Nová volebná legislatíva podľa Inštitútu SGI nenaplnila očakávania
Inštitút SGI priniesol 20 konkrétnych odporúčaní na vylepšenie existujúcich pravidiel.
"Po dôkladnej analýze marcových parlamentných volieb sme presvedčení, že zmeny neboli dostatočné a práve vyskúšanie v praxi poukázalo na viaceré nedostatky, ktoré je potrebné odstrániť," uviedol Ctibor Košťál z Inštitútu SGI.
Medzi hlavné nedostatky podľa neho patria nepresné pravidlá fungovania tretích strán vo volebných kampaniach, transparentné účty, ktoré vo väčšine prípadov neplnili svoj účel, absencia detailných informácií v záverečných správach či nedostatočná kontrola nakladania s prostriedkami v rámci volebnej kampane. Za pozitívne považuje Inštitút SGI zjednotenie volebných pravidiel a sprísnenie sankcií.
"Prax ukázala, že je naďalej možné obchádzať pravidlá a vyhýbať sa zverejňovaniu skutočných nákladov na volebnú kampaň. Nemožnosť reálnej kontroly a obmedzené kapacity štátnej komisie znižujú význam prijatých zmien," dodal Košťál.
Inštitút SGI priniesol 20 konkrétnych odporúčaní na vylepšenie existujúcich pravidiel. Okrem zmien v legislatíve, ktoré povedú k lepšej kontrole a prehľadnejšiemu informovaniu o reálnych nákladoch volebných kampaní, sa mnohé týkajú aplikácie pravidiel v praxi. Tie je možné zaviesť ihneď, bez potreby schválenia zmien v Národnej rade SR.
Medzi prioritné odporúčania patrí zvýšiť kapacitu a nezávislosť štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán, zvýšiť informovanosť o pôsobení tretích strán v kampaniach, zverejňovať informácie o voľbách a ich financovaní v ľahko spracovateľných formátoch. Taktiež zvýšiť účinnosť používania transparentných účtov, ako aj zvýšiť presnosť informácií poskytovaných politickými stranami v rámci záverečných správ.
Pád turistu v Nízkych Tatrách: Na miesto vyslali vrtuľník
Zraneného Poliaka odviezol spod Sedla Poľany záchranársky vrtuľník.
Tragická zrážka dvoch áut: Jeden z vodičov bol na mieste mŕtvy
Pri dopravnej nehode zomrel 47-ročný muž.
Český premiér nevidí dôvod na obnovenie medzivládnych rokovaní so Slovenskom
Česká vláda nemá v pláne obnoviť medzivládne konzultácie so Slovenskom, ktoré pozastavila v marci minulého roka.
SNS aj Hlas-SD si myslia, že plénum NR SR schváli zdravotnícky zákon
Koaliční poslanci Národnej rady SR Michal Bartek a Roman Michelko si myslia, že zdravotnícky zákon súvisiaci s dohodou s lekárskymi odborármi plénum schváli.
Kaliňák: Je potrebné urobiť finančný audit mimovládnych organizácií
Je potrebné urobiť finančný audit mimovládnych organizácií, pretože zneužívajú svoje financovanie.