Podpredseda EP: Vedenie EÚ by malo kvôli brexitu odstúpiť
- 12:20 27.06.2016
- Varšava
![Podpredseda EP: Vedenie EÚ by malo kvôli brexitu odstúpiť](https://data.info.sk/photo/article/2016/06/104417/o_4-05d85e7ae91338aae6edbe227fa87f0dd399df23.jpg)
Ryszard Czarnecki by podľa vlastných slov privítal odstúpenie predsedu Európskej rady Donalda Tuska.
"Je to porážka EÚ, preto by predstavitelia jej vedenia mali minimálne požiadať o vyslovenie dôvery," uviedol Czarnecki v rozhovore pre poľskú televíziu TVN24. Podľa jeho názoru by mali podať demisiu. Súčasne však vyhlásil, že to zrejme neurobia.
Ryszard Czarnecki by podľa vlastných slov privítal odstúpenie predsedu Európskej rady Donalda Tuska. Britského premiéra Davida Camerona, ktorý po zverejnení výsledkov referenda oznámil zámer podať demisiu, označil za čestného muža.
Czarnecki tvrdí, že "povstanie davu" vyvolala arogancia, pohŕdanie a zasahovanie do vnútorných záležitostí iných krajín.
Poľský europoslanec sa súčasne kriticky vyjadril k najnovšej nemecko-francúzskej iniciatíve o premene EÚ na akýsi superštát. Uviedol, že odmietavý postoj k nej určite budú mať aj ďalšie štáty. Upozornil, že ak by sa túto stratégu podarilo presadiť, Francúzsko a Nemecko budú "hrobármi EÚ".
"Tí, ktorí vo veľkej miere zodpovedajú za brexit, teraz chcú ešte viac pritiahnuť skrutky. Vedúci predstavitelia EÚ prijímajú rozhodnutia, ktoré sú z hľadiska budúcnosti EÚ fatálne," upozornil Czarnecki, podľa ktorého to povedie "k oslabeniu a časom k likvidácii EÚ".
Czarnecki v rozhovore uviedol, že nesúhlasí s požiadavkou predsedu europarlamentu Martina Schulza, aby Británia čo najskôr začala s prípravami na svoj odchod z EÚ. Czarnecki poukázal aj na postoj predstaviteľov nemeckej vlády, ktorí sú - pokiaľ ide o tento harmonogram - oveľa opatrnejší. Czarnecki zdieľa názor tej časti politikov, že týmto problémom by sa mala venovať nová britská vláda, ktorá vznikne po demisii premiéra Camerona avizovanej na október.
![Čína označila zavedenie ciel v USA za porušenie pravidiel WTO](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260642/s_9OD6J7t.jpg)
Čína označila zavedenie ciel v USA za porušenie pravidiel WTO
Čína odsudzuje rozhodnutie USA uvaliť clá vo výške 25 % na všetok dovoz ocele a hliníka.
![SaS: Výstavba elektrárne Málinec ohrozuje strategické zásoby pitnej vody](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260640/s_UVYNyim.jpg)
SaS: Výstavba elektrárne Málinec ohrozuje strategické zásoby pitnej vody
Výstavba prečerpávacej elektrárne Málinec ohrozuje zásoby pitnej vody v tejto lokalite.
![Tomáš Taraba zvýšil financie v programe Obnov dom o takmer 55 miliónov eur](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260638/s_tWIVipC.jpg)
Tomáš Taraba zvýšil financie v programe Obnov dom o takmer 55 miliónov eur
Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) rozhodol o zvýšení šiestej výzvy z programu Obnov dom o ďalších 54,34 milióna eur.
![PS: Vládna koalícia by mala ešte do apríla zrušiť transakčnú daň](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260635/s_c0TXzCa.jpg)
PS: Vládna koalícia by mala ešte do apríla zrušiť transakčnú daň
Vládna koalícia by mala na najbližšej schôdzi Národnej rady SR zrušiť tzv. transakčnú daň, ktorá by mala začať platiť od 1. apríla, pretože len zvýši mieru drahoty a poškodí ekonomiku SR.
![Japonsko žiada USA o výnimku z ciel na oceľ](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260626/s_IfHJdNx.jpg)
Japonsko žiada USA o výnimku z ciel na oceľ
Japonsko požiadalo v stredu Spojené štáty, aby boli oslobodené od ciel, ktoré prezident Donald Trump uvalil na dovoz ocele a hliníka.