Chcete byť šťastní? Nájdite si čas na týchto 8 maličkostí!
Každý z nás chce byť v živote šťastný. A niekedy na to postačia iba takéto „maličkosti“. Vyskúšajte ich, skutočne fungujú!
Usmievajte sa
Úsmev pridáva našej pozornosti a pomáha nám lepšie vykonávať kognitívne úlohy. Ak sa usmievame, zlepšujeme našu mentálnu flexibilitu a schopnosti komplexne myslieť. Naviac svaly, ktoré používame pri úsmeve, vysielajú mozgu signál a tak sa nám skutočne môže „nechtiach“ zdvihnúť nálada, aj keby bol úsmev falošný.
Najlepšie ale funguje úsmev, ktorý podporíte pozitívnym myslením. Stačí pritom spomienka na udalosť, ktorá vás potešila a vaša produktivita stúpne.
Nájdite si čas na cvičenie
Nemusíte pritom obetovať hodiny v posilňovni. Pokojne stačí aj niekoľko minút denne. Cieľavedomý pohyb má totiž na naše šťastie omnoho väčší vplyv, než by ste čakali. Je to tiež jedna z efektívnych stratégií, ako prekonať depresiu a úzkosť.
Čítajte: Ako súvisí šťastie s cvičením?
Nemusíte ale byť v depresii, aby ste z cvičenia ťažili pozitíva. Váš mozog pritom zrelaxuje, uvoľníte endorfíny a budete sa cítiť lepšie. Nezabudnite ani na to, že pravidelným cvičením uvidíte aj pozitívne zmeny na vašom tele. A to je ďalšie plus, vďaka ktorému sa budete cítiť nielen šťastnejšie, ale aj viac sebavedomo.
Spite viac
Nielen telo, ale aj myseľ ťaží z kvalitného spánku. Naše negatívne spomienky sa totiž ukladajú v amygdale a pozitívne v hipokampe. Nedostatok spánku ale silnejšie ovplyvňuje práve hipokampus. Nečudujte sa teda, ak ste nevyspatí a je pre vás ťažšie myslieť pozitívne.
Venujte sa rodine a priateľom
Jedna z hlavných vecí, ktorú ľutujú ľudia na smrteľnej posteli je to, že sa nevenovali viac rodine a priateľom. Nerobte túto chybu aj vy a hľadajte pocity šťastia a pohody v rodinnom a priateľskom kruhu.
Čítajte: Je šťastie nákazlivé?
Človek je predsa tvor spoločenský a odtiaľ pramení aj náš pocit šťastia.
Pomáhajte druhým
Už 100 hodín ročne, čo sú dve hodiny za týždeň, je dostatočných na to, aby sme pomáhali druhým a cítili sa duševne obohatení a šťastní.
Podľa viacerých pozorovaní sa ľudia cítia viac šťastní, keď robia radosť druhým, ako keď spravia radosť sebe. Posúďte sami – poteší vás viac posedenie s priateľmi alebo rodinou, aj keď to zaplatíte? Alebo hmotná vec, ktorú kúpite iba pre seba?
Vyskúšajte sa zapájať do rôznych dobrovoľníckych projektov, aspoň raz za čas. Uvidíte, že sa budete cítiť šťastnejší.
Snažte sa tráviť čo najviac času von
Stačí aspoň 20 minút denne von a pocítite rozdiel v nálade na vlastnej koži. Pokiaľ máte možnosť, navštívte park alebo les, či pokojnejšie miesto v meste. Vystavíte sa tak slnku, ktoré pozitívne pôsobí na našu psychiku a tiež si upokojíte myseľ.
Naplánujte si výlet
Aj keby ste ho nikdy neabsolvovali, plánujte si výlet niekam, kde vás to láka. Pozerajte si fotky z danej destinácie, sledujte miestne špeciality a program na voľné chvíle. Pri dovolenke totiž nezažívame najväčší pocit šťastia počas nej, ale práve počas plánovania.
Čítajte: 10 zvykov šťastných ľudí. Zlepšite nimi svoj život!
Ak vám teda práve toto leto, zima alebo celý rok nevychádza, nevadí – smelo plánujte a vracajte sa k týmto plánom vtedy, keď vás prepadnú negatívne myšlienky.
Presťahujte sa bližšie k práci
Tento bod teda nie je maličkosť. A možno to znie ako zlý nápad, predsa práca frustruje drvivú väčšinu ľudí, no horšie než samotnú prácu ľudia prekvapivo vnímajú skôr cestu do a z pracoviska. Stresujúcejšie a negatívnejšie na nás pôsobí myšlienka dopravnej zápchy, behu na spoj alebo predstava meškajúceho spoja.
Ak máte tú možnosť, presťahujte sa jednoducho bližšie k práci a stresu vám určite ubudne.
Akými spôsobmi sa snažíte udržať si šťastie vy? Praktizujete tieto maličkosti denne?
Páry, ktoré toto robia, majú väčšiu pravdepodobnosť, že schudnú
Pri chudnutí je dôležité spoločné úsilie.
Rakovina hrubého čreva je na vzostupe. Lekárka za tým vidí tieto bežné zložky
Lekárka si myslí, že za nárast prípadov rakoviny hrubého čreva môžu byť zodpovedné určité zložky v potravinách.
10 tipov kardiológa, ako sa vyhnúť infarktu pred 60-tkou
Infarkt čoraz častejšie postihuje mladých ľudí. Ak sa mu chcete vyhnúť, dodržiavajte 10 odporúčaní odborníka na zdravie srdca.
Najlepšie raňajky po opici: Lekárka radí, čo jesť po prehýrenej noci
Lekárka poradila, čo by mal obsahovať sendvič na liečbu opice.
Ako sa rýchlo zotaviť z alkoholu: Opicu dokáže vyliečiť známa aminokyselina
Odborníci zistili, že jeden druh aminokyseliny dokáže bojovať s príznakmi opice z alkoholu.