Bundesbank navrhuje posilniť právomoci stabilizačného mechanizmu
- 15:10 18.07.2016
- Berlín
Pre Berlín je to citlivá téma, keďže Nemecko ako najväčšia ekonomika Európskej únie prispieva aj najväčšou sumou do záchranného fondu, tzv. eurovalu. .
Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM) by mal určovať podmienky budúcich záchranných programov. A mohol by získať aj ďalšie právomoci, napríklad kontrolovať dodržiavanie fiškálnych pravidiel v eurozóne, čo je dnes úlohou Európskej komisie (EK), konštatuje Bundesbank vo svojej správe, ktorú aktualizuje každý mesiac.
Nemecko sa snaží presadiť väčšiu kontrolu nad peniazmi, ktoré idú na pomoc slabším ekonomikám. Pre Berlín je to citlivá téma, keďže Nemecko ako najväčšia ekonomika Európskej únie prispieva aj najväčšou sumou do záchranného fondu, tzv. eurovalu.
Bundesbank navrhuje, aby ESM posudzoval ekonomické vyhliadky krajín, ktoré žiadajú o záchranný úver, a identifikoval ich finančné potreby. A domnieva sa, že ESM by mohol v budúcnosti monitorovať aj dodržiavanie podmienok záchranného programu.
ESM bol vytvorený v roku 2012, aby nahradil dočasný záchranný fond, ktorý vznikol v roku 2010, keď Grécko požiadalo o svoj prvý úver. Úlohou ESM je poskytovať štátom, ktoré sa dostali do problémov, záchranné úvery za prijateľných podmienok.
Ale o podmienkach týchto úverov rokovala doteraz so štátmi, ktoré požiadali o záchranu, trojica inštitúcií, tzv. Trojka: EK, Európska centrálna banka (ECB) a Medzinárodný menový fond (MMF). A Trojka tiež monitorovala dodržiavanie podmienok záchranných programov.
Bundesbank sa domnieva, že ESM by v rámci posilnenia svojich právomocí mohol prevziať na svoje plecia aj úlohu "nezávislého fiškálneho úradu" eurozóny. To znamená, že jeho úlohou by bolo aj hodnotenie hospodárskeho vývoja a držiavania rozpočtových pravidiel v menovej únii.
Slovenská vláda podpísala s Čínou 13 dokumentov, najmä o ekonomickej spolupráci
Členovia slovenskej vlády, ktorí sa spolu s premiérom Robertom Ficom a zástupcami 56 firiem zúčastňujú na oficiálnej návšteve Číny, podpísali s čínskou stranou celkovo 13 dokumentov.
Fico: Slováci budú môcť cestovať do Číny na dva týždne bez víz
Slováci budú môcť cestovať do Číny na obdobie do 15 dní bez víz. Slovensko je zasa pripravené zaviesť priame letecké spojenie medzi Bratislavou a Pekingom.
Premiér: Vyplatenie štvrtej platby z plánu obnovy je obrovskou prehrou opozície
Platba vo výške 800 miliónov eur, ktorú vo štvrtok prijala Slovenská republika v rámci plánu obnovy, je veľkým víťazstvom vládnej koalície a obrovskou prehrou opozície.
Budú sa zvyšovať ceny vajec? Takto obchodníci reagujú na vtáčiu chrípku
Podľa obchodníkov ide o lokálny a dočasný problém.
ISA: Najväčšou skupinou poberateľov 2 % dane z príjmu sa môžu stať dôchodcovia
Najväčšou skupinou poberateľov dvoch percent dane z príjmu by sa mohli stať od roku 2026 dôchodcovia.