Nedostatok tmy – vážny problém pre naše zdravie
Svet sa v poslednom období začal zaujímať o dôležitosť a kvalitu spánku. Na nedostatok tmy ale v tejto diskusii stále zabúdajú odborníci aj verejnosť. Ako súvisí tma s kvalitou spánku a aký to má vplyv na naše zdravie vám prezradíme v článku.
Pred zavedením elektriny do domácností ľudia zažívali pomerne dlhé a tmavé noci. V súčasnosti ale zažívame obdobie, kedy je aj noc jasne umelo osvetlená. Náš prirodzený biorytmus ale svetlo v noci ovplyvňuje negatívne a podieľa sa na vzniku viacerých závažných zdravotných problémov.
Čítajte: Nemôžete spať? Tu je 8 zvláštnych príčin, prečo
Tma straší mnoho detí a aj časť dospelých. No naše telo ju skutočne potrebuje, rovnako ako potrebuje aj kvalitný spánok. V tomto storočí sme ale doslova zahltení svetelným smogom. Noci sú jasné a presvetlené prenikavými farbami, ktoré sa napriek žalúziám dostávajú aj do našich spální. Platí to zvlášť pre obyvateľom miest.
Tmu potrebuje cirkadiánny rytmus
Fyziologické procesy, ktoré ovládajú náš spánkový cyklus, hlad, energiu, telesnú teplotu, melatonín v krvi a mnoho ďalších, sa nazývajú cirkadiánny rytmus. Ten funguje takmer na 24-hodinovej báze. Takmer – pretože naše telo sa spolieha na slnečné svetlo a tmu, ktoré rytmus doslova zresetujú a spustia ho až ďalší deň. Svetlo a tma sú teda dôležitými signálmi pre náš prirodzený biorytmus.
Čo robí tma s našim telom
Počas noci sa naša telesná teplota zníži, metabolizmus spomalí a hladiny melatonínu a leptínu sa zvýšia.
Keď zase Slnko vychádza, melatonín klesá a my sa zobudíme. Spolu s tým začneme cítiť aj hlad. Umelé svetlá ale tieto procesy narúšajú a zvyšujú riziko rozvinutia obezity, cukrovky, depresie a dokonca aj rakoviny.
Nie je svetlo ako svetlo
Niektoré druhy umelých svetiel majú na tieto procesy silnejší vplyv, iné zase slabší. Svetlo zo Slnka patrí medzi tzv. modrý typ svetla, čo je potrebné obzvlášť ráno, aby sa organizmus prebral a naštartoval. Ale takýto druh svetla dokáže vo večerných hodinách oklamať telo a donútiť ho ignorovať prirodzené potreby.
Modré (umelé) svetlo je teda pre organizmus to najhoršie, najviac totiž znižuje tvorbu melatonínu. Vystavujete sa mu vždy, keď používate mobily, tablety, notebooky, počítače a televíziu. To znamená, že ak tieto zariadenia používate pred spaním, nebude sa vám iba horšie zaspávať, vystavujete sa aj riziku rozvinutia viacerých ochorení.
Čítajte: Takto ovplyvňujú mobil, tablet a notebook v posteli vaše zdravie
Žlté alebo červené svetlo má menší vplyv na naše biologické procesy. Takýto typ svetla sa šíri z ohňa alebo sviečky. Spadajú tu aj staršie druhy žiaroviek.
Čítajte: Káva pred spaním: Aké má účinky na organizmus?
V súčasnosti väčšina z nás zažíva primálo prirodzeného denného svetla a priveľa umelého svetla v noci. To najlepšie, čo pre naše zdravie môžeme robiť, je snažiť sa prijať čo najviac prirodzeného modrého svetla ráno (zo Slnka) a používať žlté alebo červené zdroje svetla večer, prípadne znížiť na minimum používanie umelých zdrojov modrého svetla. Snažte sa tiež spať v čo najväčšej tme. Pokojne si na tento účel zakúpte aj masku na spanie. Svetlo totiž najcitlivejšie vnímame aj cez zatvorené oči.
Páry, ktoré toto robia, majú väčšiu pravdepodobnosť, že schudnú
Pri chudnutí je dôležité spoločné úsilie.
Rakovina hrubého čreva je na vzostupe. Lekárka za tým vidí tieto bežné zložky
Lekárka si myslí, že za nárast prípadov rakoviny hrubého čreva môžu byť zodpovedné určité zložky v potravinách.
10 tipov kardiológa, ako sa vyhnúť infarktu pred 60-tkou
Infarkt čoraz častejšie postihuje mladých ľudí. Ak sa mu chcete vyhnúť, dodržiavajte 10 odporúčaní odborníka na zdravie srdca.
Najlepšie raňajky po opici: Lekárka radí, čo jesť po prehýrenej noci
Lekárka poradila, čo by mal obsahovať sendvič na liečbu opice.
Ako sa rýchlo zotaviť z alkoholu: Opicu dokáže vyliečiť známa aminokyselina
Odborníci zistili, že jeden druh aminokyseliny dokáže bojovať s príznakmi opice z alkoholu.