Grécko nenašlo kupcu štátneho plynárenského monopolu
- 12:17 11.06.2013
- ATÉNY
Grécku sa do pondelkového termínu nepodarilo na kúpu štátneho plynárenského monopolu DEPA prilákať žiadneho kupcu.
Podpredseda riadiaceho výboru spoločnosti Gazprom Alexander Medvedev potvrdil, že Gazprom nepredloží záväznú ponuku. "Starostlivo sme zvážili všetky výhody aj riziká, ktoré sú spojené s účasťou v tendri," uviedol Medvedev. Hovorca predsedu riadiaceho výboru spoločnosti Gazprom Sergej Kuprianov vysvetlil, že Gazprom nemal záruku, že ešte pred finálnym uzatvorením dohody sa finančný stav spoločnosti DEPA nezhorší.
"Po uzavretí tendra môže proces súvisiaci s odkúpením trvať aj rok. Už teraz je spoločnosť zaťažená neuhradenými platbami od zákazníkov a taktiež očakáva reštrukturalizáciu súvisiacu s osamostatnením spoločnosti DESFA," vymenoval Kuprianov. Podľa Medvedeva však Gazprom nemá v úmysle opustiť grécky trh. "Naopak, našu pozíciu posilníme. Grécko je a aj zostane našim strategickým partnerom. Plánujeme rozšíriť našu energetickú spoluprácu dokonca ešte ďalej," sľúbil Medvedev.
Jediný ďalší záujemca o kúpu plynárenskej spoločnosti, spoločný podnik gréckych firiem M&M Gas, sa z procesu tiež stiahol. Zlyhanie privatizačného procesu je pre mnohých prekvapením, keďže Atény urobili veľa pre to, aby Gazprom prilákali - krajina ponúkla záruky, že krízou postihnutí odberatelia zaplatia časť svojich dlhov a umožnili Gazpromu nezaplatiť zálohu na kúpu počas čakania na schválenie predaja Európskou úniou.
Fiasko pri predaji štátneho plynárenského podniku, ktorým Grécko chcelo získať až 900 mil. eur, znamená, že krajina s najväčšou pravdepodobnosťou nedosiahne svoj cieľ dostať do štátnej pokladnice tento rok prostredníctvom privatizácií 1,8 mld. eur.
Vláda preto s najväčšou pravdepodobnosťou bude musieť nájsť priestor na dodatočné úspory, aby splnila podmienky záchranného balíka od medzinárodných veriteľov. Hrozí tiež, že neúspech podkope zlepšujúcu sa náladu v gréckej ekonomike. Vyľakaní investori už stlačili hodnotu hlavného akciového indexu krajiny o 5 %. Podľa Atén sa však tender neskôr zopakuje a zlyhaný predaj nebude mať dopad na medzinárodný záchranný balík.
Grécky premiér Antonis Samaras však v utorok povedal, že Atény nebudú musieť prijať dodatočné úsporné opatrenia, aby nahradili výpadok príjmov spôsobený neúspešnou privatizáciou štátnej firmy DEPA. "Veľa ľudí hovorí, že budú potrebné ďalšie úsporné opatrenia, je to smiešne,“ povedal Samaras na spoločnej tlačovej konferencii s luxemburských premiérom Jean-Claude Junckerom.
Slovenská pošta ohlásila rozsiahlu odstávku, tieto služby nebudú dostupné
Slovenská pošta avizuje obmedzenie niektorých služieb.
Raši: Eurofondy musíme čerpať efektívnejšie a nebojovať so zbytočnými prekážkami
Najväčšou výzvou Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR zostáva čerpanie nových eurofondov.
Minister Erik Tomáš hodnotí úspechy MPSVR: Historické výsledky v zamestnanosti
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR v tomto roku splnilo veľkú časť svojich cieľov.
Ruské firmy využívajú bitcoiny: Nová legislatíva bojuje proti sankciám
Ruské firmy začali využívať v rámci zahraničných platieb bitcoiny a iné digitálne meny.
Turecká centrálna banka znižuje úrokovú sadzbu: Prvá redukcia po dvoch rokoch
Turecká centrálna banka znížila vo štvrtok kľúčovú úrokovú sadzbu o 250 bázických bodov. Znamená to prvú redukciu za takmer dva roky, pričom rozsah zníženia bol výraznejší, než sa čakalo.