NESROVNAL: Bratislava má potenciál byť príkladom v smart cities
- 13:20 08.07.2016
- Bratislava
Téma smart cities je podľa primátora hlavného mesta mimoriadne aktuálna a naznačuje spôsob, akým sa musia riešiť problémy, ktorým čelia európske mestá.
Téma smart cities je podľa neho mimoriadne aktuálna a naznačuje spôsob, akým sa musia riešiť problémy, ktorým čelia európske mestá. „Bratislava chce byť príkladom, lebo je hlavným a najväčším mestom Slovenska,“ povedal Nesrovnal. V rámci spolupráce s Viedňou chce bratislavská samospráva vytvoriť koncept smart twins, využiť synergiu a rozvoj Bratislavy založiť na prosperite, participácii občanov a trvalo udržateľnom rozvoji.
Nesrovnal tvrdí, že Bratislava je mladé mesto, no musí zlepšiť svoje financovanie, kompetencie i postavenie. Zároveň riešiť aj problémy zhrnuté v takzvanej mestskej agende. „Je to dokument Európskej únie, ktorý identifikuje všetky problémy, ktorými európske mestá žijú. Je jasný poznatok, že v mestách žije viac ako 70 % obyvateľov únie a väčšina európskej legislatívy sa týka miest,“ podotkol bratislavský primátor. Mestá v Európe podľa neho čelia spoločným problémom, ktoré sa týkajú napríklad výstavby bytov, mobility, ochrany životného prostredia, tvorby pracovných miest, nárastu extrémizmu či migrácii.
Podľa štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Rastislava Chovanca koncept smart cities vychádza z nového pohľadu na efektívnejšie fungovanie rôznych oblastí života. „Prvá myšlienka vznikla v rámci štvrtej priemyselnej revolúcie v Nemecku, kde firmy zadefinovali, že vďaka rozvoju internetu a digitalizácie sa zmení celý systém ako fungujú spoločnosti. Dokážu sa zefektívniť niektoré výrobné a pracovné postupy, a tým dosiahneme finančné úspory či vyššiu pridanú hodnotu,“ vysvetlil.
Fenomén smart cities je od tohto konceptu odvodený, ide o inteligentné mestá, ktoré budú využívať možnosť pripojenia sa na internet, či zbierania a vyhodnocovania dát v reálnom čase. „Dokážeme tým zefektívniť fungovanie dopravy, odpadového hospodárstva, služieb pre občanov, čakacie lehoty či školský systém. Naším cieľom preto je informovať o možnostiach, ktoré nám digitalizácia a pripojenie na internet prinášajú,“ podotkol Chovanec.
Ak slovenské mesta dokážu tento potenciál využiť, podľa štátneho tajomníka sa stanú lepším miestom pre život a budú vedieť lepšie riešiť svoje dopravné problémy či prehusťovanie osídľovania. „Verím, že smart cities začnú na Slovensku vo veľmi krátkom čase fungovať. To nie je otázka, či chceme, ale je to nevyhnutnosť, aby sme udržali trend so zahraničnými mestami,“ skonštatoval.
Štátny tajomník ministerstva životného prostredia Norbert Kurilla pripomenul, že koncept inteligentných miest má aj veľmi silnú environmentálnu dimenziu a pokrýva oblasti manažmentu odpadového hospodárstva, čistého ovzdušia, eliminácie emisií, racionálneho využívania vôd, budovania odolnosti voči extrémnym počasiam či sanácie kontaminovaných území.
Elektromobily vážia viac, zaslúžia si daň pri kúpe, tvrdia americkí Republikáni
Podľa skupiny poslancov je spravodlivé, aby majitelia elektromobilov pri kúpe platili do diaľničného fondu rovnako ako majitelia iných áut.
Slovensko neposiela žiadny svoj plyn na Ukrajinu, vyhlásil Fico
Premiér kritizoval tok plynu zo západu na východ, čo spôsobuje jeho nedostatok v Európe a zdražovanie.
Útok na kataster bol zneužitý na destabilizáciu spoločnosti, tvrdí premiér
Kompletný online prístup k aktuálnym listom vlastníctva v katastri by mali obnoviť koncom februára.
Rodiny prídu o stovky eur mesačne, varuje KDH
Podľa kresťanských demokratov by mal štát šetriť viac na sebe, a nie na rodinách s deťmi.
Orbán vyzval na zrušenie časti sankcií voči Rusku
Sankcie EÚ voči Rusku v energetickom sektore by sa podľa Viktora Orbána mali zrušiť.