MMF pre brexit pravdepodobne zhorší výhľad rastu nemeckej ekonomiky
- 9:33 30.06.2016
- Washington
![MMF pre brexit pravdepodobne zhorší výhľad rastu nemeckej ekonomiky](https://data.info.sk/photo/article/2016/06/104920/o_4-a7e1f37c7c94c940433ed2b62b4be9286797dc61.jpg)
Británia je pre Nemecko významným obchodným partnerom a výrazné zmeny vo vzájomných obchodných vzťahoch sa na ekonomike Nemecka zákonite odrazia.
Británia je pre Nemecko významným obchodným partnerom a výrazné zmeny vo vzájomných obchodných vzťahoch sa na ekonomike Nemecka zákonite odrazia. "Čo sa týka novej prognózy, tak, samozrejme, zvažujeme revíziu smerom nadol," povedala Detragiacheová. Ako dodala, už len neistota poškodzuje vyhliadky rastu.
Na možné dôsledky odchodu Británie z EÚ pre nemeckú ekonomiku poukázali už viacerí ekonómovia. Hlavný ekonóm banky BayernLB Jürgen Michels predpokladá, že zvýšená neistota bude nemeckú ekonomiku stáť tento rok 0,2 % rastu a na budúci okolo 0,5 %. Zároveň však očakáva, že rast výdavkov štátu pred parlamentnými voľbami v roku 2017 prispeje k zmierneniu dôsledkov brexitu pre nemeckú ekonomiku. So znížením rastu hrubého domáceho produktu (HDP) o 0,5 % v budúcom roku v dôsledku brexitu počíta aj nemecký ekonomický inštitút DIW.
Čo sa týka MMF, v ostatnej prognóze, ktorú fond vypracoval ešte pred britským referendom z 23. júna, sa uvádza, že v roku 2016 by nemecká ekonomika mala vzrásť o 1,7 %. Fond tak zlepšil odhad rastu, keďže v predchádzajúcom odhade uvádzal rast ekonomiky na úrovni 1,5 %. Tempo rastu v roku 2017 ale zhoršil na 1,5 % z pôvodnej prognózy počítajúcej s rastom o 1,6 %. S takýmto vývojom v tomto a budúcom roku počíta zatiaľ aj nemecká vláda.
MMF však dodal, že tieto údaje sú vzhľadom na rozhodnutie britských voličov v prospech brexitu už neaktuálne a čoskoro zverejní novú prognózu. Nový odhad oznámi fond v polovici júla, keď predstaví najnovší Výhľad vývoja svetovej ekonomiky.
Michaela Erbenová, ktorá má v MMF na starosti otázky regulácie a dohľadu nad finančnými trhmi, uviedla, že priama expozícia nemeckého bankového sektora voči britskému trhu je v absolútnom vyjadrení malá. Bude však potrebné sledovať dodatočný vplyv vyplývajúci z prípadného oslabenia tempa rastu ekonomiky.
Vlani nemecká ekonomika vzrástla o 1,7 %, čo bol najvýraznejší rast za posledné štyri roky. K rastu prispeli súkromná spotreba a vyššie výdavky štátu na utečencov.
![Rodiny prídu o stovky eur mesačne, varuje KDH](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260658/s_m2zcGyO.jpg)
Rodiny prídu o stovky eur mesačne, varuje KDH
Podľa kresťanských demokratov by mal štát šetriť viac na sebe, a nie na rodinách s deťmi.
![Orbán vyzval na zrušenie časti sankcií voči Rusku](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260656/s_UzKDNb3.jpg)
Orbán vyzval na zrušenie časti sankcií voči Rusku
Sankcie EÚ voči Rusku v energetickom sektore by sa podľa Viktora Orbána mali zrušiť.
![Občania nie sú dostatočne informovaní o zámeroch vlády, varujú mimovládky](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260655/s_HLJeXBM.jpg)
Občania nie sú dostatočne informovaní o zámeroch vlády, varujú mimovládky
Za posledný rok sa významne znížila možnosť participácie a informovania občanov aj obcí.
![Na katastri si priplatíte, počítajte aj s čakaním na pobočkách](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260654/s_Jb3sXx1.jpg)
Na katastri si priplatíte, počítajte aj s čakaním na pobočkách
Systém katastra na Slovensku nefunguje už 38. deň.
![Čína označila zavedenie ciel v USA za porušenie pravidiel WTO](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260642/s_9OD6J7t.jpg)
Čína označila zavedenie ciel v USA za porušenie pravidiel WTO
Čína odsudzuje rozhodnutie USA uvaliť clá vo výške 25 % na všetok dovoz ocele a hliníka.