Na napätie v Turecku doplácajú firmy, rastie počet bankrotov
- 13:25 19.07.2016
- Bratislava/Paríž
![Na napätie v Turecku doplácajú firmy, rastie počet bankrotov](https://data.info.sk/photo/article/2016/07/107926/o_4-14417f24838f9bb43fcff9baab35840fab1a36bb.jpg)
Líra zareagovala na pokus o prevrat výrazným oslabením voči doláru.
"Neúspešný pokus o prevrat bude mať ďalší negatívny dopad na cestovný ruch. Odvetvie, ktoré tvorí 5 % HDP, už teraz zápasí s rapídnym poklesom turistov. Len za prvých päť mesiacov tohto roka poklesol medziročne počet turistov o 23 %," upozorňujú Seltem Iyigun a Julien Marcilly, ekonómovia Coface podnikajúcej v manažovaní kreditného rizika firiem. Pokus o puč počas vrcholu turistickej sezóny na bezpečnosti turistov nepridá. A firiem, ktoré už žiadajú o ochranu pred veriteľmi, v krajine rovnako rapídne pribúda.
Z ekonomického pohľadu je už teraz na strane porazených spomínaná turistika. Ďalšie možné ekonomické dopady súvisia s vývojom výmenného kurzu. Už pred pokusom o prevrat bola turecká líra pod tlakom, a to z viacerých dôvodov. Okrem iného z dôvodu vysokého deficitu bežného účtu, ktorý by mal tento rok dosiahnuť podľa očakávaní 5 % HDP. K odlivu kapitálu zas vedú obavy zahraničných investorov týkajúce sa politickej stability krajiny.
Líra zareagovala na pokus o prevrat výrazným oslabením voči doláru. Hoci sa po opatreniach centrálnej banky stabilizovala a vyrovnala straty, ak bude jej znehodnocovanie v nasledujúcich týždňoch výraznejšie, môžu na to doplatiť ešte viac firmy.
Len za prvý kvartál požiadalo o ochranu pred veriteľmi 184 firiem. Hoci niektoré spoločnosti zneužívajú ochranný mechanizmus, aby neplatili dlhy, trend naznačuje, že celkový počet insolventných firiem môže tento rok dosiahnuť 700, v porovnaní so 492 v roku 2015. Rizikom sú aj vyššie dovozné ceny, kde až 64 % dovozu je denominovaných v US dolároch. Tie totiž znamenajú aj vyššie výrobné náklady pre podniky. V tomto smere je najviac ohrozený stavebný sektor, nasleduje agrorezort, kde sú ohrození najmä malí výrobcovia a sprostredkujúci veľkoobchodníci, a textilno-odevný priemysel, ktorý sa za posledné roky čoraz viac spolieha na dovoz surovín. Napokon, ak tlak na znehodnocovanie líry bude pokračovať, nemožno v nasledujúcich mesiacoch vylúčiť ani riziká uvalenia kontroly kapitálu. Zhodujú sa ekonómovia Coface.
![Trump plánuje oznámiť recipročné clá](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260720/s_JJltxjI.jpg)
Trump plánuje oznámiť recipročné clá
Americký prezident Donald Trump plánuje oznámiť vo štvrtok "recipročné clá" pre obchodných partnerov, čím otvorí nové fronty v obchodnej vojne.
![Zdravotná poisťovňa upozorňuje poistencov: Na tieto SMS nereagujte](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260717/s_phpbEQQfg.jpg)
Zdravotná poisťovňa upozorňuje poistencov: Na tieto SMS nereagujte
Cieľom správ je únik údajov z platobných kariet.
![MIRRI: Slovensko chce mať silný hlas pri formovaní budúcnosti investícií EÚ](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260713/s_VDwZkPX.jpg)
MIRRI: Slovensko chce mať silný hlas pri formovaní budúcnosti investícií EÚ
Rada vlády pre politiku súdržnosti a regionálny rozvoj schválila návrh Východiskovej pozície SR k politike súdržnosti EÚ po roku 2027.
![Hnutie Slovensko: Potraviny nezlacneli, naopak, od konca roka ešte zdraželi](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260710/s_L8RsLbc.jpg)
Hnutie Slovensko: Potraviny nezlacneli, naopak, od konca roka ešte zdraželi
Potraviny na Slovensku nezlacneli, ako to tvrdí minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč, ale, naopak, od decembra zdraželi.
![M. Šutaj Eštok: Slováci by mali byť informovaní o pôvode predávaných potravín](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260708/s_pA5ti2N.jpg)
M. Šutaj Eštok: Slováci by mali byť informovaní o pôvode predávaných potravín
V roku 2023 sa z krajín mimo EÚ doviezla vyše miliarda potravín, pričom v roku 2013 to bolo 500 miliónov.