Rezort radí občanom, čo robiť, ak sú účastníkmi nehody v cudzine
Rezort diplomacie odporúča kontaktovať aj núdzovú linku príslušného slovenského veľvyslanectva.
Kontaktné údaje na príslušné veľvyslanectvo v zahraničí občan automaticky dostane od slovenských mobilných operátorov. Mobil však musí mať zapnutý vrátane roamingu alebo si ich pred vycestovaním môže nájsť na webovej stránke ministerstva. "V prípade, ak sa v danej krajine nenachádza slovenské veľvyslanectvo, môžu požiadať o pomoc veľvyslanectvo inej členskej krajiny EÚ, ktorá sa skontaktuje s príslušným slovenským zastupiteľským úradom a bude koordinovať pomoc občanom SR," informuje ministerstvo.
Ministerstvo radí občanom, aby pred vycestovaním využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na jeho webovej stránke. Rovnako odporúča pred cestou uzavrieť komerčné cestovné poistenie a vyhotoviť si fotokópie dátovej strany občianskeho preukazu alebo cestovného pasu.
Ministerstvo ponúka aj aplikáciu Svetobežka
Privítacia textová správa s číslom na slovenské veľvyslanectvo a nonstop núdzovú linku je jedna z prvých, ktorú Slováci dostanú po príchode do zahraničia. Kontakty v privítacej SMS ale slúžia výlučne pre prípad závažnej núdze, upozorňuje rezort diplomacie.
"Musíme zdôrazniť, že ide o núdzové kontakty, to znamená čísla, ktoré treba volať naozaj vo vážnom prípade. Lebo sú ľudia, ktorí volajú, lebo nemôžu nájsť parkovisko, dostali defekt na aute, alebo len chcú dať vedieť, že dorazili do krajiny," uviedol pre TASR tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.
Ministerstvo ponúka občanom okrem privítacej SMS aj núdzovú, rovnako aplikáciu Svetobežka. Núdzovú SMS spustil rezort začiatkom tohto roka v spolupráci s národnými mobilnými operátormi. "Cieľom služby je pomôcť zvýšiť bezpečnosť a komfort slovenských občanov cestujúcich do zahraničia. MZVaEZ SR v prípade mimoriadnej závažnej udalosti naformuluje text správy o tom, čo sa stalo, s pokynmi a s kontaktmi, na ktoré sa môže občan obrátiť," uviedol rezort diplomacie.
Aplikácia Svetobežka funguje od októbra 2013. Je dostupná zdarma pre užívateľov operačných programov Android a iOS. "Obsahuje konkrétne informácie a rady ako postupovať v núdzových situáciách v zahraničí, koho kontaktovať ako prvého, kam sa obrátiť so žiadosťou o pomoc. Obsahuje zoznam všetkých slovenských diplomatických zastúpení vo svete s príslušnými telefonickými a emailovými kontaktmi, voliteľnými priamo z menu aplikácie," dodalo ministerstvo.
Juraj Blanár: Ak USA ukončí podporu Ukrajine, celkovú záťaž by nemala prevziať EÚ
Ak prezident Spojených štátov amerických Donald Trump zastaví podporu Ukrajine, celkovú záťaž by na svoje plecia nemala prevziať Európska únia.
Polícia obvinila vodiča, ktorý odmietol test na drogy
Z prečinu ohrozovania pod vplyvom návykovej látky obvinili považskobystrickí policajti 38-ročného vodiča.
Skupina poslancov za Hlas-SD navrhuje zmenu zákona o Fonde na podporu umenia
Poslanci Národnej rady SR Roman Malatinec, Samuel Migaľ, Radomír Šalitroš a Ján Ferenčák z Hlasu-SD navrhujú zmeny týkajúce sa Fondu na podporu umenia.
Značka sťahuje z predaja výrobky do domácnosti, môžu ohroziť zdravie
Pri používaní výrobkov môže dôjsť k vzniku zranenia.
Platia dve výstrahy, počasie nás potrápi aj v piatok
S výstrahami pred počasím treba počítať aj počas piatka.