VIDEO: Hlavnou témou ministrov vnútra krajín EÚ bola migrácia
Počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ by sa ministri vnútra členských štátov radi venovali osobitne reforme azylového systému.
"V spolupráci s tretími krajinami musíme zabezpečiť také zásadné veci, ako sú úspešné návraty, úspešné bezpečné útočisko v krajinách tranzitu a mnoho ďalších okolností, ktoré sme podrobne rozvíjali,“ povedal minister vnútra.
Hlavnými témami neformálneho stretnutia ministrov členských krajín boli udržateľné riešenia migrácie a dôležitosť ochrany schengenskej hranice. Kaliňák predstavil priority slovenského predsedníctva na nasledujúce šesťmesačné obdobie a zároveň spoločne ocenili výsledky holandského predsedníctva.
Počas slovenského predsedníctva by sa radi venovali osobitne reforme azylového systému. Privítali program EK, ktorého súčasťou v rámci manažmentu migrácie sú tzv. štyri „R“ – úspešné návraty, poctivé a fungujúce readmisie, presídlenie pre tých, ktorí sú najohrozenejší a relokácia migrantov, ktorí sa dostanú na územie EÚ, kde sa musí riešiť otázka záťaže pre jednotlivé krajiny.
Ďalšími témami rokovania boli aj rýchla a aktuálna implementácia Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže ako nástroja pre úspešný boj proti ilegálnej migrácii a nový systém ETIAS. "Má to byť nová cestovná autorizácia pre občanov tretích krajín smerom do EÚ,“ povedal Kaliňák, pričom dodal, že ide o nový bezpečnostný skríning.
Európsky komisár Dimitris Avramopulos verí, že slovenské predsedníctvo bude úspešné. "Na budúci týždeň komisia predloží druhý balík, ktorým chce ukončiť plnú reformu spoločného európskeho azylového systému,“ povedal. Podľa jeho slov hlavným cieľom, ktorý chcú dosiahnuť, je spoločný systém, ktorý bude efektívny aj proaktívny, systém založený na zvýšenej solidarite a zdieľanej zodpovednosti.
Zintenzívňujú taktiež prípravné práce v piatich prioritných oblastiach - hodnotenie zraniteľnosti, združenie zdrojov, návratové činnosti, mechanizmus sťažností a posilnená spolupráca s tretími krajinami.
Na rokovaní sa zúčastnil i turecký minister. Európsky komisár uviedol, že tak ako Turecko potrebuje EÚ, potrebuje aj EÚ Turecko. Potvrdil, že vzťah by mal byť i naďalej založený na spolupráci, najmä v oblasti bezpečnosti a v boji proti terorizmu. Kaliňák hovoril o vyváženosti vzťahu, pretože len vtedy podľa neho môžu zmluvy fungovať dlhodobo.
"Mali sme veľmi plodnú, nesmierne konštruktívnu neformálnu diskusiu v Bratislave, avšak sme rozhodnutí a pripravení pohnúť sa vpred,“ konštatoval. Zároveň dodal, že rámec, v ktorom budú v budúcnosti pracovať, sa popri štyroch "R“ rozširuje aj o piate, a to je zodpovednosť (responsibility). Ide o hlavný odkaz, ktorý rokujúci chceli vyslať zo zasadnutia v Bratislave. "Každý z nás sa zodpovedným spôsobom zaviaže, že bude hľadať riešenia,“ dodal.
Hygienici varujú pred ďalším výrobkom z Číny
Na trhu sa vyskytol ďalší nevyhovujúci výrobok pôvodom z Číny. Štátni hygienici varujú pred jeho používaním.
Poslanci zvolili za šéfa brannobezpečnostného výboru Richarda Glücka
Predsedom Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť sa stal Richard Glück. Zvolili ho poslanci v stredajšom hlasovaní.
Cesty do Číny po novom bez víz: Zmena platí od tohto dátumu
Do Číny sa bude dať cestovať na 15 dní bez víz, avizuje ministerstvo zahraničných vecí.
Platy viacerých zdravotníkov majú rásť rovnako ako pred konsolidáciou
Platy sestier, pôrodných asistentiek, záchranárov a ďalších vybraných skupín zdravotníkov majú v nasledujúcich dvoch rokoch rásť rovnako, ako bolo plánované pred prijatím konsolidačných zmien.
Prezident: V blízkom čase nás čaká diskusia o budúcnosti samospráv
Prezident SR Peter Pellegrini chce začiatkom budúceho roka pozvať do Prezidentského paláca všetkých zástupcov slovenskej samosprávy na diskusiu o budúcnosti jej financovania.