Klonovaná ovca Dolly sa narodila pred 20 rokmi
- 8:00 05.07.2016
- Edinburgh/Bratislava
Celoživotnú prácu a priekopnícky čin profesora Iana Wilmuta ocenila britská panovníčka Alžbeta II. - 30. júna 2009 ho v Buckinghamskom paláci pasovala za rytiera.
Škótsky vedec Ian Wilmut a tím jeho kolegov prvé úspešné vyklonovanie dospelej ovce oznámili 22. februára 1997. Na klonovanie zvieraťa boli použité bunky z vemena dospelej ovce, čo bolo podnetom na to, aby ovečka dostala meno po americkej country hviezde s bujným poprsím Dolly Partonovej. Úspešné vyklonovanie prvého cicavca však nevyvolalo iba nadšenie: z mnohých strán sa ozvali aj kritické hlasy, ktoré varovali pred možným zneužitím znalostí génového inžinierstva predovšetkým pri eventuálnom klonovaní ľudí.
Dolly nebola splodená prirodzenou cestou, ale splynutím dvoch buniek - vajíčka, zbaveného jadra a bunky, odobratej z tela inej ovce. Jej príchod na svet sa stal míľnikom v oblasti genetiky a reprodukčnej vedy všeobecne. Ešte ako malé jahňa si Dolly zvykla na televízne štáby a na to, že je stredobodom pozornosti. Nezniesla pri sebe nikoho iného z ovčej ríše, všetko krmivo si nárokovala pre seba a s veľkou samozrejmosťou si brala z rúk ľudí ponúkané maškrty, čo viedlo k tomu, že Dolly začala mať problémy s nadváhou.
Svetová sláva má však aj tienisté stránky. Dolly sa nedozvedela, ako vyzerá slnko a nikdy sa nepásla na zelenej šťavnatej tráve. Z bezpečnostných dôvodov žila v stráženom betónovom boxe a žula pilule s výživným koncentrátom. Podľa vedcov z Edinburghu číhalo na najslávnejšiu ovcu sveta za bránami ústavu príliš veľa nebezpečenstiev, voči ktorým by bola bezmocná.
Populárna ovca Dolly na svet priviedla šesť jahniat. Jej prvé jahňa nazvané Bonnie sa narodilo v apríli 1998. V nasledujúcom roku Dolly porodila dvojičky Sally a Rossie. Rok potom nasledovali trojičky Lucy, Darcy a Cotton.
Klonovanú Dolly museli v roku 2003 utratiť. Dôvodom bolo nádorové ochorenie pľúc a bolestivá artritída, ktorá zviera podstatne obmedzovala v pohybe. Naklonovaná ovca sa dožila šiestich rokov, ovce jej druhu sa pritom dožívajú bežne 15 rokov. Predčasné zostarnutie Dolly zdôvodnili vedci skutočnosťou, že bola naklonovaná z dospelého jedinca a jej chromozómy boli už pri príchode na svet staršie ako u jej rovesníkov. Bádatelia sa priznali, že s týmto rizikom pri klonovaní nerátali.
Celoživotnú prácu a priekopnícky čin profesora Iana Wilmuta ocenila britská panovníčka Alžbeta II. - 30. júna 2009 ho v Buckinghamskom paláci pasovala za rytiera.
Európsky parlament 8. septembra 2015 veľkou väčšinou hlasov podporil zákaz predaja mäsa z klonovaných zvierat v Európskej únii, používanie ich potomkov a dovoz klonovaných úžitkových zvierat a ich produktov. Od vyklonovania ovce Dolly sa názory kritikov proti tejto vysoko spornej technológii nezmenili. Postoj kritikov podporuje aj zistenie Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) z roku 2008, podľa ktorého sa približne 90 % klonovaných zvierat - hovädzieho dobytka a ošípaných - rodí s ťažkými deformáciami alebo predčasne umiera.
Budíte sa s bolesťou chrbta? Toto spravte s vankúšom, polepšíte si
Ako sa vyspať do sýtosti, a navyše tak, aby ste pri tom podporili zdravie chrbtice? Pomôžu vám vankúše.
3 veci, ktoré treba ešte pred zimou skontrolovať na autobatérii
Pripravte vozidlo na jazdu v chladných podmienkach kontrolou batérie. Tieto tri prvky pri tom nesmiete vynechať.
Bruselský pivovar predstavil pivo pre eurokratov smutných z Trumpa
Jeden z bruselských pivovarov predstavil nové pivo varené z ukrajinského chmeľu.
4 nenápadné zariadenia, ktoré vás tajne odpočúvajú
Niektoré bežne používané domáce spotrebiče tajne odosielajú informácie o vás tretím stranám. Od týchto by ste to možno nečakali.
Na vrchole hory Fudži sa konečne objavil sneh
Na vrchole hory Fudži v Japonsku sa po vyše mesiaci čakania objavila jeho typická snehová pokrývka.