Potvrdené: Sudcu Vlastimila V. obžalovaného z korupcie oslobodili
Sudca mal podľa obžaloby v roku 2003 opakovane prijať úplatok vo výške 10.000 korún.
Uzavrel sa tak 13-ročný prípad, v ktorom Najvyšší súd vyniesol dnes v poradí už tretí rozsudok. Okrem sudcu Vlastimila V. boli oslobodení aj advokát Jaroslav V. a jeho klient Miroslav S. Ich korupčné správanie mali preukázať obrazovo-zvukové záznamy, ktoré polícia vyhotovila pri údajnom predávaní úplatkov.
Najvyšší súd tieto dôkazy najprv označil za zákonné, neskôr však iný odvolací senát zaujal opačný postoj. Tento dnes potvrdil i senát pod vedením sudkyne Jany Serbovej. "Náš senát sa takisto prikláňa k názoru k tejto verzii, že príkaz sudcu na vyhotovenie obrazovo-zvukového záznamu nezodpovedá zákonom a nálezu Ústavného súdu," uviedla sudkyňa NS v ústnom odôvodnení rozsudku.
"Rozhodnutie Najvyššieho súdu považujem za zlý signál vo vzťahu k tým, ktorí sa snažia preukazovať korupciu a usvedčovať páchateľov korupcie," reagoval na prehru prokurátor ÚŠP. Aj z toho dôvodu prokuratúra bude zvažovať, či iniciuje v tomto prípade podanie mimoriadneho opravného prostriedku - dovolania.
Prokurátor uviedol, že nerozumie, prečo bol spochybnený kľúčový dôkaz. "Najvyšší súd to založil na tvrdení, že príkaz Špecializovaného trestného súdu na použitie obrazovo-zvukového záznamu nebol dostatočne odôvodnený," vysvetlil s tým, že on je presvedčený o opaku, pričom tento názor potvrdil v prvom rozsudku aj Najvyšší súd.
Traja muži, ktorí čelili obžalobe, sa na dnešnom verejnom zasadnutí nezúčastnili. Obhajca Jaroslava V. Ján Gereg príkazu sudcu v prípravnom konaní vyčíta, že na ňom nie je uvedené meno sudcu, iba podpis. Prokurátor vysvetlil, že to bola v tom čase na súde bežná prax. Podľa Gerega tiež polícia zle prepísala obrazovo-zvukový záznam, niečo iné je na obraze a niečo iné v prepise.
"To sa v demokratickom a právnom štáte nerobí. Ak my chceme dodržiavať zákon, tak musíme ísť presne podľa Trestného poriadku a to sa nestalo," zdôraznil Gereg, ktorý sa podľa jeho slov obáva, že takáto prax sa bude opakovať.
Sudca mal podľa obžaloby v roku 2003 opakovane prijať úplatok vo výške 10.000 korún. V jednom z prípadov sa mal Miroslav S. prostredníctvom svojho advokáta Jaroslava V. snažiť dosiahnuť, aby jeho dlžník nešiel do väzenia, ale skončil len s podmienečným trestom. Advokát navštívil sudcu v jeho kancelárii, na zázname má byť zachytené predávanie úplatku, zaznieť slovné spojenie "desať litrov" a sudca mal tiež povedať vetu "Kde je vôľa, tam je cesta".
"To je nie môj problém. To je skôr problém možno súdov, ale, samozrejme, nebol odsúdený ale oslobodený. Prezumpcia neviny platí. Alebo má diktovať ulica?" reagoval Gereg na otázku, či mu neprekáža že sudca, ktorého polícia prichytila pri čine, naďalej pre procesné pochybenia súdi. Podľa Gerega zo záznamu nie je jasné, že v kancelárii sudcu došlo ku korupcii. Prípad má z jeho pohľadu aj ďalšie trhliny.
Ďalší úplatok mal podľa obžaloby sudca prijať opakovane od ženy, ktorá sa takto snažila zabezpečiť lepšie podmienky vo výkone trestu pre jej syna, respektíve odpustenie trestu. Všetci traja obžalovaní v priebehu vyšetrovania korupciu opakovane odmietli. Sudca prijatie úplatku poprel. Žena sa s ním podľa jeho tvrdenia stretla pre zdravotný stav syna.
V prípade stretnutia s advokátom malo ísť podľa sudcu o poskytnutie informácie k prípadu. Špecializovaný trestný súd sudcu pôvodne odsúdil na sedem rokov nepodmienečne, päťročný zákaz vykonávania sudcovskej funkcie a finančný trest. Neskôr trest odňatia slobody zmiernil na päť rokov a do tretice - sudcu na základe rozsudku Najvyššieho súdu ŠTS oslobodil.
Pád turistu v Nízkych Tatrách: Na miesto vyslali vrtuľník
Zraneného Poliaka odviezol spod Sedla Poľany záchranársky vrtuľník.
Tragická zrážka dvoch áut: Jeden z vodičov bol na mieste mŕtvy
Pri dopravnej nehode zomrel 47-ročný muž.
Český premiér nevidí dôvod na obnovenie medzivládnych rokovaní so Slovenskom
Česká vláda nemá v pláne obnoviť medzivládne konzultácie so Slovenskom, ktoré pozastavila v marci minulého roka.
SNS aj Hlas-SD si myslia, že plénum NR SR schváli zdravotnícky zákon
Koaliční poslanci Národnej rady SR Michal Bartek a Roman Michelko si myslia, že zdravotnícky zákon súvisiaci s dohodou s lekárskymi odborármi plénum schváli.
Kaliňák: Je potrebné urobiť finančný audit mimovládnych organizácií
Je potrebné urobiť finančný audit mimovládnych organizácií, pretože zneužívajú svoje financovanie.