Video: Pes už nie je najlepší priateľ človeka

Zdá sa, že psy nie sú jediné zvieratá, ktoré využívajú očný kontakt na komunikáciu s ľuďmi.
Očný kontakt s ľuďmi je dôležitý komunikačný prostriedok, ktorý pozorujeme najmä u psov. Každý majiteľ psíka dokáže potvrdiť, že často stačí od chlpáča jeden pohľad a vedia, čo sa ich pes snaží doslova „povedať“. Pes dokáže takýmto spôsobom požiadať o pomoc, jedno alebo trochu nehy.
Toto spojenie ale nie je iba vizuálne. Ak takto komunikujeme so psom, zvyšujú sa naše hladiny oxytocínu, čo je hormón spájaný so sociálnymi väzbami.
Čítajte: Ako dokáže pes pomôcť vášmu zdraviu
Emočný očný kontakt ale neudržujú iba psy, ale aj ďalšie domestikované zviera – koza!
Podľa nového experimentu dokážu naviazaním očného kontaktu požiadať človeka o pomoc rovnako oddane ako pes.
Výskumníci dali za úlohu niekoľkým kozám otvoriť dózu v ktorej ich čakala chutná odmena. Postupne zvyšovali obtiažnosť tejto úlohy, až ju napokon kozy splniť nedokázali. Vtedy výskumníci priviedli do ohrady aj ľudí. Keď si koza nedokázala sama pomôcť a človek stál oproti nej, pokúšala sa s ním nadviazať očný kontakt na dve až tri sekundy a takto ho požiadať o pomoc. Ak ale bol človek otočený chrbtom, koza sa nepokúšala o nadviazanie kontaktu.
Video: Experiment s očným kontaktom
V závere tohto experimentu výskumníci konštatujú, že okrem kôz a psov môže byť viac zdomestikovaných zvierat, ktoré s nami dokážu emočne komunikovať.
Vlky, najbližší príbuzní psov, takto s ľuďmi očný kontakt neudržiavajú a už vôbec nie za účelom vyžiadania pomoci. Psy sa pôvodne evolučne naučili sledovať náš pohľad, pretože sme ich využívali aj ako spoločníkov pri love. Od kôz sme ale takéto sociálne potreby nemali, využívali sme ich na mlieko a mäso.
Čítajte: Psy vedia, kedy sa k ich majiteľom ostatní ľudia správajú zle
Napriek tomu sa ale u nich evolučne vyvinula takáto schopnosť. A pritom kozy nie sú jediné domestikované zvieratá v tomto zozname. Patria tu napríklad aj kone.
Ak sa teda na vás nabudúce bude nejaké domáce zviera uprene pozerať, možno potrebuje vašu pomoc.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.