tunajšími ľuďmi – sme zaplavení prisťahovalcami a tí zmenili tvár mesta, ale nie k lepšiemu," dodal Brit, ktorého citovala agentúra AP.
Tábor "remain", teda za zotrvanie Británie v EÚ, vedený premiérom Davidom Cameronom, pokladá za hlavný argument ekonomiku. Kľúčové hospodárske údaje totiž varujú, že odchod z EÚ môže priniesť ekonomickú kalamitu v podobe vyšších daní a škrtov v štátnych výdavkoch.
Tábor "leave", teda za odchod z únie, však stavia na emocionálnom argumente, že zotrvanie v EÚ bude viesť k nekontrolovanému prisťahovalectvu a zmene britského spôsobu života.
Zástancovia tohto tábora, vedení bývalým starostom Londýna Borisom Johnsonom a lídrom Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigelom Farageom, tvrdia, že britskí pracujúci sú poškodení zákonmi EÚ zaručujúcimi "slobodu pohybu". To znamená, že Maďari, Slováci, Poliaci a ďalší Východoeurópania môžu prichádzať do Británie bez víz žiť, pracovať a dostávať rôzne finančné dávky a príspevky.
Varujú, že ak Turecko vstúpi do EÚ – čo sa v blízkej budúcnosti nestane – do Británie budú môcť mať ľahký prístup ďalšie milióny ľudí. Podľa zástancov brexitu navyše Cameronova vláda nesplnila sľub, že zníži počty prisťahovalcov. Oficiálne údaje ukazujú, že vlani prišlo do Británie 330.000 prisťahovalcov, čo je oveľa viac, než boli Cameronove ciele.
To vyvoláva veľkú nevôľu v Doveri na juhovýchode Anglicka, ktorý je významným dopravným uzlom pre trajekty a ďalšie dopravné prostriedky prichádzajúce cez Lamanšský prieliv. Ten oddeľuje britské ostrovy od európskeho kontinentu.
Zo slávnych Doverských bielych útesov je počas jasného dňa vidieť pobrežie Francúzska a cez druhú svetovú vojnu boli útesy kľúčovým miestom, odkiaľ sa dali včas spozorovať nemecké bombardéry smerujúce na Londýn.
Teraz však v Doveri nemajú strach z nepriateľského útoku, ale z Európanov, ktorí legálne prichádzajú na základe pravidiel EÚ zaručujúcich slobodný pohyb ľudí.
Niektorým miestnym obyvateľom naozaj nevyhovuje, že tieto pravidlá poskytujú Poliakom, Slovákom, Rumunom a ďalším občanom, ktorých krajiny po rozpade sovietskeho bloku vstúpili do EÚ, rovnaké právo žiť a pracovať v Doveri, ako Britom, ktorí sú tam celé generácie.
Niektorí dlhodobí obyvatelia tvrdia, že ich hnevá, že musia súperiť o zdravotnú starostlivosť a miesta v škole s novými príchodzími, ktorých s Britániou neviažu žiadne putá.
Kampaň za brexit neuvádza, ako mieni zmenšiť počty prisťahovalcov, ale jej heslo "prevezmime naspäť kontrolu" zhrňuje v skratke prístup týchto priaznivcov odchodu z EÚ.
Jej lídri argumentujú, že po odchode z 28-člennej únie bude môcť Británia znovu uzákoniť a uplatňovať v praxi vlastnú vízovú politiku, lebo už nebude mať ruky zviazané neúnosnou politikou slobody pohybu.
Títo lídri tvrdia, že občania chudobnejších východoeurópskych krajín nebudú už môcť prísť do Británie a užívať si rovnaké privilégiá.
Uvedený argument získava v malom meste Dover priaznivcov, hoci údaje ukazujú, že do tejto oblasti neprichádza veľký prúd prisťahovalcov.
"Dostávajú všetky sociálne byty a Angličania, ktorí tu žijú celý život, musia čakať desať rokov na zvýhodnené bývanie," uviedol obyvateľ Doveru Glynn Booton (41). "Moje deti budú o 20, 30 rokov v meste menšinou. Mládež nevidí, čo sa deje, ale my áno. Keď tu nežijete, nevidíte to," dodal.
Nie všetci v Doveri vnímajú Východoeurópanov ako hrozbu. Sú takí, čo tvrdia, že im a ďalším migrantom treba pomáhať, napísala agentúra AP. "Majú za sebou strašné skúsenosti, strieľali do nich a podpálili im domy. Nie sú to ľudia, čo nehľadajú výhody, ale chcú lepší život," povedala 53-ročná, pol roka nezamestnaná Donna Marshallová, ktorá plánuje v referende hlasovať za zotrvanie Británie v EÚ. Myslí si totiž, že jej šance nájsť si zamestnanie sa po odchode z únie zmenšia.
Trump po inaugurácii podpíše rekordne veľa výnosov, budú súvisieť aj s migráciou
Zvolený americký prezident Donald Trump vyhlásil, že "hneď" po zložení prezidentskej prísahy v pondelok plánuje podpísať rekordný počet dekrétov.
Platforma TikTok prestala v USA fungovať
Sociálna sieť TikTok v sobotu neskoro večer miestneho času odpojila prístup svojim používateľom v Spojených štátoch.
Kórea: Pri demonštráciách proti zatknutiu prezidenta Juna zadržali skoro 90 ľudí
V Južnej Kórei sa v sobotu večer miestneho času konal protest proti rozhodnutiu súdu o formálnom zatknutí prezidenta Jun Sok-jola.
Prezident Južnej Kórey Jun Sok-jol vo väzbe: Sud schválil zatykač za pokus o stanné právo
Súd v juhokórejskej metropole Soul schválil žiadosť protikorupčného úradu o vydanie zatykača na prezidenta Jun Sok-jola za jeho pokus o vyhlásenie stanného práva.
Pri nehode na prehliadke bojovej techniky v Česku zomreli dvaja ľudia
Všetky zložky Integrovaného záchranného systému zasahovali popoludní pri obci Horní Dvořiště v Juhočeskom kraji, kde sa počas prehliadky historickej vojenskej techniky prevrátilo pásové vozidlo.