Takto si prirodzene znížite hladiny kortizolu

Kortizol je známy ako hormón stresu. A keďže žijeme v uponáhľanej dobe, naše telo ho produkuje takmer neustále. Prečítajte si, aký to má dopad na naše zdravie a akými spôsobmi môžete jeho hladinu v tele prirodzene znížiť.
Kortizol sa produkuje v nadobličkách a do tela sa v zvýšenej koncentrácii dostáva vždy,keď pocítime stres. Je to prirodzená obranyschopnosť nášho organizmu. V súčasnej stresujúcej dobe nám ale hladiny tohto hormónu takmer nikdy neklesajú. Pre náš organizmus to znamená zníženú produkciu rastového hormónu, znížené využitie glukózy, naopak zvýšenie rizika vzniku spánkového apnoe, osteoporózy, zápchy a ukladania tuku v oblasti brucha.
Našťastie, jeho hladiny si môžete znížiť aj prirodzeným spôsobom.
Počúvajte relaxačnú hudbu
Hudba má na naše telo aj psychiku väčší účinok, než by sa zdalo. Upokojujúca, jemná hudba pôsobí ako prirodzený pomocník pri znižovaní hladín kortizolu.
Čítajte: Čo robí hudba s našim telom a zdravím?
Takýto efekt má aj na pacientov pred operáciou. Hladiny stresového hormónu si tiež znížite, ak pôjdete na koncert obľúbenej skupiny alebo speváka. A skúsenejší hudobníci si môžu počas náročných dní skúsiť zahrať vlastnoručne, aj takto bude mať hudba pozitívny účinok.
Dýchajte zhlboka
Ide o najrýchlejší a najdostupnejší spôsob, ako uvoľniť stres. Posaďte sa do pohodlnej pozície a pomaly vdychujte vzduch. Rátajte pritom aspoň do osem. Potom v rovnakom pomalom rytme vydýchnite. Opakujte, kým nepocítite úľavu. Sústreďte sa pritom na techniku dýchania.
Doprajte si masáž
Už päť minút skutočne relaxačnej masáže vám pomôže uvoľniť stres aj svaly. Zlepšíte tak súčasne cirkuláciu krvi a zbavíte sa stresu. Ideálne je, ak sú masírované chodidlá alebo chrbát a ak vám masáž robí druhý človek, aby ste sa mohli naplno uvoľniť.
Čítajte: Masáž nôh: 10 zdravotných benefitov
Cvičte a pohybujte sa
Nielen na zvýšené hladiny kortizolu, ale aj na boj s depresiou a stresom je cvičenie ideálnym prostriedkom. Zvyšujete si tak hladiny endorfínov, serotonínu a dopamínu. To prirodzene vyústi do zníženia produkcie stresových hormónov. Je na vás, aký šport či druh pohybu si vyberiete, záleží iba na tom, aby vás zaujal a tešil.
Smejte sa
Krátky a veselý smiech (aj keby mal byť neúprimný) znižuje hladinu stresového hormónu. Okrem toho ním potlačíte aj ďalšie dva hormóny – adrenalín a dopac, ktoré sa podieľajú na udržiavaní vysokých hladín kortizolu. Ak teda máte možnosť, počas stresu si pozrite krátke vtipné video alebo si prečítajte vtip.
Čítajte: 6 spôsobov, ako stres ovplyvňuje vaše telo
Strávte viac času so zvieratkami
Keď ste pod tlakom, môže vám pomôcť aj spoločnosť vašich domácich miláčikov. Túlenie alebo hranie s nimi totiž uvoľňuje do tela oxytocín, ktorý zredukuje produkciu kortizolu.
Prítomnosť vášho zvieratka tiež môže znížiť pocity úzkosti a strachu a naopak, navodiť pokoj. Túlením a hladením si efektívne upokojíte tep a znížite krvný tlak.
Doprajte si horúci kúpeľ alebo šálku teplého bylinkového čaju
Teplo uvoľňuje nielen svaly, ale aj stres. Ak máte za sebou obzvlášť náročný deň, ponorte sa do teplého kúpeľa. Môžete si do vody pridať aj epsomskú soľ alebo vonné oleje.
Podobne pôsobia aj kvalitné čaje. Napríklad šálka čierneho či zeleného čaju, ale pomôže vám aj medovka alebo ľubovník.
Akým spôsobom zaháňate stres vy?

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.