Štefanec: Briti rozhodnú aj o budúcich cenách a o zamestnanosti
Slovenský europoslanec I. Štefanec odkázal britským voličom, že si musia vybrať, či chcú s ostatnými krajinami únie spoločne dobudovávať spoločný trh a spolupracovať.
Poslanec pripomenul, že Európsky parlament (EP) pozorne sleduje, ako sa britskí občania nakoniec rozhodnú, či vsadia na brexit alebo zotrvanie v únii, pričom zákonodarný zbor bude rešpektovať akékoľvek ich rozhodnutie. Ak by došlo k brexitu, europarlament počas dvoch rokov rokovaní o spôsobe vystúpenia nebude Británii klásť žiadne prekážky, pripomenul poslanec. Na druhej strane, ak sa Briti rozhodnú zostať v únii, "urobíme všetko preto, aby sa realizovali závery februárového summitu o urovnaní vzťahov medzi Britániou a EÚ".
Podľa Štefanca by si však Briti mali uvedomiť aj dopad možného brexitu na budúce obchodné a ekonomické vzťahy s EÚ, kde strata prístupu na jednotný trh by sa premietla do vyšších cien a zamestnanosti.
"Pre Britániu je EÚ druhým najväčším obchodným partnerom. Británia je druhou najsilnejšou ekonomikou v únii," skonštatoval Štefanec. Zdôraznil, že ak by Briti z únie odišli, celá európska ekonomika by stratila tri percentá svojho podielu na svetových exportoch, čiže pokles z 33 percent na 30 percent na celosvetovej úrovni.
Europoslanec pripomenul, že brexit by mal dopad aj na slovenskú ekonomiku, lebo s Britániou máme silné ekonomické väzby.
"Británia je už dávno pre nás dôležitejší ekonomický partner než napríklad Rusko. Máme silnú pozitívnu obchodnú bilanciu so Spojeným kráľovstvom, druhú najaktívnejšiu po Nemecku," opísal situáciu Štefanec. Okrem ekonomických väzieb by podľa neho brexit mal negatívny dopad aj na voľný pohyb pracovných síl zo Slovenska a tiež na možnosti štúdia v Británii, ktorá má výborný vzdelávací systém.
Britským voličom odkázal, že si musia vybrať, či chcú s ostatnými krajinami únie spoločne dobudovávať spoločný trh a spolupracovať v oblastiach, ako je digitalizácia, zlepšenie služieb a konkurencieschopnosti celej únie, ako aj znižovanie byrokracie.
"To sú legitímne témy, ktoré dali Briti na stôl ešte pred referendom, a kde sme spojenci v boji za kvalitnejšie pracovné miesta a za lepšiu konkurencieschopnosť EÚ," skonštatoval poslanec.
Štefanec poukázal na to, že je mylný argument zástancov vystúpenia z EÚ, že to Britániu ekonomicky nepoškodí, lebo sa môže stať členom Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) podobne ako napríklad Nórsko či Švajčiarsko. Spresnil, že aj členovia EHP majú voči jednotnému trhu EÚ povinnosti. Musia platiť do spoločného rozpočtu - a nemalé peniaze - za prístup k jednotnému trhu, ktorý je najväčší na svete, pričom nemajú žiadne rozhodovacie možnosti a ani vplyv na smerovanie a vývoj európskeho jednotného trhu.
NBÚ varuje pred DeepSeek. Zbiera vaše heslá, obrázky a dokumenty
Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) varuje pred čínskym jazykovým modelom umelej inteligencie DeepSeek.
Policajti zachránili muža v blízkosti koľajníc
Policajti odvrátili tragédiu a zachránili muža v ťažkej životnej situácii.
Pád turistu v Nízkych Tatrách: Na miesto vyslali vrtuľník
Zraneného Poliaka odviezol spod Sedla Poľany záchranársky vrtuľník.
Tragická zrážka dvoch áut: Jeden z vodičov bol na mieste mŕtvy
Pri dopravnej nehode zomrel 47-ročný muž.
Český premiér nevidí dôvod na obnovenie medzivládnych rokovaní so Slovenskom
Česká vláda nemá v pláne obnoviť medzivládne konzultácie so Slovenskom, ktoré pozastavila v marci minulého roka.