Nikola Tesla objavil princíp činnosti indukčných motorov
Podľa jedného z najväčších objaviteľov na poli elektrického inžinierstva je pomenovaná jednotka merania magnetickej indukcie – tesla (T).
Tesla študoval na technickej univerzite v Grazi (dnes Rakúsko) a v dnešnej českej Prahe, po smrti otca však štúdiá nedokončil. V Grazi sa oboznámil s tzv. Grammovým dynamom, strojom, ktorý mení mechanickú energiu na elektrickú. Jeho praktická kariéra začala v roku 1881 v Budapešti (dnes Maďarsko), kde opísal myšlienku rotujúceho magnetického poľa. Následne rozvinul svoju teóriu v oblasti striedavého prúdu a zostrojil indukčný motor, ktorý ho neskôr urobil svetoznámym. V roku 1884 odišiel do Spojených štátov amerických so štyrmi centami vo vrecku, odporúčaním pre Thomasa Edisona a niekoľkými modelmi prvých indukčných motorov. V tom čase už ovládal 11 jazykov.
Americké občianstvo získal Tesla v roku 1891. U Edisona sa zaslúžil o mnoho vylepšení motorov a generátorov na jednosmerný prúd. Odišiel od neho, keď Edison odmietol splniť svoje finančné záväzky. Bol to začiatok ich rivality, z ktorej vyšiel víťazne Tesla so svojou obhajobou striedavého prúdu.
Teslove modely indukčných motorov zdokonalili v dielňach Georgea Westinghousa, ktorý kúpil patentové práva na Teslove systémy dynám, transformátorov a motorov. Westinghouse použil Teslove systémy pri osvetľovaní výstavy World's Columbian Exposition konanej v roku 1893 v americkom Chicagu.
V roku 1887 si Tesla v americkom New Yorku postavil laboratórium, kde vykonával celú škálu experimentov - od výskumu elektrickej rezonancie po štúdie rôznych osvetľovacích systémov. Bádal aj v oblasti vysokej frekvencie. Jednou z najdôležitejších Teslových prác bol na konci devätnásteho storočia jeho originálny systém prenášania energie bezdrôtovou anténou.
Napriek veľkým objavom pre ľudstvo Nikola Tesla zomrel opustený 7. januára 1943 v New Yorku v hotelovej izbe vo veku 86 rokov. Jeho obrovské laboratórium záhadne zhorelo, nezachránila sa žiadna dokumentácia a zvyšky boli zrovnané so zemou.
Podľa jedného z najväčších objaviteľov na poli elektrického inžinierstva je pomenovaná jednotka merania magnetickej indukcie – tesla (T). Teslov odkaz môže byť viditeľný v modernej civilizácii všade, kde je použitá elektrina. Popri práci na elektromagnetizme Tesla rôznou mierou prispel k odvetviam ako robotika, balistika, jadrová fyzika a teoretická fyzika.
Jeho socha sa nachádza v blízkosti Niagarských vodopádov. Poctou vynálezcovi bola výstava v galérii Slovenského rozhlasu v Bratislave v júni 2011.
Ministerstvo kultúry vyhlásilo výberové konanie na post generálneho riaditeľa SNG
Ministerstvo kultúry SR vyhlásilo výberové konanie na post generálneho riaditeľa Slovenskej národnej galérie. Kandidáti sa môžu prihlásiť do 13. februára.
Pri Badíne došlo k nehode nákladného auta a dodávky, R1 je tam neprejazdná
Na rýchlostnej ceste R1 pri Badíne v okrese Banská Bystrica došlo v utorok popoludní k dopravnej nehode nákladného vozidla s dodávkou.
Prípadom úmrtia bezdomovca v Bratislave sa zaoberá bratislavská krajská polícia
Bratislavská krajská polícia prebrala od Úradu inšpekčnej služby prípad úmrtia človeka bez domova v Bratislave.
SaS nepodporí zdravotnícky zákon, nie sú podľa nej jasné dosahy
Opozičná strana SaS nepodporí v Národnej rade (NR) SR zdravotnícky zákon súvisiaci s dohodou s lekárskymi odborármi.
Muž sa nechal vo Veľkom Krtíši zamknúť v obchode, ktorý chcel vykradnúť
Muž sa nechal zamknúť v nákupnom centre vo Veľkom Krtíši v obchode, ktorý chcel vykradnúť. Keď však chcel z neho odísť, všetky dvere boli zamknuté.