Stredná Európa začína cítiť nedostatok voľných plôch na prenájom
- 15:31 18.07.2016
- Bratislava
Hoci takmer na všetkých miestach strednej Európy vyrástli v posledných dvoch rokoch nové parky určené pre priemysel, voľných plôch výrazne ubúda.
„Porovnaním súčasnej a minulej mapy získavame zaujímavé informácie o trendoch na trhu. Takmer vo všetkých lokalitách vyrástli nové parky, napriek tomu podiel neprenajatých plôch významne klesol. Stredná Európa začína cítiť nedostatok voľných plôch na prenájom – to môže viesť výrobné firmy k tomu, že sa začnú obhliadať po iných lokalitách. Konkurenciou sa nám môže stať napríklad Španielsko alebo Portugalsko,” zhodnotil vedúci stredoeurópskeho priemyselného tímu spoločnosti Ferdinand Hlobil.
Od posledného vydania mapy sa objem priemyselných hál zväčšil o štvrtinu, konkrétne z približne 16 miliónov na 20 miliónov štvorcových metrov (m2). Poradenská firma porovnávala údaje ku koncu roka 2013 a začiatku 2016 za Českú republiku, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a Slovensko. Najviac plôch, takmer 3 milióny m2, dnes existuje vo Varšave, v Prahe (2,3 milióna m2) a Budapešti (1,9 milióna m2).
V roku 2013 bolo pritom v strednej Európe neprenajatých v priemere 10,2 % priestorov. Na začiatku tohto roka už bolo voľných na prenájom len 5,7 % hál.
Výstavba v Prahe sa bude podľa Cushman & Wakefield spomaľovať. Z dôvodu nedostatku voľných pozemkov sa tempo výstavby v okolí českej metropoly v najbližších pár rokoch výrazne zníži. Naopak, veľký potenciál pre novú výstavbu vidí spoločnosť napríklad v okolí Varšavy (zhruba 0,3 milióna m2), v Poznani a strednom Poľsku (rovnako okolo 2,5 milióna m2).
„Z našich štatistík vyplýva, že v rade lokalít sa podiel neprenajatých plôch zmenšil viac ako o polovicu. Príkladom je Krakov, Bukurešť, Poznaň alebo Budapešť. O Krakove a Poznani sa dá povedať, že tam dnes žiadne voľné priestory na okamžitý prenájom takmer neexistujú. Firmy, ktoré chcú expandovať do týchto lokalít, musia počkať na novú výstavbu,” upozornil Hlobil.
Odlišná situácia je podľa neho v Rusku, kde sa ekonomika spomalila a odráža sa to i na trhu priemyselných nehnuteľností. Pre utlmený spotrebiteľský dopyt firmy nepredlžujú nájomné zmluvy. Rastie tak podiel neobsadených plôch, a to aj preto, že výstavba je v poslednom čase nízka. „Táto situácia je však ojedinelá a týka sa ruského trhu. Stredná Európa zažíva obdobie rastu a očakávame, že ten bude ešte nejakú dobu pokračovať,“ dodal Hlobil.
Najväčší rastový potenciál nových industriálnych plôch na Slovensku ponúkajú podľa poradenskej firmy Nitra a Triblavina.
Trump plánuje oznámiť recipročné clá
Americký prezident Donald Trump plánuje oznámiť vo štvrtok "recipročné clá" pre obchodných partnerov, čím otvorí nové fronty v obchodnej vojne.
Zdravotná poisťovňa upozorňuje poistencov: Na tieto SMS nereagujte
Cieľom správ je únik údajov z platobných kariet.
MIRRI: Slovensko chce mať silný hlas pri formovaní budúcnosti investícií EÚ
Rada vlády pre politiku súdržnosti a regionálny rozvoj schválila návrh Východiskovej pozície SR k politike súdržnosti EÚ po roku 2027.
Hnutie Slovensko: Potraviny nezlacneli, naopak, od konca roka ešte zdraželi
Potraviny na Slovensku nezlacneli, ako to tvrdí minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč, ale, naopak, od decembra zdraželi.
M. Šutaj Eštok: Slováci by mali byť informovaní o pôvode predávaných potravín
V roku 2023 sa z krajín mimo EÚ doviezla vyše miliarda potravín, pričom v roku 2013 to bolo 500 miliónov.