Ceny rezidenčných nehnuteľností medziročne vzrástli v 25 krajinách
- 11:11 15.07.2016
- Bratislava
Slovensko sa umiestnilo nad európskym priemerom, keď ceny domov a bytov stúpli medziročne o päť percent.
Zdraženie rezidenčných nehnuteľností na Slovensku je podľa Eurostatu vyššie, ako ukázali údaje Národnej banky Slovenska (NBS), ktoré z dôvodu odlišnej metodiky hovoria o nižšom, 1-% raste cien. "Trendy vývoja sú podľa výpočtov oboch inštitúcií podobné. V prepočte sú slovenské nehnuteľnosti aj naďalej až o takmer pätinu lacnejšie ako v čase realitného boomu v roku 2008," zhodnotila analytička Poštovej banky Dominika Ondrová.
Priemerná cena nehnuteľností bola podľa NBS v prvom štvrťroku na úrovni 1238 eur za štvorcový meter (m2). Najdrahšie domy a byty boli štandardne v Bratislavskom kraji s priemernou cenou 1725 eur za m2, teda až o zhruba dve pätiny vyššou ako slovenský priemer. Naopak, najlacnejšie, za 551 eur, sa dal štvorcový meter kúpiť v Nitrianskom kraji.
Slovákom, ktorí si chcú zaobstarať nehnuteľnosť na druhej strane hraníc, aktuálne nehrá do karát situácia v susednom Maďarsku, kde ceny bytov a domov medziročne vzrástli až o vyše 15 %. Ide o najvyšší rast spomedzi všetkých krajín únie. Podobne je na tom Rakúsko, ktoré vykázalo druhé najvýraznejšie zvýšenie cien na úrovni 13,4 %. Drahšie ako v úvode roka 2015 však boli aj nehnuteľnosti v Českej republike a Poľsku, a to o 4,5 %, respektíve o 1 %. "Tempo rastu cien rezidenčných nehnuteľností ale bolo v týchto dvoch susedných krajinách nižšie ako na Slovensku," zdôraznila Ondrová.
Realitný trh podľa nej pokračuje v oživovaní aj naprieč Európou. Rast cien nehnuteľností určených na bývanie totiž zaznamenalo celkovo 25 krajín spomedzi 27 členov EÚ, za ktoré boli údaje dostupné. Dvojciferný rast však okrem Maďarska a Rakúska nastal už len vo Švédsku.
"Z nepatrného rastu cien nehnuteľností do 1 %, sa môžu tešiť v Chorvátsku, Slovinsku, ale aj vo Francúzsku a Fínsku. Najväčší dôvod na radosť, v prípade, že uvažujú o kúpe vlastnej nehnuteľnosti, majú Taliani a Cyperčania," priblížila analytička. Práve Taliansko a Cyprus sú jediné krajiny únie, v ktorých ceny rezidenčných nehnuteľností medziročne klesli, v prvom kvartáli zhodne o 1,2 %.
Rekordne nízke úrokové sadzby na úveroch na bývanie, priaznivý vývoj v slovenskej ekonomike, klesajúcu nezamestnanosť či rastúce mzdy zamestnancov označila Ondrová za hlavné faktory, ktoré budú ovplyvňovať situáciu na realitnom trhu aj v nadchádzajúcom období. "Preto predpokladáme, že ceny nehnuteľností budú ďalej mieriť nahor. Extrémne zvyšovanie cien nehnuteľností však neočakávame," uviedla s tým, že rast cien bude aj naďalej brzdiť pomerne vysoká miera nezamestnanosti.
Slovenská vláda podpísala s Čínou 13 dokumentov, najmä o ekonomickej spolupráci
Členovia slovenskej vlády, ktorí sa spolu s premiérom Robertom Ficom a zástupcami 56 firiem zúčastňujú na oficiálnej návšteve Číny, podpísali s čínskou stranou celkovo 13 dokumentov.
Fico: Slováci budú môcť cestovať do Číny na dva týždne bez víz
Slováci budú môcť cestovať do Číny na obdobie do 15 dní bez víz. Slovensko je zasa pripravené zaviesť priame letecké spojenie medzi Bratislavou a Pekingom.
Premiér: Vyplatenie štvrtej platby z plánu obnovy je obrovskou prehrou opozície
Platba vo výške 800 miliónov eur, ktorú vo štvrtok prijala Slovenská republika v rámci plánu obnovy, je veľkým víťazstvom vládnej koalície a obrovskou prehrou opozície.
Budú sa zvyšovať ceny vajec? Takto obchodníci reagujú na vtáčiu chrípku
Podľa obchodníkov ide o lokálny a dočasný problém.
ISA: Najväčšou skupinou poberateľov 2 % dane z príjmu sa môžu stať dôchodcovia
Najväčšou skupinou poberateľov dvoch percent dane z príjmu by sa mohli stať od roku 2026 dôchodcovia.