Na Európskom summite miest a regiónov prijali Bratislavské vyhlásenie
Predseda Európskeho výboru regiónov Markku Markkula priblížil, že táto deklarácia ponúka približne osem vystúpení, ktoré sa budú ešte podrobnejšie analyzovať.
Predseda Európskeho výboru regiónov Markku Markkula priblížil, že táto deklarácia ponúka približne osem vystúpení, ktoré sa budú ešte podrobnejšie analyzovať. "Máme silnejšiu bázu implementovať mestskú agendu v EÚ. Musíme oveľa viac posilniť miestnu samosprávu, funkčnú decentralizáciu. Potrebujeme stratégiu pre lokálnych a regionálnych aktérov, priestor pre kreativitu a väčšiu inováciu verejného i súkromného sektora. Taktiež musíme hneď zjednodušiť regulatívny rámec, posilniť politiku inklúzie a kohézie. Občania sa musia sa stať viac súčasťou dialógu," povedal Markkula.
Medzi hlavné riešenia v Bratislavskom vyhlásení, ktoré chcú európske regióny a mestá presadzovať, patrí napríklad zníženie byrokratickej záťaže, určenie a odstránenie prekážok verejných i súkromných investícií. Podnikateľské zmýšľanie, miestny prístup, digitalizácia a otvorená inovácia musia tvoriť základy riadenia EÚ a stratégie dlhodobého rozvoja. Verejné rozpočty na podporu kvalitných investícií musia konať v súčinnosti s inými finančnými zdrojmi na lokálnej, regionálnej, národnej i európskej úrovni. Mestá a regióny chcú tiež zvýšiť ľudský kapitál, zodpovednosť i informovanosť v snahe reagovať na potreby občanov. Prepojenie ľudí, podnikov a investícií musí byť podľa nich na miestnej i regionálnej úrovni.
Bratislavské vyhlásenie tiež pripomína, že mestskí a obecní aktéri musia mať väčšie právomoci, aby dosiahli svoj potenciál prostredníctvom prepojenia investícií. Tie musia byť zamerané na udržateľné a inteligentné riešenia v oblasti energetiky, dopravy, vzdelávania, zdravotníctva či sociálnych vecí.
"Najsilnejšie posolstvo tohto summitu je – prekonajme to, čoho sa obávame, formou spolupráce na tej nižšej úrovni. Regióny a mestá sa veľmi rýchlo vedia dohodnúť na konkrétnych riešeniach. Odkaz je jasný, dajme menej byrokracie a viac spolupráce tam, kde treba, medzi ľudí," skonštatoval predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.
Podľa primátora Bratislavy Iva Nesrovnala nie je odpoveďou na dnešnú situáciu v EÚ štiepenie, ale lepšia spolupráca a komunikácia. "V Bratislavskej deklarácii sa jasne hovorí o priamejšom vstupe k fondom, kombinácii verejných a súkromných zdrojov, prijímaní rizík, podnikateľskejšom myslení a o tom, že mestá a regióny potrebujú viacej kompetencií," uviedol.
Siedmy Európsky summit regiónov a miest sa v Bratislave konal počas piatka a soboty (8.-9.7.). Bol jedným z hlavných podujatí počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ a organizoval ho Európsky výbor regiónov, spoluorganizátormi boli Bratislavský samosprávny kraj a mesto Bratislava. Hlavnou témou summitu bola potreba investícií a lepších cezhraničných spojení.
Ministerstvo vnútra prijalo ďalšie opatrenia v súvislosti s bombovými hrozbami
V súvislosti s bombovými hrozbami na slovenských vysokých školách boli prijaté ďalšie opatrenia.
Šutaj Eštok vidí životný priestor v EÚ a NATO
Slovensko podľa neho musí byť pripravené byť aktívnym hráčom, podieľať sa na politike EÚ a otvorene hovoriť o výzvach zahraničnej politiky.
OC Nivy odmieta tvrdenia o násilí bezpečnostnej služby voči človeku bez domova
Obchodné centrum v Bratislave sa odvoláva na kamerové záznamy.
Z Hlasu odchádza jeden zo zakladajúcich členov
Stranu Hlas-SD opúšťa Roman Malatinec.
Nikto si neželá vystúpenie z Európskej únie a NATO, uisťuje Pellegrini
Prezident Peter Pellegrini ubezpečil, že nikto z koaličných lídrov ani predseda opozičného KDH si neželá ani nepripravuje vystúpenie Slovenskej republiky z Európskej únie a NATO.