O vrátenie slovenského pasu požiadalo 204 ľudí, získalo ho zatiaľ 126
Zákon o občianstve pripravil o slovenský pas doteraz 1425 ľudí.
Slovenské občianstvo získali späť ľudia s českým občianstvom, nemeckým, americkým, britským, talianskym, švajčiarskym, austrálskym, izraelským, francúzskym, maďarským či poľským.
Ľudia, ktorí prišli o slovenský pas pre súčasný zákon o občianstve, môžu žiadať občianstvo naspäť vďaka nariadeniu ministerstva vnútra o udeľovaní štátneho občianstva SR z osobitných dôvodov. O opätovné udelenie štátneho občianstva treba podľa MV SR písomne požiadať, a to osobne na okresnom úrade v sídle kraja, diplomatickej misii alebo na konzulárnom úrade SR. Podmienkou je mať najprv registrovaný pobyt na cudzineckej polícii, čiže povolený pobyt cudzinca na území SR.
Nariadenie rezortu o udeľovaní štátneho občianstva SR z osobitných dôvodov umožní, aby bývalí štátni občania SR, ktorí stratili slovenské občianstvo po 1. januári 1993, mohli požiadať o jeho udelenie. Pri rozhodovaní o žiadosti sa prihliada aj na skutočnosti, ktoré boli dôvodom straty štátneho občianstva SR, a na spôsob a podmienky, akými žiadateľ cudzí pas nadobudol. "Najmä na existenciu podmienky povoleného, evidovaného alebo registrovaného pobytu v cudzom štáte v čase nadobudnutia cudzieho štátneho občianstva," uviedol v minulosti pre TASR tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra SR.
O slovenský pas môžu prísť ľudia na základe zákona o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD).
Zákon o občianstve pripravil o slovenský pas doteraz 1425 ľudí
Zákon o štátnom občianstve pripravil za šesť rokov (od 17.7.2010 do 14.7.2016) o slovenský pas 1425 ľudí. Najčastejšie stratili slovenské občianstvo prijatím českého (414). Vyplýva to zo štatistík Ministerstva vnútra (MV) SR.
O slovenský pas prišli aj osoby, ktoré prijali občianstvo nemecké (338), rakúske (202), britské (132), maďarské (71), americké (58), nórske (33), holandské (31), belgické (26), írske (21), talianske (20), švajčiarske (18), kanadské (14), austrálske (12), fínske (10), francúzske (6), čínske, ruské a švédske (všetky po tri), islandské, poľské a ukrajinské (všetky po dve), dánske, novozélandské, izraelské a srbské (všetky po jednej).
Slovenský pas strácajú ľudia na základe zákona o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD). Niekdajší kabinet reagoval právnou normou v roku 2010 na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom. Na základe súčasného zákona prichádzajú o slovenský pas tí, ktorí prijali občianstvo iného štátu.
Od prijatia zákona sa objavili viaceré pokusy o zjemnenie tejto právnej normy, avšak ani jeden z nich nebol úspešný. Súčasnou právnou normou sa zaoberal aj Ústavný súd SR, ktorý nedokázal povedať, či je protiústavná, alebo nie je. Ministerstvo vnútra avizovanú zmenu zákona nepredložilo a v súčasnosti ju ani nepripravuje.
Pri rozhodovaní o žiadosti sa prihliada aj na skutočnosti, ktoré boli dôvodom straty štátneho občianstva SR, na spôsob a podmienky, akými žiadateľ cudzí pas nadobudol. "Najmä na existenciu podmienky povoleného, evidovaného alebo registrovaného pobytu v cudzom štáte v čase nadobudnutia cudzieho štátneho občianstva," uviedlo ministerstvo.
Zomrel známy slovenský psychológ Štefan Matula
V utorok ráno zomrel známy slovenský psychológ Štefan Matula. Na sociálnej sieti o tom informuje Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie, v ktorom v minulosti pôsobil.
Správa TANAP-u odmieta, že má v úmysle zničiť bobrie hrádze v Javorovej doline
Správa Tatranského národného parku (TANAP) odmieta obvinenia aktivistov združených v My sme les, že má v úmysle zničiť bobrie hrádze pri Tatranskej Javorine.
Policajti sa nepodieľali na zabití človeka bez domova v Bratislave
Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) vylúčil, že by sa policajti podieľali na fyzickom útoku na človeka bez domova v Bratislave, ktorý zomrel.
Ministerstvo kultúry vyhlásilo výberové konanie na post generálneho riaditeľa SNG
Ministerstvo kultúry SR vyhlásilo výberové konanie na post generálneho riaditeľa Slovenskej národnej galérie. Kandidáti sa môžu prihlásiť do 13. februára.
Pri Badíne došlo k nehode nákladného auta a dodávky, R1 je tam neprejazdná
Na rýchlostnej ceste R1 pri Badíne v okrese Banská Bystrica došlo v utorok popoludní k dopravnej nehode nákladného vozidla s dodávkou.