Reakcie slovenských politikov. Turecko sa zmenilo na bojovú zónu
Podľa europoslankyne Moniky Flašíkovej-Beňovej je prevrat potvrdením, že Turecko nepatrí do EÚ.
Násilný prevrat a obmedzenie demokracie nie je nástrojom na riadenie krajiny. Na margo pokusu o štátny prevrat v Turecku to uviedla strana SaS, ktorá verí, že sa už podarilo zastaviť chaos v krajine.
"Je nám ľúto obetí tohto pokusu o prevrat. Očakávame, že prezident Erdogan bude v následných krokoch ctiť princípy demokracie," skonštatovala strana. SaS dúfa, že sa v Turecku podarí opäť obnoviť pokoj, ktorý si podľa nej želajú občania Turecka, ako aj medzinárodné spoločenstvo.
Podpredseda parlamentu a predseda strany Most-Híd Béla Bugár zdôraznil dôležitosť stability Turecka ako krajiny NATO. "Akýkoľvek násilný pokus o prevzatie moci nerešpektujúci demokratické pravidlá je potrebné jednoznačne odsúdiť a vyjadriť podporu vláde, ktorá vznikla na základe výsledkov volieb, aj keď nemusíme s niektorými jej krokmi súhlasiť. O to dôležitejšia je teraz jej úloha spolu s prezidentom Erdoganom hľadať spôsob ako upokojiť situáciu v krajine, aj vzhľadom na viaceré kontroverzné kroky v posledných mesiacoch, ktoré mnohí vnímali ako smerovanie k autoritárskemu režimu."
"Pokus o vojenský prevrat v Turecku, to sme fakt teraz potrebovali! Bez ohľadu na to, kto vyhrá, prinesie to len ďalšiu nestabilitu okolo nás." Veronika Remišová z OĽaNO-NOVA vyzýva, aby sa Európania spojili. "Je životne dôležité, aby sme v Európe držali pokope, a nenechali sa rozoštvať kvôli uhorkám, banánom a podobným nepodstatným veciam. Ľuďom v Turecku držím palce, aby si vo svojej krajine udržali slobodu (ohrozovať ju budú obe strany konfliktu, vláda aj armáda) a aby sa mohli rýchlo vrátiť k normálnemu životu. Irónia osudu, prezident Turecka Erdogan mal vraj žiadať o útočište v Nemecku, ale odmietli ho. Spomína sa však aj druhá možnosť, že prevrat zinscenoval Erdogan, aby sa mohol definitívne vyrovnať s odporcami a nastoliť v Turecku ešte tvrdší režim."
Europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová berie vojenský prevrat ako dôkaz toho, že Turecko nie je pripravené na členstvo v EÚ. "Po nočnom vojenskom prevrate v Turecku si dúfam už nikto nemyslí, že Turecko je pripravené na členstvo v EÚ a že v mene čohokoľvek treba liberalizovať vzťahy s Tureckom. Je smutné, že sa všetci hneď "hrnuli" podporiť Erdogana a "demokraciu", lebo len pre pripomenutie, aj Janukovyč( UA)bol demokraticky zvolený, však. Turecko je člen NATO a je náš spojenec, ale od našich spojencov, by sme rovnako ako od vlastných politikov doma mali očakávať a vyžadovať korektné a morálne vládnutie." napísala na sociálnej sieti.
V noci nadnes sa pokúsila armádna frakcia v Turecku o štátny prevrat. Tureckí vládni predstavitelia ráno uviedli, že tento pokus sa nevydaril. Podľa aktuálnych informácií bolo zatiaľ zatknutých 1563 členov ozbrojených síl. Pri pokuse o prevrat zomrelo najmenej 90 ľudí, ďalších 1154 ľudí utrpelo zranenia.
Zomrel známy slovenský psychológ Štefan Matula
V utorok ráno zomrel známy slovenský psychológ Štefan Matula. Na sociálnej sieti o tom informuje Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie, v ktorom v minulosti pôsobil.
Správa TANAP-u odmieta, že má v úmysle zničiť bobrie hrádze v Javorovej doline
Správa Tatranského národného parku (TANAP) odmieta obvinenia aktivistov združených v My sme les, že má v úmysle zničiť bobrie hrádze pri Tatranskej Javorine.
Policajti sa nepodieľali na zabití človeka bez domova v Bratislave
Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) vylúčil, že by sa policajti podieľali na fyzickom útoku na človeka bez domova v Bratislave, ktorý zomrel.
Ministerstvo kultúry vyhlásilo výberové konanie na post generálneho riaditeľa SNG
Ministerstvo kultúry SR vyhlásilo výberové konanie na post generálneho riaditeľa Slovenskej národnej galérie. Kandidáti sa môžu prihlásiť do 13. februára.
Pri Badíne došlo k nehode nákladného auta a dodávky, R1 je tam neprejazdná
Na rýchlostnej ceste R1 pri Badíne v okrese Banská Bystrica došlo v utorok popoludní k dopravnej nehode nákladného vozidla s dodávkou.