Slovensko znížilo vlani počet firemných insolvencií
- 9:45 14.07.2016
- Bratislava
Zlepšenie vidieť najmä v stavebnom sektore, ktorý ťažil z dočerpávania EÚ fondov pre dané obdobie.
Slovensko je spomedzi krajín strednej a východnej Európy spolu s Rumunskom jedinou krajinou, kde je počet firemných insolvencií na predkrízovej úrovni. Vyplýva to z najnovších údajov nadnárodnej spoločnosti Coface pôsobiacej v manažovaní kreditného rizika firiem. Tento rok by trend poklesu mal pokračovať, hoci podľa Coface už miernejším tempom, keď sa očakáva pokles o 4,3 %.
Podľa Juraja Jančiho, country manažéra Coface Slovakia za medziročný pokles insolvencií môže stále rastúci trend HDP na Slovensku, výška štátnych zákaziek najmä v stavebníctve a skutočnosť, že zahraniční odberatelia začínajú reflektovať stav a úroveň kvality produkcie na Slovensku a presúvajú čoraz viac produkcie na Slovensko. Podľa neho ide však o krátky trend a ťažko možno hovoriť o klesajúcom dlhodobom vývoji. Preto by spoločnosti mali byť opatrné a nepodceňovať riziko krachu dodávateľsko-odberateľských vzťahov.
Slovenská ekonomika vlani rástla tempom 3,6 percenta
Slovenská ekonomika vlani rástla tempom 3,6 %, čo bol najsilnejší výsledok za ostatné štyri roky. Hlavným príspevkom k rastu bola tvorba hrubého fixného kapitálu vďaku dočerpaniu EÚ fondov na dané obdobie. Investície tak predstavovali 2,9 % z celkového rastu produkcie, čo je najviac od roku 2005. Ďalším plusom bola aj zvýšená domáca spotreba, a to vďaka zlepšeniu situácie na trhu práce, rastu miezd a zápornej inflácii. Nezamestnanosť síce v apríli 2016 klesla na 10,2 % a dá sa očakávať, že v roku 2017 dosiahne už len jednociferné číslo, napriek tomu je vyššia ako priemer EÚ. Krajina stále zápasí aj s dlhodobou nezamestnanosťou a vysokou nezamestnanosťou mladých.
Dôležitú časť ekonomiky Slovenska predstavuje automobilový sektor. Krajina je najväčším výrobcom vozidiel na obyvateľa vo svete (184 áut na 1000 obyvateľov). Ukazuje sa, že ani škandál automobilky Volkswagen nemal zničujúci dosah na predaj vozidiel tejto značky. V porovnaní s Českou republikou má Slovensko síce len tretinu aktívnych firiem, napriek tomu pokles insolvencií je na Slovensku oveľa výraznejší (medziročne -14,6 %, kým Česku +8,7 %). Česko je v podstate jediný stredoeurópsky zástupca vo štvorici štátov SVE, kde počet insolvencií rástol – medziročne rástol aj v Litve, Srbsku a Ukrajine. "V porovnaní s Českom sme na tom paradoxne lepšie kvôli nášmu zaostávaniu voči vyspelému priemeru a rozvinutosti trhu. No najmä za hlavný fakt považujeme právnu úpravu ich zákonov ohľadom konkurzu a reštrukturalizácii, kde je možnosť začať insolvenčné konanie veriteľom oveľa jednoduchšie ako u nás, rovnako to platí aj v prípade urovnania sporu. A toto začali veritelia viac využívať," vysvetľuje Janči.
Zlepšenie vníma Janči najmä v sektoroch ako stavebníctvo, maloobchod či priemyselná výroba. Práve v stavebníctve vďaka dočerpávaniu fondov EÚ nastalo oživenie a počet insolvencií klesol medziročne o 20 %. Podiel stavebných firiem na celkových bankrotoch v krajine je však stále relatívne vysoký, a to až 15 %.
Pre tento rok Coface predpovedá ďalší pokles insolvencií firiem na Slovensku, hoci už miernejším tempom.
TASR informovala spoločnosť Coface Slovakia.
Pri nahrávaní diania z ciest na autokamery treba dodržiavať nariadenia GDPR
Pri nahrávaní záznamov z ciest na autokamery, známe aj ako "dashcams", je nevyhnutné dodržiavať legislatívne požiadavky na ochranu osobných údajov.
Únia hydinárov Slovenska očakáva rast cien vajec
Ceny vajec môžu stúpať aj pre vtáčiu chrípku.
Pozor na nový druh malvéru, je veľmi ťažké ho odhaliť
Používatelia by si mali dávať pozor na sofistikovanejšie formy malvéru.
Slovenská vláda podpísala s Čínou 13 dokumentov, najmä o ekonomickej spolupráci
Členovia slovenskej vlády, ktorí sa spolu s premiérom Robertom Ficom a zástupcami 56 firiem zúčastňujú na oficiálnej návšteve Číny, podpísali s čínskou stranou celkovo 13 dokumentov.
Fico: Slováci budú môcť cestovať do Číny na dva týždne bez víz
Slováci budú môcť cestovať do Číny na obdobie do 15 dní bez víz. Slovensko je zasa pripravené zaviesť priame letecké spojenie medzi Bratislavou a Pekingom.