7 nezvyčajných surovín na prirodzené zlepšenie pamäte

Máte problémy s pamäťou alebo im chcete preventívne zabrániť? Siahnite po týchto menej známych prírodných prostriedkoch, ktoré napomáhajú činnosti mozgu.
Pamäť môžete podporiť aj konzumáciou správnych potravín, napríklad vlašských orechov. V tomto článku vám predstavíme menej známe, no rovnako účinné prírodné prostriedky, ktoré stimulujú mozog a pamäťové centrum.
Rozmarín
Je to skvelá bylinka na podporu činnosti mozgu a slabej pamäte. Stačí len vdychovať jej arómu a bude stimulovať funkčnosť prospektívnej pamäte. Prospektívna pamäť nám pomáha zapamätať si úlohy, ktoré musíme v budúcnosti vykonať (napríklad natankovať, než pôjdeme na výlet).
Pripravte si z neho čaj. Lúhujte bylinu v horúcej vode zhruba päť minút a potom čaj vypite. Môžete ho ale aj inhalovať, ak si ho zakúpite vo forme aromatického oleja.
Čítajte: Rozmarín môže zlepšiť pamäť o 75%
Čierna rasca
Má priaznivý vplyv na mozog vďaka antioxidačným a protizápalovým účinkom. Tiež chráni neuróny pred poškodením. Môžete konzumovať pol lyžičky denne, najlepšie ak ju zmiešate s rovnakým množstvom medu. Nájdete ju aj ako doplnok stravy vo forme tabliet, ale o takejto forme užívania sa poraďte so svojim lekárom.
Indický egreš
Podľa ayurvedy ide o surovinu, ktorá má silné stimulačné účinky na nervový systém. Používa sa tiež pri prevencii voči vzniku Alzheimerovej choroby a pomáha budovať silnejšiu imunitu. Môžete si jednu lyžičku indického egreša v prášku rozmiešať v pohári vody a vypiť dvakrát denne.
Čítajte: Zabúdate? Pomôžte si bylinkami
Brahmi
Táto bylinka má skvelé účinky na psychiku a kognitívne funkcie. Funguje ako mozgové tonikum a má antioxidačné a neuroprotektívne účinky. Nielen že pomáha zlepšiť pamäť, ale uvoľňuje úzkosť a zbavuje depresie. Konzumuje sa jedna až dve lyžičky šťavy denne. Môžete ju rozmiešať vo vode alebo v teplom mlieku.
Škorica a med
Sú skvelými surovinami na zmiernenie nervového napätia a zlepšenie pamäte. Už samotná vôňa škorice môže podľa viacerých výskumov zlepšiť pamäť a kognitívne funkcie. Naviac med podporuje kvalitný spánok, ktorý má na funkčnosť pamäte silný vplyv.
Odporúčame vám jesť pred spaním lyžičku medu so štipkou škorice.
Čítajte: Čo môže ovplyvniť našu pamäť?
Kokosový olej
Stimuluje činnosť mozgových buniek a tým napomáha aj pamäti k lepším výkonom. Pomáha tiež brániť organizmus pred vznikom demencie a Alzheimerovej choroby. Vyskúšajte pravidelne konzumovať jednu lyžicu kvalitného kokosového oleja denne.
Ženšen
Používa sa v čínskej tradičnej medicíne ako prirodzený prostriedok na posilnenie pamäte. Môžete ho miešať aj s ginkgo biloba. Ženšen by ste ale nemali konzumovať dlhodobo. Poraďte sa o jeho dávkovaní s lekárom a nepodávajte ho deťom!
Čítajte: Ginkgo biloba – funguje skutočne tak zázračne?
Väčšinu z týchto látok a bylín nájdete aj vo forme tabliet. Pred ich užívaním sa ale poraďte s vašim lekárom.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?