RICHTER: Úbytok profesií v dôsledku digitalizácie vieme nahradiť novým
Témou rokovania boli tiež demografické zmeny a s nimi súvisiaca pracovná migrácia.
Richter upozornil, že technologické zmeny súvisiace s digitalizáciou a robotizáciou majú dva dôležité vplyvy na pracovný trh. „Po prvé, likvidujú niektoré pracovné miesta tým, že prácu ľudí nahrádzajú roboty alebo nová technológia. Po druhé, menia kvalifikačné požiadavky na pracovníkov v mnohých profesiách, respektíve vytvárajú úplne nové profesie,“ uviedol na dnešnej tlačovej konferencii po zasadnutí.
Ohrozených môže byť podľa štúdie Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) až 12 % pracovných miest, presné prognózy však chýbajú. Európsky hospodársky a sociálny výbor preto pripraví takúto analýzu, aby bolo na základe nej možné cielene prijímať konkrétne opatrenia a ďalšie postupy.
Slovensko môže byť podľa Richtera pozitívnym príkladom v kontexte prístupu ku zmenám, ktoré tento vývoj priniesol. Pripomenul národnú sústavu povolaní, ktorá presne pomenováva viac ako 1000 profesií a čo majú obsahovať. Národná sústava kvalifikácií pod rezortom školstva zase definuje, akým spôsobom dosiahnuť naplnenie obsahovej stránky. „Ak ubudne istý počet profesií, nové zaradíme a na základe toho začneme postupne systematicky pripravovať nové riešenia,“ priblížil.
Ministri na zasadnutí diskutovali aj o potrebe modernizovať pracovnoprávnu legislatívu v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Richter zdôraznil, že sociálna ochrana pracovníkov nemôže byť obetovaná v záujme flexibility. „Flexibilita v tomto prípade je veľmi dôležitá, ale nemôže ísť na úkor sociálneho zabezpečenia a postavenia zamestnancov ako takých, aj vzhľadom na tie nové výzvy,“ vyhlásil.
Eurokomisárka pre zamestnanosť, sociálne záležitosti, zručnosti a pracovnú mobilitu Marianne Thyssen poukázala na otázku, či existujúce zákony a predpisy v sociálnej a pracovnoprávnej oblasti z pohľadu súčasných zmien ešte spĺňajú svoj účel. A teda, či ich možno aplikovať na dnešnú a budúcu spoločnosť, na nové formy práce. Do širokej diskusie o tejto problematike a prehodnocovania politík sa majú zapojiť sociálni partneri, akademická obec aj verejnosť.
„Ľudia teraz čoraz častejšie menia pracovné miesta, často aj do inej oblasti, otázka preto znie, ako môžeme zabezpečiť bezpečný a hladký prechod medzi pracovnými miestami a rôznymi typmi práce. Pracovníci sa pohybujú aj cez hranice, treba pre nich zabezpečiť prenositeľnosť sociálnych práv a uľahčiť prechod medzi pracovnými miestami aj medzi členskými štátmi,“ opísala Thyssen.
Témou rokovania boli tiež demografické zmeny a s nimi súvisiaca pracovná migrácia. Eurokomisárka pripustila, že starnutím populácie sa treba zaoberať a nastaviť systémy sociálneho zabezpečenia tak, aby ľudia pracovali dlhšie a dlhšie do nich prispievali. Keďže to však nemusí stačiť, potenciál vidí aj v migrácii a integrácii migrantov na trhu práce.
Zomrel známy slovenský psychológ Štefan Matula
V utorok ráno zomrel známy slovenský psychológ Štefan Matula. Na sociálnej sieti o tom informuje Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie, v ktorom v minulosti pôsobil.
Správa TANAP-u odmieta, že má v úmysle zničiť bobrie hrádze v Javorovej doline
Správa Tatranského národného parku (TANAP) odmieta obvinenia aktivistov združených v My sme les, že má v úmysle zničiť bobrie hrádze pri Tatranskej Javorine.
Policajti sa nepodieľali na zabití človeka bez domova v Bratislave
Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) vylúčil, že by sa policajti podieľali na fyzickom útoku na človeka bez domova v Bratislave, ktorý zomrel.
Ministerstvo kultúry vyhlásilo výberové konanie na post generálneho riaditeľa SNG
Ministerstvo kultúry SR vyhlásilo výberové konanie na post generálneho riaditeľa Slovenskej národnej galérie. Kandidáti sa môžu prihlásiť do 13. februára.
Pri Badíne došlo k nehode nákladného auta a dodávky, R1 je tam neprejazdná
Na rýchlostnej ceste R1 pri Badíne v okrese Banská Bystrica došlo v utorok popoludní k dopravnej nehode nákladného vozidla s dodávkou.