Najlepšie ekonomické hodnotenie dosiahli samosprávy v BSK
- 18:47 18.07.2016
- Bratislava
Až 70 % samospráv a nimi zriadených rozpočtových organizácií sú samosprávy s akceptovateľnou mierou veriteľského rizika.
Výsledkom hodnotenia bonity samospráv prostredníctvom modelu i-rating, ktorý spoločnosť používa, je pridelenie jedného z ôsmich ratingových stupňov (A, B+, B, B-, C+, C, C-, D) jednotlivým samosprávam na základe vyhodnotenia ich finančného rizika a nefinančných aspektov.
"Nakoľko podmienkou pridelenia ratingového stupňa sú údaje za trojročné obdobie, z celkového počtu 2927 samospráv bol príslušný ratingový stupeň za rok 2015 pridelený 2900 samosprávam. Z nich najvyšší stupeň A, t. j. nulové riziko nesplácania záväzkov v budúcnosti, získalo 4,66 % samospráv, naopak najhoršie hodnotenie D dostali dve samosprávy, ktoré boli počas roka 2015 v nútenej správe: mestská časť Bratislava – Devín a obec Švedlár v Košickom kraji," komentuje Jana Marková, hlavná analytička CRIF SK.
Najvyšší podiel (39,90 %) majú samosprávy s nízkym veriteľským rizikom (stupeň B-). Bratislava hlavné mesto má pridelené vyššie riziko (stupeň C) a mesto Košice stredné riziko (stupeň C+).
K vysokému, až 70-% podielu samospráv s akceptovateľnou mierou veriteľského rizika, čo znamená, že v ratingu získali stupne od A po B-, prispeli predovšetkým dobré výsledky hospodárenia samospráv a nimi zriadených rozpočtových organizácií v roku 2015. Najlepšie obstáli samosprávy v Bratislavskom kraji, v ktorom do tejto skupiny patrí takmer 90 % z nich a naopak, najmenej (64,93 %) ich je v Nitrianskom kraji.
Zo 79 okresov má najväčší podiel samospráv bez rizika okres Bratislava V (50 %), takmer bez rizika okres Košice I (50 %) a takmer bez rizika je aj Bratislava I (Staré mesto). Najviac samospráv s veľmi nízkym rizikom je v okrese Turčianske Teplice (65,38 %) a rovnaký podiel (66,67 %) majú samosprávy s nízkym rizikom v okresoch Bratislava II, Bratislava III a Bytča. Naopak, najvyšší podiel samospráv s vysokým rizikom, až 20 %, je v okrese Banská Štiavnica.
Všetky samosprávy v okresoch Bratislava I, Bratislava II, Bratislava III, Košice II a Košice III patria do skupiny takmer bezrizikových alebo veľmi nízko, resp. nízko rizikových samospráv. Viac ako 90 % ich je v okresoch Turčianske Teplice (96,15 %), Zvolen (96,00 %), Partizánske (95,45 %), Martin (95,35 %), Senec (92,59 %) a v rovnakom podiele (91,67 %) sú zastúpené v okresoch Bytča, Námestovo a Ružomberok.
Znamená to, že iba v 13 okresoch Slovenska je viac ako 90 % samospráv s akceptovateľnou mierou veriteľského rizika. Naopak, najmenší podiel samospráv s akceptovateľnou mierou rizika, iba 26,09 % sa nachádza v okrese Medzilaborce.
Slovenská vláda podpísala s Čínou 13 dokumentov, najmä o ekonomickej spolupráci
Členovia slovenskej vlády, ktorí sa spolu s premiérom Robertom Ficom a zástupcami 56 firiem zúčastňujú na oficiálnej návšteve Číny, podpísali s čínskou stranou celkovo 13 dokumentov.
Fico: Slováci budú môcť cestovať do Číny na dva týždne bez víz
Slováci budú môcť cestovať do Číny na obdobie do 15 dní bez víz. Slovensko je zasa pripravené zaviesť priame letecké spojenie medzi Bratislavou a Pekingom.
Premiér: Vyplatenie štvrtej platby z plánu obnovy je obrovskou prehrou opozície
Platba vo výške 800 miliónov eur, ktorú vo štvrtok prijala Slovenská republika v rámci plánu obnovy, je veľkým víťazstvom vládnej koalície a obrovskou prehrou opozície.
Budú sa zvyšovať ceny vajec? Takto obchodníci reagujú na vtáčiu chrípku
Podľa obchodníkov ide o lokálny a dočasný problém.
ISA: Najväčšou skupinou poberateľov 2 % dane z príjmu sa môžu stať dôchodcovia
Najväčšou skupinou poberateľov dvoch percent dane z príjmu by sa mohli stať od roku 2026 dôchodcovia.