Týchto 8 jedál nepatrí do chladničky!
Aj vy uchovávate väčšinu potravín v chladničke v nádeji, že takto ich životnosť predĺžite? Niektoré ale takýmto spôsobom môžete znehodnotiť. Ak sa týchto osem surovín nachádza vo vašej chladničke, mali by ste ich radšej uskladniť na inom mieste.
Celé melóny
Ak ich necháte uskladnené pri izbovej teplote, pri dozrievaní z nich vyťažíte viac antioxidantov, než keď ich skladujete v chladničke. Získate až o 40% viac lykopénu a o 39% viac beta-karoténu.
Paradajky
Ak ich vložíte do chladničky, strácajú svoju chuť a textúru. Chlad totiž poškodzuje ich membrány a zastavuje prirodzený proces zrenia.
Najlepšie miesto na uloženie nezrelých paradajok je obyčajný pult a izbová teplota. Ak chcete ich zrenie urýchliť, vložte ich do papierového vrecka a položte ich stonkou smerom nadol. Zrelé paradajky zjedzte v priebehu niekoľkých dní. A ak máte prezreté paradajky, pokojne ich umiestnite na deň až dva do chladničky.
Čítajte: Nie všetko patrí do chladničky: Prečítajte si, ako skladovať potraviny správne
Zemiaky
Studená teplota spôsobí chemickú reakciu škrobu a výsledkom budú zemiaky so sladkou príchuťou. Ak ich ale preložíte na teplé a vlhké miesto, začnú klíčiť a kaziť sa. Najlepšie je teda zemiaky uskladniť v tmavom, suchom prostredí s teplotou okolo 18-21°C. Neukladajte ich ale dlhodobo do igelitových vreciek, nedostatok vzduchu im môže uškodiť.
Cibuľa
Rozhodne neukladajte celú cibuľu do chladničky! Vlhkosť u nej urýchľuje proces plesnenia. Ak ju ale máte očistenú a nakrájanú, môžete ju tam uskladniť na niekoľko dní.
Pre celú cibuľu je ale lepšie, ak ju uchovávate na chladnom, suchom a dobre vetranom mieste. Najlepšie v sáčku zo sieťoviny. Tiež ju neskladujte v blízkosti zemiakov.
Med
Na uskladnenie medu nie je vhodná chladnička, ale ani miesto, kde je vyššia teplota. Med môže pri nízkej teplota začať kryštalizovať a strácať chuť. Ale pri teplote okolo 20°C sa zachovajú všetky zdravotné benefity medu. Skladujte ho na suchom mieste, mimo dosahu slnečného svetla.
Med nekonzumujte, ak má kyselkavú vôňu alebo si v ňom všimnete nečistoty či začínajúcu pleseň.
Olivový olej
Táto potravina taktiež nepatrí do chladničky. Olej môže v chlade kondenzovať a meniť konzistenciu. Hrozí tiež, že sa zakalí, čo má vplyv na jeho kvalitu a chuť. Vhodný ale nie je ani opačný extrém – ak ho držíte v blízkosti slnečného svetla alebo tepla, napríklad od sporáka.
Skladujte ho v tmavej nádobe, na suchom mieste, mimo dosahu slnečného svetla.
Čítajte: Ako skladovať potraviny, aby vydržali čo najdlhšie?
Cesnak
Studená teplota zvyčajne spôsobí, že zmäkne a začne rýchlejšie hniť. Tiež sa zmení jeho konzistencia a chuť. Ukladajte ho na chladnom a suchom mieste, mimo dosahu slnečných lúčov. Cesnak ale potrebuje dýchať, neskladujte ho teda v igelitových vreckách .
Kôstkové ovocie
Patria tu hlavne borskyne, nektarinky, marhule, čerešne a slivky. Studená teplota a vlhkosť veľmi rýchlo ovplyvňuje ich kvalitu a môže prispieť k ich splesniveniu. Najlepšie je skladovať ich v papierovom sáčku, na suchom mieste s izbovou teplotou. Smerujte ich tiež stopkou nadol.
Medzi ďalšie suroviny, ktoré by ste nemali skladovať v chladničke patrí aj káva alebo kávové zrná a chlieb. Ten dajte radšej zmraziť.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.
Páry, ktoré toto robia, majú väčšiu pravdepodobnosť, že schudnú
Pri chudnutí je dôležité spoločné úsilie.