V Turecku schváli parlament trojmesačný výnimočný stav
- 19:38 21.07.2016
- Ankara

Výnimočný stav dnes schválil turecký parlament. Výnimočný stav podľa tureckej ústavy umožňuje obmedzenie základných práv a prezident R. Erdogan môže počas neho do značnej miery vládnuť pomocou dekrétov.
Výnimočný stav podľa tureckej ústavy umožňuje obmedzenie základných práv a prezident Recep Tayyip Erdogan môže počas neho do značnej miery vládnuť pomocou dekrétov, konštatovala ešte skôr DPA. Podľa nej môže turecký kabinet uplatniť aj nasledovné opatrenia:
Opatrenia počas výnimočného stavu
-- zákaz vychádzania
-- zákaz zhromažďovania a protestov na uliciach alebo vo vnútorných priestoroch
-- zákaz vydávania printových médií (napr. novín, časopisov) a kníh
-- všetky formy vysielania a uverejňovania textov, obrázkov, filmov a zvukových súborov je možné kontrolovať, obmedziť alebo zakázať
-- bezpečnostné zložky môžu prehľadávať osoby, vozidlá alebo nehnuteľnosti a konfiškovať potenciálne dôkazy
-- cestná doprava môže byť zakázaná v určitých časových obdobiach alebo v určitých oblastiach
-- niektoré oblasti môžu byť oplotené alebo evakuované
-- štát môže prevziať kontrolu nad dopravou na súši, na mori a vo vzduchu.

Podľa agentúry AP to dnes pre turecké médiá uviedol turecký vicepremiér Numan Kurtulmuš. Politik dodal, že k podobnému opatreniu pristúpilo po vlaňajších teroristických útokoch v Paríži Francúzsko. Odvolal sa pritom na článok č. 15 zmieneného dohovoru, ktorý umožňuje signatárskym štátom pozastaviť plnenie určitých záväzkov v čase vojny alebo v čase vážneho ohrozenia verejného poriadku.
Trojmesačný výnimočný stav vyhlásil v Turecku v stredu večer prezident Recep Tayyip Erdogan, čím reagoval na minulotýždňový neúspešný pokus o prevrat. Formálne ho ešte musí schváliť turecký parlament, očakáva sa, že tak urobí už dnes.
Podpredseda tureckej vlády Simsek: Výnimočný stav neobmedzí základné slobody
Trojmesačný výnimočný stav v Turecku, ktorý v stredu vyhlásil prezident Recep Tayyip Erdogan, neobmedzí základné slobody, či už ide o slobodu pohybu, zhromažďovania alebo tlače, uviedol dnes podpredseda tureckej vlády.
"Nie je to stanné právo z 90. rokov. Život bežných ľudí a firiem bude nedotknutý, nerušený, obchod pôjde ako vždy. Sme oddaní trhovej ekonomike," napísal Simsek na Twitteri. Citovala ho agentúra DPA.
K výnimočnému stavu sa na Twitteri vyjadril aj turecký premiér Binali Yildirim. Opatrenie je podľa neho zamerané na "rýchle fungovanie" štátnych mechanizmov.

Erdogan po schôdzke s ministrami a bezpečnostnými poradcami uviedol, že cieľom opatrenia je chrániť demokraciu v Turecku a nie je zamerané na obmedzenie základných slobôd.
"Cieľom je rýchlo a účinne podniknúť všetky kroky potrebné na odstránenie hrozby voči demokracii, právnemu poriadku a ľudským právam a slobodám... Toto opatrenie nie je v žiadnom prípade proti demokracii, zákonom a slobodám. Naopak, má ich chrániť a posilniť," vysvetlil turecký prezident.
Premiér Michel : Ankara sa obracia chrbtom k európskym hodnotám
Belgický premiér Charles Michel odsúdil dianie v Turecku po minulotýždňovom zmarenom pokuse o vojenský prevrat.
"Hovorím to s najväčšou vážnosťou v mene vlády. To, čo sa dnes deje v Turecku... je odklon, je to úplne neprijateľné autoritárske vybočenie, ktoré odsudzujeme," citovala premiérove slová belgická televízna stanica RTBF.
Michel vo svojom stredajšom vystúpení v belgickom federálnom parlamente vyhlásil, že dianie z posledných dní v Turecku dokazuje, že sa Ankara "obracia chrbtom" k európskym hodnotám a európskemu projektu.
"Tu a teraz, môžem poznamenať, že vstup Turecka do EÚ nie je - za dnešnej situácie - nič iné ako prelud," povedal šéf belgickej vlády. Pre belgickú vládu bude v tomto smere predstavovať neprekonateľnú prekážku, ak by Turecko skutočne pristúpilo k avizovanému obnoveniu trestu smrti.
"Nebudeme klopiť oči, nebudeme zatvárať uši. Je neprípustné, aby boli stíhané tisíce štátnych úradníkov, učiteľov a sudcov. Je to odklon, ktorý nemôžeme tolerovať, bránime právny štát a demokraciu," vyhlásil Michel.
Belgicko podľa jeho slov zmobilizuje všetky dostupné kanály, vrátane orgánov Severoatlantickej aliancie, ktorá má sídlo v Bruseli, aby tieto hodnoty bránilo.

Európa sa obáva, že Trump sa chystá vycúvať z rokovaní o Ukrajine
Európski a ukrajinskí predstavitelia sa obávajú, že americký prezident Donald Trump by mohol využiť malý pokrok v rokovaniach medzi Kyjevom a Moskvou na to, aby z nich vycúval.

Auto narazilo do budovy školskej družiny, hlásia viacerých mŕtvych a zranených
Pri náraze auta do budovy školskej družiny zomreli štyria ľudia.

Voľby v Kanade podľa prognóz opäť vyhrali liberáli
Liberálna strana (LPC) premiéra Marka Carneyho sa stala víťazom pondelňajších predčasných parlamentných volieb v Kanade, čím si zabezpečila ďalšie funkčné obdobie.

Zelenskyj označil Putinovo prímerie za ďalší pokus o manipuláciu
Putinov návrh z pondelka Zelenskyj označil za ďalší pokus o manipuláciu.

Západní spojenci sa podľa Macrona chystajú zvýšiť tlak na Rusko
Západní spojenci sa chystajú do desiatich dní zvýšiť tlak na Rusko, povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron v rozhovore pre týždenník Paris Match.