• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 12.2.2025Meniny má Perla
Bratislava

Kurz libry klesol na nové minimum, padajú aj výnosy dlhopisov

  • 16:56 27.06.2016
  • Londýn
Kurz libry klesol na nové minimum, padajú aj výnosy dlhopisov

Ďalší pokles kurzu meny odráža obavy investorov z dôsledkov odchodu Británie z Európskej únie.

Kurz britskej libry pokračuje v poklese, pričom dnes sa dostal na nové 31-ročné minimum. Informovala o tom agentúra AP.

Kurz britskej meny klesol počas dnešného dňa už pod 1,32 USD/GBP, prvýkrát od roku 1985. Neskôr sa mierne zotavil a okolo obeda dosahoval 1,3216 USD/GBP. Aj to je ale horšia hodnota, než mena evidovala v piatok (24.6.), keď sa v reakcii na hlasovanie britských voličov v prospech brexitu prvýkrát prepadla na 31-ročné minimum.

Ďalší pokles kurzu meny odráža obavy investorov z dôsledkov odchodu Británie z Európskej únie. Rozhodli o tom Briti v referende, ktoré sa konalo vo štvrtok 23. júna. Investori zároveň predpokladajú, že britská centrálna banka v najbližších mesiacoch zníži úrokové sadzby.

Analytici ešte nedávno počítali s tým, že Bank of England hlavnú úrokovú sadzbu počas tohto roka zvýši. Teraz ale očakávajú, že urobí pravý opak, keďže v dôsledku rozhodnutia o brexite sa predpokladá oslabenie ekonomiky.

Výnosy 10-ročných britských dlhopisov prvýkrát klesli pod 1 %

Náklady na obsluhu britského dlhu klesli na historické minimum. V krajinách eurozóny prakticky stagnovali. Informovala o tom agentúra APA.

Výnosy 10-ročných britských dlhopisov dnes na sekundárnom trhu prvýkrát padli pod 1-% hranicu a v rannom obchodovaní sa dostali s 0,982 % na historické minimum. Už v piatok (24.6.) sa výnosy znížili na 1,073 % z 1,35 % vo štvrtok (23.6.).

Investori totiž hľadajú po hlasovaní za brexit bezpečné prístavy pre svoje investície. Zatiaľ čo akcie a libra padajú, dlhopisy podobne ako zlato posilňujú.

Výnosy štátov eurozóny sa dnes výraznejšie nezmenili. Lídrom regiónu zostáva Nemecko. Výnosy jeho 10-ročných dlhopisov zostávajú s -0,072 % v negatívnom pásme.

Za Nemeckom nasledujú Holandsko (0,195 %), Fínsko (0,268 %), Rakúsko (0,317 %), Francúzsko (0,364 %), Belgicko (0,398 %), Lotyšsko (0,543 %), Írsko (0,82 %), Litva (0,85 %), Slovinsko (1,344 %), Taliansko (1,451 %), Španielsko (1,537 %) a Portugalsko (3,361 %). Len výnosy 10-ročných dlhopisov Grécka sa v porovnaní s piatkom výrazne zvýšili, keď vzrástli na 8,654 % zo 7,748 %.

Agentúra APA nemala k dispozícii aktuálne údaje o výnosoch dlhopisov Estónska, Slovenska, Malty, Cypru a Luxemburska.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Čína označila zavedenie ciel v USA za porušenie pravidiel WTO

Čína označila zavedenie ciel v USA za porušenie pravidiel WTO

DNES - 12:30Ekonomické

Čína odsudzuje rozhodnutie USA uvaliť clá vo výške 25 % na všetok dovoz ocele a hliníka.

SaS: Výstavba elektrárne Málinec ohrozuje strategické zásoby pitnej vody

SaS: Výstavba elektrárne Málinec ohrozuje strategické zásoby pitnej vody

DNES - 11:58Ekonomické

Výstavba prečerpávacej elektrárne Málinec ohrozuje zásoby pitnej vody v tejto lokalite.

Tomáš Taraba zvýšil financie v programe Obnov dom o takmer 55 miliónov eur

Tomáš Taraba zvýšil financie v programe Obnov dom o takmer 55 miliónov eur

DNES - 11:32Ekonomické

Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) rozhodol o zvýšení šiestej výzvy z programu Obnov dom o ďalších 54,34 milióna eur.

PS: Vládna koalícia by mala ešte do apríla zrušiť transakčnú daň

PS: Vládna koalícia by mala ešte do apríla zrušiť transakčnú daň

DNES - 11:03Ekonomické

Vládna koalícia by mala na najbližšej schôdzi Národnej rady SR zrušiť tzv. transakčnú daň, ktorá by mala začať platiť od 1. apríla, pretože len zvýši mieru drahoty a poškodí ekonomiku SR.

Japonsko žiada USA o výnimku z ciel na oceľ

Japonsko žiada USA o výnimku z ciel na oceľ

DNES - 8:08Ekonomické

Japonsko požiadalo v stredu Spojené štáty, aby boli oslobodené od ciel, ktoré prezident Donald Trump uvalil na dovoz ocele a hliníka.