Šalotka: Sladká sestra cibule, ktorá znižuje riziko mnohých chorôb
Šalotka patrí do rovnakej čeľade ako cibuľa, cesnak a pór. Hlavný rozdiel je v tvare a sladšej chuti.
Obsahuje viac silného antioxidantu kvercetínu a udržiava si väčšinu nutričnej hodnoty aj pri varení. Šalotku možno uprednostniť v šaláte, pretože má menej ostrú chuť ako cibuľa.
Fytonutrienty a pečeň
Šalotka obsahuje niektoré dôležité fytonutrienty, ktoré znižujú zápal. Podľa výskumu sú schopné eliminovať voľné radikály z pečene. Šalotky podporujú celkový zdravotný stav a znižujú riziko ochorení spôsobených slabým zápalom alebo zápalom na bunkovej úrovni.
Šalotka proti cukrovke
Vedci dospeli k záveru, že po zjedení šalotky sa zosilňuje metabolizmus cukrov. Telo preto potrebuje menej inzulínu. Táto zelenina pomáha znižovať hladinu cukru v krvi a bráni rozvoju cukrovky 2. typu. Zatiaľ by nemala byť považovaná za liek, ale je tu veľká šanca, že vedecké výskumy čoskoro potvrdia liečivé výhody šalotky.
Iránski vedci uvádzajú v štúdii z roku 2013: "Tieto priaznivé účinky extraktu z perzských šalotiek na diabetické potkany sú pravdepodobne spôsobené antioxidačnou kapacitou jeho fenolového a diallyl disulfidového obsahu."
Čítajte: Cibuľa je dôležitá pre naše zdravie
Vedci v poslednej dobe zhromažďujú dôkazy, že mnoho chorôb je spôsobených nedostatkom flavonoidov v našej strave
Rakovina
Táto zelenina podporuje apoptózu v líniách nádorových buniek. Vitamín A spolu s fytonutrientmi v tejto chutnej zelenine môžu pôsobiť ako prevencia rakoviny. Vedci tvrdia, že šalotka bojuje hlavne proti leukémii, rakovine pľúc a rakovine úst.
Čítajte: Prvé varovné príznaky rakoviny, ktoré nesmiete ignorovať
Kosti a minerály
Výskum ukazuje, že keď budete jesť šalotku niekoľkokrát týždenne, znížite tým riziko osteoporózy. Nedávny výskum ukazuje, že vápnik potrebujeme hlavne z rastlinného zdroja a nie z živočíšneho. Vápnik z rastlinného zdroja, je vždy sprevádzaný ďalšími dôležitými minerálmi. V šalotke sa nachádza okrem vápnika fosfor a mangán. Tieto minerály tiež hrajú úlohu v tvorbe kostných buniek.
Liečivé využitie v kuchyni
Šalotky majú menej ostrú chuť ako cibuľa. Preto sú ideálne do šalátu. Hodí sa k nim rímsky šalát, papriky, uhorky a paradajky. Týmto spôsobom ich môžete zjesť surové, a ťažiť to najlepšie z ich liečivých vlastností. Po zahriatí však nestrácajú veľa živín. Môžete ich použiť ako náhradu za cibuľu v každom recepte.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.