VIDEO: Nórsko si pripomenulo Breivikove teroristické útoky
- 7:23 23.07.2016
- Oslo

Nórsky masový vrah A. Breivik sa označil za bojovníka proti islamu, sa priznal k bombovému útoku v Oslo a streľbe v letnom tábore na ostrove Utöya z 22. júla 2011, ktoré si vyžiadali 77 mŕtvych.
Nórska premiérka Erna Solbergová spoločne s korunným princom Haakonom a jeho manželkou Mette-Marit položili vence pred úradom vlády v Osle, kde Breivik nechal vybuchnúť podomácky zostrojenú bombu, ktorá 22. júla 2011 zabila osem osôb.

Neskôr sa zúčastnili na spomienkovej bohoslužbe v katedrále v Osle, na ktorej boli prítomné aj rodiny a priatelia obetí a tiež členovia mládežníckeho krídla ľavicovej Strany práce, ktorej letný tábor na ostrove Utöya sa pred piatimi rokmi stal terčom Breivikovho besnenia, pričom pri ňom zahynulo 69 ľudí.

Breivik, ktorý sa na ostrov presunul po odpálení bomby v Osle, podľa vlastných slov na mládež strieľal so zámerom potrestať stranu za to, že nezastavila multikulturalizmus a prílev moslimských imigrantov do Nórska. Neskôr sa bez odporu vzdal polícii, pričom pri sebe mal dve zbrane a veľké množstvo munície.
"Stále vnímame stopy týchto teroristických činov. Tí, o ktorých sme prišli, tu budú stále. Čas nevylieči všetky rany," uviedla dnes Solbergová počas spomienkového podujatia, na ktorom sa nahlas čítali mená všetkých obetí útokov.
Smútočný obrad sa poobede konal tiež na Utöyi. Tento malý ostrov ležiaci asi 40 kilometrov severovýchodne od Osla pre verejnosť opätovne sprístupnili pred rokom.
Breivik si v súčasnosti odpykáva 21-ročný trest odňatia slobody. V súvislosti s výkonom trestu zažaloval nórsku vládu za porušovanie svojich ľudských práv, ku ktorému malo dôjsť jeho izolovaním od spoluväzňov, častými osobnými prehliadkami, skutočnosťou, že mu počas presunov medzi jeho tromi väzenskými celami často nasadzovali putá, a tým, že so svojím právnikom môže komunikovať len cez sklo.
Súd v apríli 2016 rozhodol, že jeho väzenské podmienky sú v rozpore s článkom Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, ktorý zakazuje nehumánne a ponižujúce zaobchádzanie s väznenými osobami, a nariadil nórskej vláde zaplatiť Breivikovi náhradu výdavkov spojených so súdnym procesom vo výške 331.000 nórskych korún (36.000 eur). Nórska vláda sa proti rozhodnutiu súdu odvolala.

Zelenskyj označil Putinovo prímerie za ďalší pokus o manipuláciu
Putinov návrh z pondelka Zelenskyj označil za ďalší pokus o manipuláciu.

Západní spojenci sa podľa Macrona chystajú zvýšiť tlak na Rusko
Západní spojenci sa chystajú do desiatich dní zvýšiť tlak na Rusko, povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron v rozhovore pre týždenník Paris Match.

Španielsko vyhlásilo núdzový stav
Núdzový stav sa bude vzťahovať na regióny, ktoré o to požiadajú.

Trump sa chystá zverejniť zoznam miest, ktoré maria jeho imigračné zákony
Americký prezident Donald Trump sa v rámci „ochrany amerických komunít pred zločinnými cudzincami“ chystá zverejniť zoznam miest, ktoré „maria“ jeho boj proti nelegálnemu prisťahovalectvu.

Výpadok internetových služieb hlási ďalšia európska krajina
Veľký výpadok v dodávkach elektrického prúdu v Španielsku a Portugalsku v pondelok narušil aj internetové služby spoločnosti Orange v Maroku.