Nálada európskych spotrebiteľov sa napriek utečeneckej kríze zlepšila
- 12:06 13.07.2016
- Norimberg
Nálada sa v 2. kvartáli zvýšila o 4,1 bodu na 13,1 bodu (Brexit sa ešte na výsledkoch prieskumu neodzrkadlil). Taliani však vzhľadom na prílev utečencov očakávajú pretrvanie zlej ekonomickej situácie.
Britské referendum sa zatiaľ na výsledkoch prieskumu neodzrkadlilo, keďže v čase jeho konania (23. júna) bola už anketa uzatvorená. Prenos neistoty z finančných trhov na spotrebiteľov sa pravdepodobne prejaví až v nasledujúcom prieskume.
Výsledky prieskumu v druhom štvrťroku ovplyvnili najmä lokálne témy, napríklad, voľby v Rakúsku a Španielsku, sankcie voči Rusku, rokovania o novom záchrannom balíku pre Grécko či azylová politika v súvislosti s utečeneckou krízou. Z toho dôvodu sa očakávania spotrebiteľov v každej krajine vyvíjajú odlišne.
V Británii sa tak zhoršili očakávania ďalšieho vývoja hospodárstva, Taliani vzhľadom na prílev utečencov očakávajú pretrvanie ťažkej ekonomickej situácie. Vo Francúzsku sa nálada spotrebiteľov zlepšila, trvalé oživenie ekonomiky však neočakáva takmer žiadny z nich a Španieli v nadchádzajúcich mesiacoch očakávajú len mierny hospodársky rast.
Gréci sa obávajú tvrdých dôsledkov finančnej krízy. Hoci sa nálada Grékov v súvislosti s ďalším vývojom hospodárstva mierne zvýšila, "hodnota -44,8 bodu neponecháva pre optimizmus žiadny priestor", konštatuje GfK.
Nemci sú čoraz viac odkázaní na vlastnú prácu
Naproti tomu Nemci počítajú s citeľným zotavením hospodárstva, ich očakávania vzrástli o 17,5 bodu. Nálada v súvislosti s vývojom príjmov v júni dosiahla 59,6 bodu, čo predstavuje najvyššiu úroveň od znovuzjednotenia Nemecka v roku 1990. Dôvodom pre optimizmus je rastúca zamestnanosť, výhodné kolektívne zmluvy pre niektoré odvetvia a výrazné zvýšenie dôchodkov od 1. júla tohto roka.
Čoraz viac Nemcov je pri zabezpečovaní živobytia závislých od vlastnej práce. Podľa dlhodobého prehľadu, ktorý Spolkový štatistický úrad vypracoval ako základ demografického prieskumu, počet ľudí žijúcich z vlastných príjmov vlani vzrástol na 44,5 % zo 41 % v roku 2000. Informovala o tom agentúra DPA.
Podiel osôb, ktorých financujú rodinní príslušníci, napríklad, detí, klesol z 29,8 % na 24,8 %. Podiel dôchodcov sa mierne zvýšil o 0,7 % na 22,8 %. Sociálne dávky a podpora v nezamestnanosti boli hlavným príjmom pre 7,2 % obyvateľstva, čo za 15 rokov predstavuje zvýšenie o 0,6 %. Z vlastného majetku si mohla živobytie zabezpečiť najviac každá stá osoba.
Potraviny na Slovensku nezlacneli, Takáč by mal byť podľa opozície na poste vymenený
Ceny potravín sa na Slovensku ani po znížení sadzby dane z pridanej hodnoty neznížili.
Eurokomisia si vzala na mušku veľkého internetového predajcu
Európska komisia vo štvrtok v správe pre médiá potvrdila, že spustila formálne vyšetrovanie internetového predajcu oblečenia Shein za nedodržiavanie pravidiel na ochranu spotrebiteľa.
Saková reagovala na správu o výstavbe úložiska jadrového odpadu
Ministerka hospodárstva reagovala na informácie o príprave výstavby hlbinného úložiska pre vyhorené jadrové palivo v okrese Rimavská Sobota.
SaS: Vláda by mala informovať, odkiaľ bude Slovensko dlhodobo zásobované plynom
Azerbajdžanský plyn je podľa Karola Galeka pre SR iba čiastočnou náhradou, pretože je nedostatočná v zdrojoch, aj v kapacite prepravnej balkánskej trasy.
Ruský plyn opäť prúdi na Slovensko
Od 1. februára tohto roka začal Slovenský plynárenský priemysel dovážať na Slovensko ruský plyn prostredníctvom plynovodu TurkStream.